Komunikaty PR

6 sposobów, dzięki którym nauka w domu będzie efektywna

2020-04-16  |  12:08
Biuro prasowe

Nauka w domu nie ogranicza się jedynie do zdalnych lekcji czy rozwiązywania ćwiczeń zadanych przez nauczycieli. Wiążę się ona także z przeorganizowaniem planu dnia czy zapewnieniem uczniowi odpowiedniego miejsca do edukacji i sprzętów, dzięki którym taka nauka będzie w ogóle możliwa i przede wszystkim efektywna. 

Przed rodzicami i uczniami trudne chwile - muszą zmierzyć się z nauką w domu. Wbrew pozorom pociechom nie wystarczy do tego komputer z dostępem do Internetu i kącik przy stole. Aby nauka w domowym zaciszu miała sens należy uczniowi zapewnić odpowiednie warunki, a także na nowo zorganizować plan jego dnia uwzględniając czas zarówno na edukację, jak i odpoczynek czy kontakt z rówieśnikami.

Plan dnia stworzony na nowo

Nauka w domu ściśle wiąże się z przeorganizowaniem dziennego harmonogramu - stworzenia nowego planu lekcji, wyznaczenia czasu na powtórkę materiału i rozwiązywanie ćwiczeń zadanych przez nauczycieli, ale i na odpoczynek. Gdyby nie określenie ram czasowych na edukację, uczeń cały dzień miały wypełniony szkolnymi obowiązkami, a przecież nie chodzi o to, aby pociechę zniechęcić do szkoły i pozbawić przyjemności, takich jak choćby zabawa z rodzeństwem czy rodzinny seans filmowy. Warto pamiętać o tym, że równie ważne są przerwy podczas nauki, w końcu w szkole też pomiędzy lekcjami uczniowie mają chwilę wytchnienia. Dzięki temu mogą zregenerować organizm i dać odpocząć oczom od patrzenia w monitor. W tym czasie mogą wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, napić się wody czy zjeść zdrową przekąskę np. orzechy, które poprawiają koncentrację.

Szkolny kącik w domowym zaciszu

Najlepszym miejscem do nauki będzie pokój pociechy, w którym nikt nie będzie jej przeszkadzał i rozpraszał uwagi. Nie może zabraknąć w nim biurka i krzesła spełniających specjalnych wymogów ergonomii. Biurko powinno stać przodem lub bokiem do okna, aby zapewnić uczniowi jak największy dostęp naturalnego światła, być dopasowane do wzrostu dziecka oraz posiadać odpowiednią głębokość, aby można było na nim wygodnie korzystać z laptopa lub uzyskać zalecaną odległość oczu od ekranu monitora - 40-75 cm. Krzesło powinno z kolei mieć regulowaną wysokość i odchylenie oparcia, które dodatkowo będzie idealnie dopasowywało się do kręgosłupa dziecka i podpierało jego odcinek piersiowy i lędźwiowy. Aby nie przeszkadzać uczniowi, rodzice nie powinni zbyt głośno rozmawiać w sąsiadujących pomieszczeniach, a także ściszyć radio lub telewizor. Bardzo ważne jest także wietrzenie pokoju pociechy - świeże powietrze wpływa pozytywnie na umysł i przyswajanie wiedzy.

Odpowiednie sprzęty

Tworząc miejsce do nauki dla dziecka nie można zapominać też o odpowiednich sprzętach. Oczywiście komputer, tablet lub ewentualnie smartfon z dostępem do Internetu to absolutna podstawa, ale bardzo ważne są także peryferia komputerowe, dzięki którym nauka jest wygodniejsza i efektywniejsza. Doskonale sprawdzą się tutaj sprzęty Hama, takie jak słuchawki multimedialne z wbudowanym mikrofonem, klawiatury, myszki i podkładki, a także statywy na smartfon. Ciekawym wyborem dla ucznia będzie np. ergonomiczna mysz „Hama EMW-500”, która umożliwi ułożenie ręki w poprawnej, wygodnej i naturalnej dla ruchów nadgarstka pozycji, zredukuje napięcie mięśni, co pozwoli na stały przepływ krwi oraz odciąży nadgarstek przez ruchy boczne, zapobiegając skręcaniu zarówno jego, jak i przedramienia. Niezastąpiona okaże się także drukarka, dzięki której uczeń nie będzie musiał czytać materiałów naukowych online lub przepisywać ćwiczeń do zeszytu.

Nauka przez zabawę

Uczniowie, a zwłaszcza ci najmłodsi docenią naukę przez zabawę. Nie wszyscy rodzice są stworzonymi pedagogami, którzy mają łatwość w przekazywaniu wiedzy, dlatego ciekawym rozwiązaniem może okazać się nietypowe podejście do edukacji, łączące powtórkę materiału z codziennymi czynnościami. Wspólne przygotowywanie smakołyków w kuchni to doskonały przykład. Piekąc ciasteczka dodawane są poszczególne składniki, które trzeba odmierzyć, więc dzieci mają styczność z matematyką. Pociechy często nie lubię czytać szkolnych lektur, ale za to lubią rodzinne sensy filmowe z popcornem w roli głównej. A gdyby tak zastąpić film przygodowy ekranizacją „W pustyni i w puszczy”? Przyjemne połączone z pożytecznym. Karaoke, planszówki czy nazywanie przedmiotów po angielsku to z kolei dobry pomysł na podniesienie zdolności językowych. Kolejnym przykładem może  być poproszenie starszego rodzeństwa o pobawienie się z tym młodszym w szkołę - w końcu kto z nas w dzieciństwie nie lubił się w to bawić? Pomysłów jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Rutyna to podstawa

Warto pamiętać o zwyczajach i rutynowych czynnościach sprzed czasów kwarantanny – dzięki temu jak wszystko wróci do normy będzie nam łatwiej odnaleźć się w codzienności. Spanie dłużej niż zwykle, chodzenie cały dzień w piżamie czy nieregularne posiłki sprawią, że plan dnia rodziny, który tak długo był wprowadzany w życie, nagle zostanie zdezorganizowany. W związku z tym warto rano tak jak jeszcze kilka tygodni temu zjeść wspólne śniadanie o ustalonej godzinie, następnie przysiąść do swoich obowiązków - rodzice do pracy lub zajmowania się domem, a dzieci - do nauki, a dopiero po południu oddać się odpoczynkowi. Pociechom może być trudniej wrócić do rzeczywistości, niż dorosłym, dlatego na ich rutynowych czynnościach warto bardziej się skupić. W tym celu warto budzić pociechę o stałej porze, wydrukować jej nowy plan lekcji i powiesić przy biurku, codziennie pakować tornister, zwłaszcza, jeśli ma się ten wymarzony np. od Step by Step, tak aby każdego dnia uczeń był przygotowany do zdalnych lekcji, które danego dnia mają się odbyć. Dobrze, aby podczas siedzenia w domu wyrobić w dziecku także nawyk codziennego sprzątania na biurku. Estetyczna i uporządkowana przestrzeń poprawi komfort nauki, a ładnie wyeksponowane przybory, takie jak piórnik w ulubionym kolorze, pojemniki z kredkami i flamastrami czy nawet zdjęcie klasowe w ładnej ramce będą cieszyły oczy ucznia i przypominany o miłych chwilach spędzonych w szkole.

Kontakt z rówieśnikami

Dla każdego, także dla dzieci, bardzo ważne jest podtrzymywanie znajomości z rówieśnikami. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie uczniowi możliwości kontaktowania się z koleżankami i kolegami z klasy albo dziećmi sąsiadów, z którymi chętnie spędzali wolne chwile. W czasach tak rozwiniętej technologii nie powinno to stanowić żadnego problemu. Do dyspozycji są różnego typu komunikatory i programy do prowadzenia wideokonferencji, z których z powodzeniem można korzystać ze smartfonów, tabletów czy komputerów. Nawet krótka rozmowa ze szkolną przyjaźnią sprawi, że dziecku poprawi się humor, a po powrocie do szkoły, nie będzie czuło się samotne, bo wie, że będzie tam ktoś, kto tak samo czekał na to spotkanie.

Nauka w domu to wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dzięki wprowadzeniu w życie powyższych propozycji może ona jednak nie być taka straszna, jak się wydaje, a wprost przeciwnie - całkiem przyjemna i przede wszystkim efektywna.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie Biuro prasowe
2024-04-28 | 20:00

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-26 | 14:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

25 kwietnia 2024 roku w auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach zainagurowano współpracę w ramach umowy podpisanej
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.