Komunikaty PR

Białostoccy wolontariusze szkolą się i pomagają dzieciom cudzoziemców

2020-11-29  |  13:12
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania euro ( 0.02 MB )

Wolontariusze Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” poznawali zasady międzynarodowego wolontariatu podczas warsztatów Euroweek. Teraz teorię przekładają na praktykę, wspierając białostocki ośrodek dla cudzoziemców

„Euroweek - Szkoła Liderów” to projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży, którego celem jest  nauka pracy w zespole i komunikacji społecznej, rozwój kreatywności i autoprezentacji, a także doskonalenie języka angielskiego. Zajęcia są prowadzone  w  formie  interaktywnych warsztatów, gier  symulacyjnych i praktycznych  ćwiczeń przez szkoleniowców Fundacji  EuroWeek. Z takich warsztatów w Lądku Zdroju wróciło właśnie 42 uczniów szkoły podstawowej i liceum z ZSS przy Fabrycznej – obecnych i przyszłych szkolnych wolontariuszy.

- Spotkania z wolontariuszami z całego świata, poznawanie innych kultur i przełamywanie komunikacyjnych barier – zalety warsztatów Euroweek trudno przecenić – mówi Beata Łodyga, jedna z organizatorek wyjazdu. – Dla nas szczególne znaczenie miała także integracja młodzieży z podstawówki i liceum. Zaowocowało to wspólnymi projektami, takimi jak np. „naukowe koło ratunkowe”, w ramach którego starsi uczniowie pomagają młodszym, m.in. w odrabianiu lekcji.

Międzynarodowe inspiracje

Szczególną atrakcją warsztatów są spotkania z młodymi ludźmi z innych, często egzotycznych krajów. W tym roku zajęcia prowadzili wolontariusze z Hiszpanii, Maroka, Łotwy i Tajlandii.

- Ich energia i entuzjazm naprawdę robią wrażenie i są bardzo inspirujące. Tym bardziej, że są to młodzi ludzie, którzy postanowili zaangażować się, coś zmienić w swoim życiu i przyjechać do innego kraju, by nieodpłatnie dzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami – opowiada Beata Łodyga.

Właśnie możliwość kontaktu z międzynarodowy wolontariatem sprawia, że zainteresowanie młodzieży warsztatami jest ogromne.

- Było to jedno z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie wydarzeń tego półrocza  – mówi Zofia Rynkiewicz, licealistka. - Wolontariusze byli pełni energii, która udzielała się nam wszystkim. Podczas zajęć i wspólnych wyjść byliśmy w stanie doskonalić nie tylko język angielski, ale również niemiecki, hiszpański czy francuski. Ale Euroweek to przede wszystkim wyjazd wolontaryjny, podczas którego m.in. ustaliliśmy plany naszych kolejnych działań.

Mikołaj Czemiel, z II klasy LO po raz kolejny uczestniczył w warsztatach i nie zawiódł się:

- Bardzo podobała mi się otwartość wolontariuszy – wspomina. - Z każdym można było pogadać o wszystkim, ćwicząc swój angielski. Mega doświadczeniem była możliwość spróbowania nowych rzeczy, np. aktorstwa czy śmiesznych tańców.

Młodsze uczestniczki warsztatów - Klementyna Piszczatowska i Karolina Sękowska ze SSP liczyły m.in. na integrację z młodzieżą ze swojej szkoły, ale nie tylko.

- Ku naszemu zaskoczeniu była tam też inna szkoła - złapaliśmy świetny kontakt z uczniami z Lubonia. Poza tym planowaliśmy nowe projekty i szkoliliśmy język w praktyce – warsztaty Euroweek to same pozytywy! – zapewniają.

Kiermasz i zbiórka dla dzieci

Szkolni wolontariusze z Fabrycznej angażują się w działania pomocowe  również w praktyce. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wolontariatu organizują zbiórkę i kiermasz rękodzieła, z których dochód przeznaczony będzie na rzecz dzieci ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku.

- Mamy w szkole wielu uzdolnionych uczniów, którzy w ramach robótek ręcznych wykonują różne praktyczne drobiazgi – bransoletki, maskotki, a także kartki czy ozdoby świąteczne. Zostaną one wystawione w szkole podczas kiermaszu, a pieniądze przeznaczymy na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z  ośrodka. Jednocześnie przeprowadzimy zbiórkę takich artykułów, a wszystko przekażemy Stowarzyszeniu „Łączy nas granica”, która dostarczy te dary do ośrodka – dodaje Beata Łodyga.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.