Komunikaty PR

Brave Kids na Podkarpaciu: start w Rzeszowie i lokalny finał w Przemyślu

2020-08-18  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

W Rzeszowie rozpoczął się unikatowy Brave Kids w nowej formule. Młodzi uczestnicy biorą udział w warsztatach artystycznych, których efektem będzie niecodzienny spektakl. Najpierw zaprezentują go na festiwalu Europejski Stadion Kultury, a później na wielkim finale we Wrocławiu. Lokalny finał mają już za sobą uczestnicy z Przemyśla.

Brave Kids to wydarzenie artystyczno-edukacyjne wyjątkowe pod wieloma względami. Żaden inny polski projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten. Jednym z jego elementów są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży, które w Rzeszowie potrwają od 17 do 28 sierpnia i zakończą się spektaklem.

Dzieci uczą dzieci”

Lokalny finał powstanie w trakcie kreatywnych zajęć, które rozpoczęły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Model pracy zakłada edukację w formule „dzieci uczą dzieci”. – Zgłosili się uczestnicy o różnych predyspozycjach, których jeszcze nie znamy. Otwieramy się na ich pomysły i wrażliwość. Wyruszamy na wspólne poszukiwanie i odkrywanie różnorodności oraz ukrytych talentów na własnym podwórku – mówi Justyna Warecka, koordynatorka projektu w Rzeszowie. W przygotowaniu pokazu pomogą profesjonalni instruktorzy artystyczni (m.in. Mateusz Godlewski).

Spektakl stworzony na warsztatach będzie prezentowany w ramach dużego wydarzenia – 10. edycji festiwalu Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (będącego częścią festiwalu Wschód Kultury). Będzie to występ plenerowy na bulwarze nad Wisłokiem. Później Brave Kids z Rzeszowa pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast (oprócz Rzeszowa: Przemyśl, Wrocław, Wałbrzych, Oborniki Śląskie, Gdańsk i Warszawa). Wszyscy razem wystąpią na jednodniowym festiwalu „Brave Kids pod wrocławskim niebem” (29 sierpnia).

Program warsztatów w Rzeszowie wypełnią elementy tańca, ruchu i teatru. Równolegle pracować będą dwie grupy liczące po 12 osób. Wśród uczestników znaleźli się członkowie dziecięco-młodzieżowej grupy teatralnej, a także zajmująca się tańcem grupa Rytm, którą tworzy młodzież i osoby pełnoletnie z niepełnosprawnościami. Do składów dołączyło również kilka osób z Dziewczęcej Orkiestry Dętej w Rzeszowie. Podobnie jak w zeszłym roku, uczestnicy zajęć posadzą drzewa na miejskich terenach zielonych. Rzeszów gości Brave Kids już po raz trzeci. Edycję wspiera stowarzyszenie W krainie źródeł. Półkolonie są bezpłatne. Organizacja wydarzenia w całej Polsce finansowana jest z dotacji ministerialnej uzyskanej przez inne stowarzyszenie – Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia.

Lokalny finał w Przemyślu

Pokaz finałowy mają już za sobą Brave Kids z Przemyśla, które wystąpiły na scenie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek w miniony piątek (14 sierpnia). Dzieci przygotowały krótkie etiudy wypełnione formami tanecznymi i teatralnymi. Ich występ był opowieścią o różnorodności świata na podstawie antonimu dobra i zła. W ten kontrast wpleciony został motyw przybyszów z Ukrainy, ponieważ dzieci z tego kraju brały udział w przemyskiej edycji Brave Kids. – To było fantastyczne zwieńczenie tegorocznej edycji, która wypadła świetnie. Wszystko poszło po naszej myśli – ocenia Magda Pardel, koordynatorka Brave Kids w Przemyślu. Tę edycję wspierała Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM.

Uznanie na całym świecie

Brave Kids to niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne
i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.

Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.