Back to school – Słowne prezentuje powakacyjne nowości dla najmłodszych
Powrót do szkoły to nieodmiennie czas, który rodzicom kojarzy się m.in. z zakupem podręczników i książek do szkoły. W tym edukacyjnym pędzie nie możemy jednak zapomnieć, że czytanie powinno być dla najmłodszych przede wszystkim przyjemnością. Dzięki takiemu przekonaniu istnieje bowiem spora szansa, że jako dorośli nie porzucą tej zbawiennej dla swojego rozwoju czynności.
– Badania wykazały, że dziecko, które czyta dla przyjemności, ma znacząco większe szanse na sukces. W tym świetle warto spróbować wesprzeć skojarzenie przez dziecko czytania z przyjemnością. Są na to dwa proste sposoby: codzienne rodzinne czytanie oraz wybieranie książek, które odpowiadają dziecku (wcale niekoniecznie nam!). Dziecko posiadające kilka własnych książek, które uwielbia, to świetny prognostyk sukcesu szkolnego – mówi Maria Deskur, szefowa wydawnictwa Słowne.
Na powrót do szkoły imprint Słowne Młode przygotował kilka wspaniałych propozycji. Przypomną one najmłodszym, że czytanie to przede wszystkim ogromna przyjemność i możliwość oderwania się od rzeczywistości w jednej chwili.
Opowieści z dalekich krajów
Młodych entuzjastów historii i legend z odległych zakątków świata z pewnością ucieszy fakt, że niedawno swoją premierę miały kolejne dwa tomy serii „Opowieści z czterech stron świata”. Obie pozycje, poza wciągającą fabułą, są uzupełnione o rozbudzające wyobraźnię i ciekawość ilustracje autorstwa wybitnych międzynarodowych artystów. Pozycja „W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie” przenosi czytelnika w świat legend rdzennych ludów Brazylii. Przewodnikami po kartach tej książki są mądre, odważne i sprytne zwierzęta. Z kolei „Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu” to historie zaczerpnięte z opowieści chińskich i japońskich, nie brakuje także bajek mongolskich i koreańskich. Młodzi czytelnicy odnajdą tu m.in. smoki, będą mieli także okazję dowiedzieć się, jak wielką rolę w życiu odgrywa los. To idealne pozycje, które podczas długich, jesiennych wieczorów pomogą młodym czytelnikom przenieść się do barwnej krainy fantazji.
Tanecznym krokiem w nowy rok szkolny
Zarówno fani przygód króliczków z Baletowej Ekipy, jak i miłośniczki (i miłośnicy!) tańca i baletu, którzy nie znają jeszcze tych bohaterów, będą zachwyceni. Swapna Ready, uznana autorka z Nowej Zelandii, powraca z nowymi przygodami Millie – uczennicy kochającej balet – i jej roztańczonych, zwierzęcych przyjaciół. W książce „Baletowa Ekipa. Nowa uczennica” bohaterka odbywa pierwszą lekcję baletu, która okazuje się dla niej bardzo trudna. Na pomoc pędzą króliczki z Baletowej Ekipy, które zrobią wszystko, by Millie zdołała nauczyć się nowych kroków. Z kolei w pozycji „Baletowa Ekipa. Zatańczmy!” młoda tancerka szykuje się do swojego pierwszego występu na gali baletowej. Jak poradzi sobie ze stresem? Pomocne łapki króliczków wesprą ją także tym razem. Nowe książki Swapny Ready już w sprzedaży!
O ratowaniu świata
Z kolei 15 września na półkach księgarni pojawiły się przygody Janka i jego dzielnego taty. Jest to nowa seria skrzących się humorem powieści przygodowych, przeznaczonych do czytania z rodzicami lub samodzielnie, które wyszły spod pióra uznanej autorki tworzącej dla dzieci i młodzieży – Ewy Nowak. W tomie „Janek i tata. Pożar w stadninie” dwójka wyjątkowych bohaterów – ojciec i syn, należący do prastarego rodu Witeziów i dysponujący prawdziwymi supermocami – będą musieli zmierzyć się z żywiołem ognia, który trawi stadninę. Z kolei w książce „Janek i tata. Na dachu świata” czeka ich misja ratunkowa w ośnieżonych Himalajach. Przygód i nagłych zwrotów akcji będzie wiele, ale jedno jest pewne – dzielny duet z pewnością sobie poradzi! Poza dostarczeniem świetnej zabawy, autorka porusza ważne tematy m. in. to, czym jest przygoda dla współczesnych dzieci i jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa ojciec.
Coś dla małych odkrywców
Użyteczna wiedza podana w atrakcyjnej formie – to coś, co kochają zarówno dzieci, jak i ich rodzice! Przecież nie od dziś wiadomo, że najlepszą zabawką dla całych rodzin, a zwłaszcza dla ojców są kolejki elektryczne. Podobnie jest z książką Romy Agrawal, która przedstawia świat imponujących budowli i ich twórców. „Jak to zbudować” to książka, która ujawni tajemnice budowania pod wodą, na lodzie i w kosmosie. Dzięki niej będzie można zrozumieć, jak powstały obiekty najdłuższe, najtrwalsze, najwyższe, a czasem… najdziwniejsze. Książka uzupełniona jest o eksperymenty, które pomogą dzieciom zrozumieć zasady projektowania i budowania. Czyżby był to pierwszy podręcznik dla małych architektów?
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.