Back to school, czyli kreatywne pomysły na drugie śniadanie dla ucznia
Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, nasze pociechy staną przed nowymi wyzwaniami. Pożywne i zdrowe śniadanie to podstawa, aby zapewnić im sprawny umysł oraz energię na czas spędzony w szkole. Jak jednak zachęcić dziecko do zjedzenia domowego posiłku w przerwie między lekcjami? Szczypta kulinarnej wyobraźni, przemycona w kolorowych dodatkach w lunchboxie, zdecydowanie ułatwi nam to zadanie.
Podczas przygotowywania posiłków dla naszych pociech, warto pamiętać o jednej, niezmiennej regule – im bardziej kolorowo, ciekawie i zabawnie wyglądają, tym chętniej po nie sięgają. Wartościowy lunch można wyczarować nawet z kanapki, wystarczy dodatek warzyw i odrobina kreatywności, a dziecko nie będzie w stanie się mu oprzeć. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na naprawdę szybkie i smaczne drugie śniadanie, które sprawdzi się również w szkolnym lunchboxie.
1. Lunchbox Pirata (czas przygotowania: 5-10 minut)
Składniki:
- chleb
- np. szynka chałka Masarnia u Józefa
- żółty ser
- rzodkiewka
- serek puszysty
- ogórek lub szczypiorek
- biały ser w plasterkach
- czarne oliwki
Sposób przygotowania:
Zrób kółko z chleba i z szynki. Kromkę posmaruj serkiem puszystym, nałóż szynkę. Jedno oko wykrój z żółtego sera i oliwki, a drugie z rzodkiewki i szczypiorku (lub umytej skórki ogórka). Buzię zrób ze szczypiorku lub umytej skórki ogórka. Nos i czapkę wykonaj z żółtego sera, a kropki wykrój słomką z plastra białego sera.
Poziom trudności: łatwy
2. Lunchbox Tygryska (czas przygotowania: 5-10 minut)
Składniki:
- filet wędzony z indyka np. JBB
- żółty ser
- czarne oliwki
- masło
- chleb tostowy
Sposób przygotowania:
Zrób grzanki z chleba tostowego, następnie delikatnie posmaruj je masłem. Z chleba wykrój pyszczek i uszy. Na wierzch połóż żółty ser i filet wędzony z indyka, tak jak na zdjęciu. Oczy i brwi zrób z czarnych oliwek. Pamiętaj, aby do lunchboxa włożyć warzywa i owoce.
Poziom trudności: łatwy
3. Lunchbox superbohatera – Kosmiczna Kanapka (czas przygotowania: 5-10 minut)
Składniki:
- np. połeć z Łysych JBB
- chleb pełnoziarnisty
- rzodkiewka
- kolorowe papryki
Sposób przygotowania:
Z chleba, szynki i papryki wykrój kształty takie, jak na zdjęciu. Chlebek posmaruj serkiem puszystym, na górę połóż szynkę. Całość udekoruj warzywami.
Poziom trudności: łatwy
Po więcej kulinarnych inspiracji zapraszamy na: https://www.facebook.com/JBBBaldyga

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.