Komunikaty PR

Brak ruchu u dzieci napawa niepokojem. Jak odwrócić trend?

2023-04-14  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aneta Gałka
Brief me

Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl

Brak ruchu u dzieci napawa niepokojem. Jak odwrócić trend i zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej?

Aktywne i przebywające na świeżym powietrzu dzieci chorują mniej – wynika z opublikowanego w 2023 roku badania naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niestety dane dotyczące aktywności fizycznej najmłodszych w Polsce są alarmujące – już co dziesiąty uczeń 2. klasy szkoły podstawowej nie uprawia sportu – wskazuje badanie zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka w 2022 r. Nie napawa optymizmem również fakt, że statystyka ta nie ulega wielkim zmianom z wiekiem. Co zrobić, aby już od najmłodszych lat nauczyć podopiecznych czerpania radości z aktywności i przebywania na świeżym powietrzu?

Sport to zdrowie

Niewielki odsetek dzieci i młodzieży aktywnych fizycznie oraz wysoki poziom ich zmęczenia i brak energii życiowej budzą niepokój. Niewystarczająca ilość ruchu u małoletnich może powodować nie tylko wady postawy czy ograniczoną motorykę, ale także wpływać na zmęczenie fizyczne i umysłowe. Co więcej, globalnie rośnie także odsetek młodych osób cierpiących na nadwagę. Według danych WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie.

Braku zainteresowania sportem możemy doszukiwać się między innymi w fascynacji technologią. Według danych Digital Care z 2022 roku już ponad 44% dzieci w Polsce korzysta z telefonu do 3 godzin dziennie, a kolejne 40% – od 3 godzin w górę.

Na szczęście świadomość rodziców i opiekunów w zakresie ograniczania wykorzystania sprzętów multimedialnych emitujących liczne bodźce oraz potrzeba obcowania młodocianych z naturą stale rośnie. Na popularności zyskują takie rozwiązania jak zielone szkoły czy leśne przedszkola wywodzące się ze Skandynawii, polegające na organizacji całodniowej aktywność dla dzieci na łonie natury, np. w lesie – wskazuje Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland.

Wdrożenie tego typu rozwijającej rozrywki dla najmłodszych to nic trudnego także w domowych warunkach, np. w ogrodzie lub na balkonie. Odpowiednio zaprojektowany – z myślą o rozwoju motoryki, sprawności fizycznej i wyobraźni plac zabaw, może posłużyć dziecku przez lata.

Rozwój poprzez zabawę

Sprawność ruchową, umiejętności wspinania, czołgania się i dużą dozę innych aktywności oraz frajdy sprawią dzieciom wielofunkcyjne sprzęty jak np. małpie gaje. Posiadają one m.in. drabinki, zjeżdżalnie czy tunele, które mogą być wykorzystywane łącznie lub wybiórczo – w zależności od wielkości przydomowego placu zabaw. Takie atrakcje fantastycznie wpływają na poprawę gibkości, sprawności, koordynacji ruchowej, a także na testowanie własnych możliwości i ograniczeń przez dzieci.

Warto wiedzieć, że domowe place zabaw to nie tylko atrakcje ruchowe, ale również kształtowanie umiejętności manualnych. Ile frajdy daje bowiem dzieciom piaskownica! W oczach malucha to istny plac budowy. Na rynku można znaleźć rozwiązania, które łączą zabawę z piaskiem i wodą, co daje jeszcze więcej radości, możliwości i aktywacji zmysłów. Pod zabawą ukrywa się rozwój motoryki małej, czyli pracy rączek malucha i rozbudowy ich sprawności. Aktywności jak np. rysowanie na piasku, przesiewanie go, usypywanie kształtów czy w końcu lepienie babek stymulują rozwój, a ponadto kształtują kreatywność.

Pozostając przy pobudzaniu kreatywności – planując przydomowy plac zabaw – nie można zapomnieć o dziecięcym domku. To prawdziwa uczta dla wyobraźni. Nic tak wspaniale nie kształtuje kreatywności, jak odgrywanie ról. Produkty tego typu dostępne na rynku, bardzo często są wielozadaniowe i “rosną” razem z dzieckiem. Przykładem może być Domek Miejski Little Tikes, który poza klasycznym zastosowaniem, potrafi zmienić się w ściankę z obręczą do koszykówki oraz bramkę do piłki nożnej, dzięki czemu, zgodnie z informacją producenta, nadaje się dla dzieci od 18 miesięcy do 5 lat.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiedząc już, w jaki sposób chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń, by nie tylko zapewnić dziecku zabawę, ale i odpowiedni rozwój, staniemy przed dylematem – na co zwrócić uwagę przy samym zakupie sprzętów.

Zastanawiając się nad materiałem, należy przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie dziecka, ale również o trwałości i odporności na zmienne warunki pogodowe, na które sprzęty ogrodowe lub balkonowe są wystawiane. Obserwujemy, że Little Tikes od MGAE, są przekazywane między dziećmi z pokolenia na pokolenie, co świadczy o bardzo wysokiej trwałości i jakości. Potwierdzeniem tego jest również wyróżnienie Konsumenckiego Lidera Jakości 2023 w kategorii zabawek ogrodowych dla dzieci – mówi Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland. Nasze piaskownice, zjeżdżalnie, dziecięce kosiarki, autka czy małpie gaje poleca aż 92% rodziców, którzy zdecydowali na ich zakup – dodaje.

Z pomocą przychodzą również przepisy m.in. najnowsza Dyrektywa UE w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Jednak nie zwalnia to opiekunów od sprawdzenia, czy wybrany przedmiot posiada odpowiednie oznaczenia oraz jest starannie wykonany.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Brief me
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.