5 NAJLEPSZYCH ZABAW PODCZAS PODRÓŻY NA FERIE
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, co oznacza wiele długich godzin spędzonych w podróży. Po pewnym czasie każdemu dziecku zaczyna się nudzić czy to w samochodzie, czy pociągu, a rodzice by zyskać na czasie, wręczają pociechom telefon czy tablet. Choć jest to najprostszy sposób na zabawienie dziecka, to jednak nie najlepszy. Lepszym rozwiązaniem, które pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, będzie gra edukacyjna, czy książka.
Wielu rodziców kojarzy podróże z dzieckiem ze stresem, wiecznymi awanturami i ciągłymi przystankami. Jednak gdy zapewnimy im odpowiednią rozrywkę, która w dodatku zajmie pociechę na bardzo długo, to cała wyprawa może minąć nam w miłej atmosferze, pełnej zabawy. Warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, jak książeczki, kartki i kredki, ulubione przytulanki oraz zabawki, które umilą podróż. W ciągu tygodnia wielu rodziców nie ma dużo czasu na zabawę z dziećmi, a wyprawa na ferie, czy inny urlop może być świetną okazją do odbudowania więzi i spędzenia miło tych kilku godzin w samochodzie, czy innym środku lokomocji.
1. Czytanie książek
Już od najmłodszych lat powinniśmy nauczyć dzieci miłości do książek. Wspólne czytanie buduje więź dziecka z rodzicem, rozwija wyobraźnię, czy poszerza jego słownictwo. Dodatkowo uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Na ferie warto zabrać kilka ulubionych lub nowych książeczek, których dziecko jeszcze nie zna i wspólnie poznawać historie bohaterów.
2. Tablet edukacyjny Wiejska Sielanka
Skoro wybieramy się w podróż, to warto zabrać ze sobą tablet Wiejską sielankę marki Dumel Discovery. Dzięki niemu dziecko pozna nazwy oraz odgłosy zwierząt, a także ciekawostki na ich temat. Dodatkowo będzie mogło zabawić się w quiz. Jego zaletą jest pobudzenie wyobraźni małego podróżnika, a także poznanie zależności przyczynowo-skutkowych. Nasze dziecko będzie mogło ćwiczyć pamięć, koncentrację, zabawa pomoże również w nauce logicznego myślenia.
3. Rysowanie
Każde dziecko uwielbia rysować. Wystarczy wziąć ze sobą kilka kartek i kolorowe kredki oraz podkładkę na kolana i popuścić wodze wyobraźni zadając dziecku temat do narysowania. Może to być jak wyobraża sobie Waszą podróż, miejsce do którego jedziecie, co chciałby tam robić, czy Wasz dom, który opuściliście. Pomysłów na rysunki jest bez liku.
4. Edukacyjny quiz
Przenośna konsola marki Dumel Discovery to idealna zabawa dla dzieci lubiących zgadywanki. Wyposażona jest w 30 dwustronnych kart z pytaniami, które jednocześnie uczą i bawią. Ta zabawa pomoże wyćwiczyć koncentrację, pamięć, a w dodatku dzięki tak wielu różnym kartom zajmie dziecko na bardzo długo.
5. Słuchanie piosenek czy audiobooków
Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój małego mózgu, dlatego już od najmłodszych lat warto puszczać piosenki i wspólnie muzykować z dziećmi. Dodatkowo kształtuje pamięć aktywną, podzielność uwagi, kompetencje poznawcze, a także twórczą wyobraźnię. Wspólne słuchanie piosenek, czy audiobooków, a także śpiewanie może umilić podróż, a także wpłynąć na senność dziecka, dzięki czemu rodzic będzie miał chwilę oddechu.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.