5 NAJLEPSZYCH ZABAW PODCZAS PODRÓŻY NA FERIE
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, co oznacza wiele długich godzin spędzonych w podróży. Po pewnym czasie każdemu dziecku zaczyna się nudzić czy to w samochodzie, czy pociągu, a rodzice by zyskać na czasie, wręczają pociechom telefon czy tablet. Choć jest to najprostszy sposób na zabawienie dziecka, to jednak nie najlepszy. Lepszym rozwiązaniem, które pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, będzie gra edukacyjna, czy książka.
Wielu rodziców kojarzy podróże z dzieckiem ze stresem, wiecznymi awanturami i ciągłymi przystankami. Jednak gdy zapewnimy im odpowiednią rozrywkę, która w dodatku zajmie pociechę na bardzo długo, to cała wyprawa może minąć nam w miłej atmosferze, pełnej zabawy. Warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, jak książeczki, kartki i kredki, ulubione przytulanki oraz zabawki, które umilą podróż. W ciągu tygodnia wielu rodziców nie ma dużo czasu na zabawę z dziećmi, a wyprawa na ferie, czy inny urlop może być świetną okazją do odbudowania więzi i spędzenia miło tych kilku godzin w samochodzie, czy innym środku lokomocji.
1. Czytanie książek
Już od najmłodszych lat powinniśmy nauczyć dzieci miłości do książek. Wspólne czytanie buduje więź dziecka z rodzicem, rozwija wyobraźnię, czy poszerza jego słownictwo. Dodatkowo uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Na ferie warto zabrać kilka ulubionych lub nowych książeczek, których dziecko jeszcze nie zna i wspólnie poznawać historie bohaterów.
2. Tablet edukacyjny Wiejska Sielanka
Skoro wybieramy się w podróż, to warto zabrać ze sobą tablet Wiejską sielankę marki Dumel Discovery. Dzięki niemu dziecko pozna nazwy oraz odgłosy zwierząt, a także ciekawostki na ich temat. Dodatkowo będzie mogło zabawić się w quiz. Jego zaletą jest pobudzenie wyobraźni małego podróżnika, a także poznanie zależności przyczynowo-skutkowych. Nasze dziecko będzie mogło ćwiczyć pamięć, koncentrację, zabawa pomoże również w nauce logicznego myślenia.
3. Rysowanie
Każde dziecko uwielbia rysować. Wystarczy wziąć ze sobą kilka kartek i kolorowe kredki oraz podkładkę na kolana i popuścić wodze wyobraźni zadając dziecku temat do narysowania. Może to być jak wyobraża sobie Waszą podróż, miejsce do którego jedziecie, co chciałby tam robić, czy Wasz dom, który opuściliście. Pomysłów na rysunki jest bez liku.
4. Edukacyjny quiz
Przenośna konsola marki Dumel Discovery to idealna zabawa dla dzieci lubiących zgadywanki. Wyposażona jest w 30 dwustronnych kart z pytaniami, które jednocześnie uczą i bawią. Ta zabawa pomoże wyćwiczyć koncentrację, pamięć, a w dodatku dzięki tak wielu różnym kartom zajmie dziecko na bardzo długo.
5. Słuchanie piosenek czy audiobooków
Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój małego mózgu, dlatego już od najmłodszych lat warto puszczać piosenki i wspólnie muzykować z dziećmi. Dodatkowo kształtuje pamięć aktywną, podzielność uwagi, kompetencje poznawcze, a także twórczą wyobraźnię. Wspólne słuchanie piosenek, czy audiobooków, a także śpiewanie może umilić podróż, a także wpłynąć na senność dziecka, dzięki czemu rodzic będzie miał chwilę oddechu.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.