Avenida Poznań po raz kolejny rozbłyśnie na fioletowo dla wcześniaków
PR Inspiration
Pl. Wolnica 13/14
31-060 Kraków
magdalena.zybala|prinspiration.pl| |magdalena.zybala|prinspiration.pl
790 770 220
prinspiration.pl/
Szacuje się, że już co 10-te dziecko na świecie rodzi się zbyt wcześnie, tj. między 22 a 37 tygodniem ciąży. W Polsce każdego roku przychodzi na świat 26 tysięcy wcześniaków. Część z nich waży mniej niż 1 kg. 17 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Wcześniaka. Na symboliczny fioletowy kolor zaświeca się wówczas szereg znanych budynków na całym świecie. W akcji po raz kolejny udział bierze także Avenida Poznań.
Wcześniactwo jest jednym z poważnych wyzwań współczesnej medycyny, która mimo nieustannego postępu nie zna wielu odpowiedzi na jego temat. 17 listopada od lat obchodzony jest jako Światowy Dzień Wcześniaka. Jego celem jest zwiększenie wrażliwości oraz społecznej wiedzy na temat wcześniactwa – przyczyn, skutków oraz potrzeby specjalistycznej opieki wobec przedwcześnie urodzonych dzieci, a także ich rodzin. Oprócz kampanii informacyjnej ważnym wydarzeniem przykuwającym uwagę społeczeństwa jest podświetlanie tego dnia różnorodnych lokalnych, ogólnopolskich i światowych budynków na fioletowo. Iluminacja pojawia się corocznie m.in. na. Bramie Brandemburskiej w Berlinie, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych, Niagarze czy Pałacu Kultury i Nauki w Polsce.
Jak mówią poznańscy organizatorzy akcji: Fioletowa iluminacja to dla nas – rodziców wcześniaków, naszych rodzin, lekarzy neonatologów znak, że jesteście Państwo z nami. Dlaczego fioletowy? To kolor utożsamiany z wrażliwością i wyjątkowością, tj. cechami, które charakteryzują przedwcześnie urodzone dzieci. W akcji iluminacji budynków, budowli i symboli Poznania oprócz Avenidy corocznie udział biorą m.in.: Ratusz na Starym Rynku, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Fontanna na Placu Wolności, Centrum Kultury Zamek, Brama Poznania, czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wielkopolskim koordynatorem akcji jest poznańska Fundacja Laboratorium Marzeń, której misją jest opieka nad rodzinami z najmniejszymi i najbardziej potrzebującymi dziećmi – zadbanie nie tylko o pomoc medyczną i edukacyjną dla dziecka, ale także zapewnienie wsparcia dla jego najbliższych. Fundacja traktuje marzenia jako element terapii dla dziecka, rodziców i całej rodziny.
Avenida Poznań rozbłyśnie na fioletowo już 17 listopada w godzinach 16.00 – 24.00, solidaryzując się w walce o zdrowie i życie Małych Wojowników.
Avenida Poznań to jedno z największych centrów handlowych w województwie wielkopolskim, które na 3 kondygnacjach o łącznej powierzchni niemal 60 tysięcy mkw. mieści blisko 200 lokali handlowych i użytkowych, w tym 30 restauracji i kawiarni. Pod szyldem Avenidy zgromadziły się najpopularniejsze marki modowe, obuwnicze, biżuteryjne, czy kosmetyczne, a także szereg usług. Do grona najemców Centrum należą m.in. Reserved, Sinsay, Cropp, H&M, SportsDirect, Intersport, MediaMarkt, Empik, Peek&Cloppenburg, Mango, TKmaxx, H&M, Stradivarius, Pull&Bear, Bershka, Calypso oraz Lidl. Avenida nieustannie stawia na rozwój oferty.
Z myślą o komforcie swoich Klientów Centrum stworzyło wyjątkową strefę pod nazwą Avenida Lounge. Jest to zlokalizowana na dwóch poziomach, na powierzchni ponad 2 000 mkw., przestrzeń przeznaczona do relaksu, rozrywki, coworkingu i integracji.
W Avenidzie do dyspozycji zmotoryzowanych Klientów jest 1500 miejsc parkingowych (3 godziny darmowego parkowania) oraz bezpłatny parking dla jednośladów. Centrum położone jest bezpośrednio przy poznańskich dworcach kolejowym i autobusowym.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.