Komunikaty PR

Czy moje dziecko jest gotowe na okulary przeciwsłoneczne?

2022-06-01  |  11:00

Rodzice, decydując się na zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, zastanawiają się zwykle, czy to na pewno odpowiedni moment. Mnogość różnych informacji oraz dostępnych w sklepach modeli powoduje, że nie mają oni pewności czy wybrane szkła i oprawki będą w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Tymczasem jak wskazuje ekspert Vision Express wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech produktu, dzięki którym zyskujemy pewność, że skutecznie chronimy wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Vision Express przygotowało niezbędnik dla rodziców w formie Q&A, który posłuży przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka. Porady eksperta medycznego oraz najważniejsze informacje dotyczące ochrony wzroku najmłodszych są podpowiedzią, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania obalają też mity dotyczące m.in. szkodliwego wpływu okularów przeciwsłonecznych na jakość widzenia w przyszłości.

1. Czemu służą okulary przeciwsłoneczne?

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jaką zwykle dostrzegamy jest po prostu zwiększenie komfortu widzenia w słoneczne dni. Dlatego też mrużenie oczu przez dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu, może być głównym czynnikiem, który wpływa na decyzję rodziców o zakupie okularów przeciwsłonecznych dla swojej pociechy. Tymczasem należy pamiętać, że wzrok jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie tylko wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort widzenia.

Promienie UVA i UVB, na jakie jesteśmy narażeni przebywając na słońcu, mają negatywny wpływ na wzrok zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jedyną skuteczną ochroną przed promieniowaniem jest używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w sezonie letnim markety czy lokalne bazary oferują szeroki wybór okularów dla najmłodszych, które nie zawsze są odpowiednio certyfikowane. Samo barwienie szkieł na czarno nie powoduje, że stanowią one skuteczną ochronę. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego, gdzie doradca dopasuje oprawki do wieku i twarzy dziecka, a także zaproponuje modele z odpowiednimi filtrami.

– Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniej jakości filtrów blokujących promieniowanie ultrafioletowe praktycznie nie zapewniają ochrony przed jego szkodliwym i niebezpiecznym wpływem. Co więcej, może to prowadzić do uszkodzeń, zwłaszcza obszaru siatkówki oka, a także prowadzić do rozwoju stanów patologicznychinformuje dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

2. Kiedy zakupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Gotowość dziecka do noszenia okularów przeciwsłonecznych nie jest uwarunkowana ściśle wiekiem, a wynika przede wszystkim z zachowania i nabytych już umiejętności. Z oczywistych względów nie należy zakładać okularów niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia, gdyż jest to po prostu niebezpieczne. Tak małe dziecko nie jest gotowe, aby korzystać z okularów świadomie.

– Zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych powinien nastąpić w chwili rozpoczęcia przez dziecko samodzielnej aktywności ruchowej oraz częstego przebywania na świeżym powietrzu. To wtedy oczy narażone są na wzmożoną ekspozycję słonecznego promieniowania UVdoradza dr n. biol. Robert Grabowski.

Dzieciom nieprzekonanym do noszenia okularów przeciwsłonecznych można sprezentować je z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy zakończenia roku szkolnego. Najlepiej jednak, aby umożliwić swoim pociechom samodzielny wybór i przymierzenie wymarzonych oprawek. W końcu okulary to także element naszej codziennej garderoby, więc ich wygląd czy parametry, takie jak grubość oprawek czy wielkość soczewek są równie ważne.

– Dziecko musi się przyzwyczaić do okularów i w wielu przypadkach, zwłaszcza odpowiednio zmotywowane, nie ma z tym problemu. Zdarza się jednak, że okres nabycia „tolerancji” przez małego pacjenta jest dłuższy i wymaga starań ze strony opiekunówdodaje ekspert Vision Express.

3. Czy okulary przeciwsłoneczne mają negatywny wpływ na wzrok najmłodszych?

Okulary przeciwsłoneczne zakupione w salonie optycznym nie mogą negatywnie oddziaływać na wzrok użytkownika, szczególnie dziecka. Wszystkie modele są certyfikowane i testowane, dzięki czemu klienci otrzymują gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania. Niestety to także jeden z często pojawiających się mitów, który powstrzymuje rodziców przed zakupem okularów dla swoich pociech.

Należy pamiętać, że okulary nie są wyłącznie akcesorium modowym, a skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwymi promieniami UV. Warto uświadamiać swoich znajomych i rodzinę, że podobnie jak nakrycie głowy czy krem z filtrem, tak i okulary przeciwsłoneczne stanowią ważną ochronę dziecka i jednego z najważniejszych narządów – wzroku.

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?

Przed zakupem należy przede wszystkim zweryfikować, czy szkła posiadają odpowiedni filtr UV. Marka Vision Express we wszystkich swoich salonach stosuje powszechną kategoryzację filtrów pod względem przepuszczalności światła. Dla najmłodszych dzieci rekomenduje się wybór szkieł w kategorii 4, które zapewniają bardzo wysokie zabezpieczenie przed oślepiającym blaskiem słonecznym, występującym zarówno latem, jak i zimą na terenach pokrytych śniegiem, przepuszczając od 3 do 8% światła.

Ponadto, na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można uzupełnić o korekcję okularową. Wówczas dziecko posiada ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i jednocześnie może cieszyć się komfortem ostrego widzenia w słoneczne dni. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją są szczególnie przydatne podczas jazdy na rowerze czy spacerów.

– Oczywiście w przypadku występowania wad wzroku u dziecka należy stosować przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne. Pamiętajmy jednak, że każdy dobór powinien być skonsultowany ze specjalistą – dodaje Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Kolejne parametry, które mają istotny wpływ na to, czy dziecko będzie czuło się komfortowo w nowych okularach przeciwsłonecznych to szerokość soczewki, długość zausznika i szerokość mostka. Jeśli są to pierwsze okulary, najlepiej, jeśli rozmiar oprawek zostanie zweryfikowany przez młodego pacjenta pod okiem doradcy lub optometrysty w salonie optycznym. Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę czy wybrany model posiada tzw. polaryzację. Jeśli tak, oznacza to, że szkła wyposażone są w filtr, który niweluje wszelkie oślepiające odblaski. Przy ostrym świetle, odbijającym się od jasnych powierzchni, polaryzacja może poprawić przejrzystość widzenia nawet o 75% w porównaniu do zwykłych soczewek.

5. Czy okulary przeciwsłoneczne posłużą dziecku tylko w okresie letnim?

Okulary przeciwsłoneczne nie są wyłącznie akcesorium letnim. Oczywiście to właśnie latem najczęściej po nie sięgamy, jednak powinny nam towarzyszyć również w pozostałych porach roku. Zimą promienie słoneczne oślepiają nas nie tylko, gdy spoglądamy w górę, ale również odbijając się od śniegu. Co ważne, okulary przeciwsłoneczne chronią też przed mroźnym wiatrem, który w konsekwencji może prowadzić do nadmiernej suchości oka.

Jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ograniczając przebywanie dzieci na słońcu, niezależnie od pory roku, zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka skóry, zaćmę i inne schorzenia, dające o sobie znać w późniejszym okresie życia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zniechęcać najmłodszych do jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu. Stosując nakrycia głowy, kremy z filtrem oraz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, chronimy najważniejsze części ciała. Takie działania najlepiej uzupełnić o edukację, która w przypadku dzieci jest najlepszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom promieniowania UV.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje okularów przeciwsłonecznych lub jaki model wybrać, odwiedź najbliższy salon Vision Express, który znajdziesz dzięki wyszukiwarce na stronie: https://visionexpress.pl/salony.

 


Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe. 

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online. 

Misją Vision Express jest kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo oferowanych produktów i usług. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów. Otrzymany w 2022 roku certyfikat Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 13485:2016 potwierdza spełnienie wymogów regulacyjnych i jakościowych w procesach dystrybucji wyrobów medycznych. 

Więcej informacji na www.visionexpress.pl. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Manufaktura świątecznej atmosfery Biuro prasowe
2023-12-07 | 18:00

Manufaktura świątecznej atmosfery

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Na ten niezwykły moment czeka zdecydowana większość z nas. Spotkania z rodziną, dekoracje, prezenty – wymieniać można w
Dziecko Laktacja bez tajemnic, czyli o sztuce karmienia piersią
2023-12-07 | 12:32

Laktacja bez tajemnic, czyli o sztuce karmienia piersią

Podstawowe znaczenie dla jej przebiegu ma wydzielanie się dwóch hormonów – oksytocyny i prolaktyny. Co zrobić, aby laktacja przebiegła jak najbardziej komfortowo, podpowiada
Dziecko Grudzień w Atrium Biała
2023-12-06 | 13:14

Grudzień w Atrium Biała

  Idą święta! W Atrium Biała już zapachniało bożonarodzeniowym klimatem i zajaśniało kolorowymi światełkami. W oczekiwaniu na nie białostocka galeria zaprasza wszystkich od 11

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Leszek Lichota: Zagrałem w filmie „Czerwone maki” opowiadającej o bitwie o Monte Cassino. Produkcja ta ma szansę być dużym wydarzeniem

Aktor z ekscytacją czeka na premierę filmu „Czerwone maki”. To pierwsza polska fabuła przedstawiająca epicką bitwę o Monte Cassino. W 2024 roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia, a film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wejdzie na ekrany kin prawdopodobnie 23 lutego. To opowieść o bohaterstwie, odwadze i poświęceniu, jakimi wykazali się polscy żołnierze podczas kluczowego wydarzenia II wojny światowej, przeplatana wątkami z ich życia osobistego. Leszek Lichota uważa, że polskie kino powinno jak najczęściej spoglądać w kierunku historii i dodaje, że on sam bardzo lubi grać w kostiumach z danej epoki.

Farmacja

W gabinetach lekarskich coraz więcej przypadków COVID-19 i grypy typu B. Polacy często jednak leczą się sami, niekoniecznie prawidłowo

Od wczoraj wszystkie osoby powyżej 12. roku życia mogą się już zaszczepić szczepionką zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa Kraken. Skierowania zostały automatycznie wystawione przez system i są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Powinny z nich skorzystać zwłaszcza te osoby, które mają wiele chorób współistniejących i zakażenie koronawirusem może być dla nich szczególnie niebezpieczne. Jak wskazuje specjalista medycyny rodzinnej Michał Domaszewski, w tej chwili obok COVID-19 w lekarskich gabinetach dominują grypa i zapalenie zatok. Dostępność różnego rodzaju testów pomaga postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. – Polacy często leczą się sami, ale przeważnie robią to źle – zauważa ekspert.

Film

Magdalena Lamparska: Macierzyństwo nauczyło mnie miłości bezwarunkowej i cierpliwości. Rodzina jest dla mnie fundamentem

Zdaniem aktorki Alicja z nowej produkcji Tomasza Mandesa zatytułowanej „Cały ten seks” to kobieta ze wszech miar wyjątkowa – ciepła, wrażliwa, uczuciowa, ale w gruncie rzeczy bardzo nieszczęśliwa, bo mimo wielu prób nie może zostać mamą. Magdalena Lamparska doskonale rozumie rozgoryczenie swojej bohaterki, bo ma świadomość, jak wiele radości daje kobiecie macierzyństwo. Dla niej samej rodzina to fundament, który pomaga przetrwać wszystkie życiowe zawirowania.