Komunikaty PR

5 zabaw, które doskonalą inteligencję emocjonalną i angielski

2021-12-21  |  10:00
Biuro prasowe

Kraków, 20.12.2021 r.

5 zabaw, które pomogą  dziecku rozwinąć inteligencję emocjonalną i jednocześnie udoskonalić angielski

We współczesnym świecie inteligencja emocjonalna stawiana jest na równi z IQ. Uważa się, że jest to jedyny aspekt, który sprawia, że ​​ludzie wciąż są lepsi od coraz szybciej rozwijającej się sztucznej inteligencji. Poniżej przedstawiamy pięć praktycznych zabaw, które pomogą dziecku zwiększyć wrażliwość emocjonalną, doskonaląc przy tym angielski.

Umiejętność prawidłowego rozróżniania emocji i kontrolowania ich to podstawa szczęśliwego życia. W niektórych krajach, np. w Szwajcarii czy Holandii, lekcje z zakresu inteligencji emocjonalnej (EI) są wprowadzane do programu szkolnego. Rozwój edukacji w Polsce nie zaszedł jeszcze tak daleko, ale sami możemy pomóc naszym dzieciom rozwinąć ich inteligencję w tym zakresie. Najskuteczniejszym na to sposobem są gry.

Jeśli chcemy uzyskać podwójny efekt, warto wybrać takie zabawy, które pomogą dziecku również poprawić umiejętności językowe.

1. "Szczęśliwe pudełko"

łóżcie do pudełka „talizmany szczęścia”. Mogą to być przedmioty, które przypominają o szczęśliwych chwilach spędzonych wspólnie z bliskimi - muszla znaleziona na plaży, kwiatek z ogródka babci, piórko odkryte na spacerze. Nazwijcie je po angielsku, a jeśli nie znacie odpowiednich słów - poszukajcie w słowniku.

2. Jak minął dzień?

Przygotuj karty z emoji wyrażającymi różne emocje i oznacz je po angielsku, używając określeń: smutny, zły, szczęśliwy, ciekawy itp. Wieczorem przed snem poproś dziecko, aby opisało, jakich emocji doświadczyło w ciągu dnia. Pozwól mu wybrać odpowiednie karty. Ta gra nauczy je uważności, ale także rozpoznawania i akceptacji  własnych uczuć.

3. Masz to wypisane na twarzy

Umiejętność określania emocji jest kluczowym elementem inteligencji emocjonalnej. Wybierz książki, w których obrazki oddają osobowość postaci. Następnie poproś dziecko, aby opisało, co czują bohaterowie, np.: szczęście, ekscytację, zachwyt lub też: przygnębienie, smutek itd. Zapytaj co sprawiło, że wie, jak czują się bohaterowie. Skieruj uwagę malucha na oczy, brwi, kąciki ust i resztę mimiki.

4. Tęcza emocji, feeria barw

Wyobraźcie sobie, że siedem najsilniejszych emocji ma swój własny kolor. I dlatego świat jest taki barwny! Zachęć malucha do narysowania własnej tęczy, a następnie przypisania emocji do każdego koloru i oznaczenia ich po angielsku. Na przykład:

Szczęście jest czerwone

Smutek jest pomarańczowy

Strach jest żółty

Gniew jest zielony

Zdziwienie jest niebieskie

Obrzydzenie jest granatowe

Wątpliwość jest fioletowa

5. Kalambury

Zapisz proste hasła po angielsku na kartach i zabawcie się w kalambury: każdy uczestnik gry dostaje kartę i za pomocą gestów i mimiki stara się, aby inni odgadli słowo, które przedstawia. Pozostali gracze zadają pytania, na które można odpowiedzieć tylko “tak”, “nie” lub “może”. To popularna międzynarodowa gra, która wymaga zrozumienia się nawzajem niewerbalnie. Obserwując kogoś, kto próbuje wyjaśnić dane słowo, dzieci rozwijają swoją inteligencję emocjonalną.

Psychologowie twierdzą, że rozwijanie inteligencji emocjonalnej zaczyna się już w momencie narodzin, gdy dziecko widzi uśmiechających się rodziców i uczy się odwzajemniać im uśmiech. Dzieje się tak każdego dnia, o ile rodzice są zaangażowani w życie swojego dziecka i nie lekceważą jego emocji i uczuć. Aby rozwijać inteligencję emocjonalną swojej pociechy, należy zacząć od siebie. Warto zaakceptować najpierw własne emocje i skierować swoją uwagę na zmiany zachodzące we własnym stanie emocjonalnym. Dzięki temu zwiększamy szanse na rodzinne szczęście.

Internetowa platforma do nauki języka angielskiego - Novakid - ma na celu rozwijanie umiejętności mówienia. - Dzięki połączeniu nowoczesnych metod nauczania dzieci już od pierwszych lekcji uczą się mówić o sobie i swoich emocjach w języku angielskim. Kolorowe postacie prowadzą najmłodszych przez kolejne etapy nauki i „pomagają” w odrabianiu zadań domowych, a profesjonalni nauczyciele dbają o to, aby byli oni zadowoleni i nie mogli się doczekać kolejnej lekcji - mówi Anna Trawka,  ekspertka Novakid i pedagożka.

Novakid to internetowa platforma edukacyjna ESL (English as a Second Language – angielski jako drugi język), oferująca dzieciom w wieku 4-12 lat indywidualne lekcje z certyfikowanymi native speakerami. Szkoła Novakid jest zarejestrowana w USA i posiada uczniów na całym świecie. Podstawą edukacji na platformie jest komunikacja i metoda pełnego fizycznego reagowania (tzw. total physical response), polegająca na użyciu gestów i mimiki i odpowiadająca tym samym przyswajaniu języka ojczystego. Proces edukacji jest prowadzony w formie zabawy i wzbogacają go takie rozwiązania, jak: wirtualna rzeczywistość, interakcja i grywalizacja, by jak najbardziej uatrakcyjnić najmłodszym naukę języka.

Kontakt dla mediów:

Marta Paczka
Tel.: + 48 796 996 211
E-mail: marta.paczka@goodonepr.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.