Komunikaty PR

Czy maluch może być na „dorosłej” diecie? Poznaj zdanie eksperta

2023-01-26  |  13:10
Biuro prasowe

W drugim półroczu życia jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej urozmaicony, a maluch z radością poznaje nowe smaki. To świetna wiadomość! Warto jednak przy tym pamiętać, że jego menu nie powinno być takie samo, jak menu rodziców. Dlaczego? Zarówno niemowlę, jak i małe dziecko mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż osoba dorosła. W trosce o prawidłowy rozwój malucha mama i tata powinni dobierać produkty dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Na pytania, czym się kierować wybierając żywność dla najmłodszych, odpowiada Mariola Darzycka, ekspert BoboVita.

1000 pierwszych dni – dlaczego ten okres w życiu człowieka jest wyjątkowy?

To przede wszystkim kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka. W ciągu pierwszych trzech lat życia wiele narządów stopniowo kształtuje swoje funkcje. Na przykład wątroba czy nerki wciąż dojrzewają, a układ odpornościowy dopiero nabiera zdolności do obrony przed patogenami. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię i różne składniki odżywcze u niemowlęcia czy małego dziecka jest kilkakrotnie wyższe w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż u osoby dorosłej. W przypadku 8-miesięcznego niemowlęcia zapotrzebowanie na energię jest 3 razy większe, a na witaminę D aż 6 razy większe niż u jego mamy czy taty[1]. Zarówno intensywny rozwój organizmu, wyższe tempo metabolizmu, jak i niedojrzałość narządów w tym okresie życia sprawiają, że dieta najmłodszych powinna być komponowana ze szczególną starannością.

Jaki wpływ ma rodzaj spożywanej żywności na organizm niemowlęcia?

Ze względu na to, że wiele narządów wciąż dojrzewa i nie pracuje jeszcze tak wydajnie, organizm niemowlęcia czy małego dziecka jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Badania dowodzą, że obecność zanieczyszczeń w żywności może niekorzystnie wpływać na zdrowie dzieci, a także zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób w przyszłości[2]. Z tego powodu podawana maluchowi żywność powinna spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące zanieczyszczeń żywności, a także nie powinna zawierać dodatków do żywności niedozwolonych w żywieniu niemowląt i dzieci. Ponadto zarówno rodzaj pokarmu, jego konsystencja, jak i sposób karmienia powinny być dopasowane do wieku i umiejętności rozwojowych dziecka.

Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci?

Odpowiednia żywność dla najmłodszych to taka, w której zawartość czynników mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia jest kontrolowana i nie przekracza prawnie określonych norm bezpieczeństwa[3]. Aby rodzic mógł mieć pewność, że wybierana dla dziecka żywność będzie dopasowana do jego potrzeb żywieniowych, a jej jakość i skład będą spełniały szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa, warto sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. W takiej żywności ustalone najwyższe dopuszczalne poziomy poszczególnych zanieczyszczeń są bardziej restrykcyjne niż te określone dla żywności ogólnego przeznaczenia, spożywanej przez dorosłych czy starsze rodzeństwo. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne, a dla pestycydów w owocach – 3000 razy bardziej restrykcyjne[4]. Żywność dla niemowląt i małych dzieci można z łatwością rozpoznać po wskazaniu wieku na opakowaniu, np. po 7. czy 9. miesiącu życia, co jest gwarancją dopasowania zarówno składu, jak i konsystencji do potrzeb dziecka na określonym etapie rozwoju.
 

Jakie produkty przeznaczone dla najmłodszych są dostępne na polskim rynku?

To szeroki asortyment – obiadków i zupek, przecierów owocowych, musów owocowych czy kaszek – w wielu wariantach smakowych. Przykładem takich produktów są te od BoboVita. Warto po nie sięgać, ponieważ charakteryzuje je jakość potwierdzona na 100%. Świadczy o tym spełnienie ściśle określonych norm dla żywności dla niemowląt i małych dzieci. Posiłki BoboVita zawierają 100% mięs bez hormonów oraz 100% ryb z certyfikowanych połowów. To różnorodne i smaczne propozycje, które zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Oprócz tego, że uwzględniają potrzeby rozwijającego się dziecka, są  odpowiednie dla wciąż dojrzewającego organizmu.


Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020.

[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

[3] Tamże.

[4] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.