Back to school, czyli kreatywne pomysły na drugie śniadanie dla ucznia
Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, nasze pociechy staną przed nowymi wyzwaniami. Pożywne i zdrowe śniadanie to podstawa, aby zapewnić im sprawny umysł oraz energię na czas spędzony w szkole. Jak jednak zachęcić dziecko do zjedzenia domowego posiłku w przerwie między lekcjami? Szczypta kulinarnej wyobraźni, przemycona w kolorowych dodatkach w lunchboxie, zdecydowanie ułatwi nam to zadanie.
Podczas przygotowywania posiłków dla naszych pociech, warto pamiętać o jednej, niezmiennej regule – im bardziej kolorowo, ciekawie i zabawnie wyglądają, tym chętniej po nie sięgają. Wartościowy lunch można wyczarować nawet z kanapki, wystarczy dodatek warzyw i odrobina kreatywności, a dziecko nie będzie w stanie się mu oprzeć. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na naprawdę szybkie i smaczne drugie śniadanie, które sprawdzi się również w szkolnym lunchboxie.
1. Lunchbox Pirata (czas przygotowania: 5-10 minut)
Składniki:
- chleb
- np. szynka chałka Masarnia u Józefa
- żółty ser
- rzodkiewka
- serek puszysty
- ogórek lub szczypiorek
- biały ser w plasterkach
- czarne oliwki
Sposób przygotowania:
Zrób kółko z chleba i z szynki. Kromkę posmaruj serkiem puszystym, nałóż szynkę. Jedno oko wykrój z żółtego sera i oliwki, a drugie z rzodkiewki i szczypiorku (lub umytej skórki ogórka). Buzię zrób ze szczypiorku lub umytej skórki ogórka. Nos i czapkę wykonaj z żółtego sera, a kropki wykrój słomką z plastra białego sera.
Poziom trudności: łatwy
2. Lunchbox Tygryska (czas przygotowania: 5-10 minut)
Składniki:
- filet wędzony z indyka np. JBB
- żółty ser
- czarne oliwki
- masło
- chleb tostowy
Sposób przygotowania:
Zrób grzanki z chleba tostowego, następnie delikatnie posmaruj je masłem. Z chleba wykrój pyszczek i uszy. Na wierzch połóż żółty ser i filet wędzony z indyka, tak jak na zdjęciu. Oczy i brwi zrób z czarnych oliwek. Pamiętaj, aby do lunchboxa włożyć warzywa i owoce.
Poziom trudności: łatwy
3. Lunchbox superbohatera – Kosmiczna Kanapka (czas przygotowania: 5-10 minut)
Składniki:
- np. połeć z Łysych JBB
- chleb pełnoziarnisty
- rzodkiewka
- kolorowe papryki
Sposób przygotowania:
Z chleba, szynki i papryki wykrój kształty takie, jak na zdjęciu. Chlebek posmaruj serkiem puszystym, na górę połóż szynkę. Całość udekoruj warzywami.
Poziom trudności: łatwy
Po więcej kulinarnych inspiracji zapraszamy na: https://www.facebook.com/JBBBaldyga
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.