Komunikaty PR

Czy moje dziecko jest gotowe na okulary przeciwsłoneczne?

2022-06-01  |  11:00

Rodzice, decydując się na zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, zastanawiają się zwykle, czy to na pewno odpowiedni moment. Mnogość różnych informacji oraz dostępnych w sklepach modeli powoduje, że nie mają oni pewności czy wybrane szkła i oprawki będą w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Tymczasem jak wskazuje ekspert Vision Express wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech produktu, dzięki którym zyskujemy pewność, że skutecznie chronimy wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Vision Express przygotowało niezbędnik dla rodziców w formie Q&A, który posłuży przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka. Porady eksperta medycznego oraz najważniejsze informacje dotyczące ochrony wzroku najmłodszych są podpowiedzią, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania obalają też mity dotyczące m.in. szkodliwego wpływu okularów przeciwsłonecznych na jakość widzenia w przyszłości.

1. Czemu służą okulary przeciwsłoneczne?

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jaką zwykle dostrzegamy jest po prostu zwiększenie komfortu widzenia w słoneczne dni. Dlatego też mrużenie oczu przez dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu, może być głównym czynnikiem, który wpływa na decyzję rodziców o zakupie okularów przeciwsłonecznych dla swojej pociechy. Tymczasem należy pamiętać, że wzrok jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie tylko wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort widzenia.

Promienie UVA i UVB, na jakie jesteśmy narażeni przebywając na słońcu, mają negatywny wpływ na wzrok zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jedyną skuteczną ochroną przed promieniowaniem jest używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w sezonie letnim markety czy lokalne bazary oferują szeroki wybór okularów dla najmłodszych, które nie zawsze są odpowiednio certyfikowane. Samo barwienie szkieł na czarno nie powoduje, że stanowią one skuteczną ochronę. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego, gdzie doradca dopasuje oprawki do wieku i twarzy dziecka, a także zaproponuje modele z odpowiednimi filtrami.

– Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniej jakości filtrów blokujących promieniowanie ultrafioletowe praktycznie nie zapewniają ochrony przed jego szkodliwym i niebezpiecznym wpływem. Co więcej, może to prowadzić do uszkodzeń, zwłaszcza obszaru siatkówki oka, a także prowadzić do rozwoju stanów patologicznychinformuje dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

2. Kiedy zakupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Gotowość dziecka do noszenia okularów przeciwsłonecznych nie jest uwarunkowana ściśle wiekiem, a wynika przede wszystkim z zachowania i nabytych już umiejętności. Z oczywistych względów nie należy zakładać okularów niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia, gdyż jest to po prostu niebezpieczne. Tak małe dziecko nie jest gotowe, aby korzystać z okularów świadomie.

– Zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych powinien nastąpić w chwili rozpoczęcia przez dziecko samodzielnej aktywności ruchowej oraz częstego przebywania na świeżym powietrzu. To wtedy oczy narażone są na wzmożoną ekspozycję słonecznego promieniowania UVdoradza dr n. biol. Robert Grabowski.

Dzieciom nieprzekonanym do noszenia okularów przeciwsłonecznych można sprezentować je z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy zakończenia roku szkolnego. Najlepiej jednak, aby umożliwić swoim pociechom samodzielny wybór i przymierzenie wymarzonych oprawek. W końcu okulary to także element naszej codziennej garderoby, więc ich wygląd czy parametry, takie jak grubość oprawek czy wielkość soczewek są równie ważne.

– Dziecko musi się przyzwyczaić do okularów i w wielu przypadkach, zwłaszcza odpowiednio zmotywowane, nie ma z tym problemu. Zdarza się jednak, że okres nabycia „tolerancji” przez małego pacjenta jest dłuższy i wymaga starań ze strony opiekunówdodaje ekspert Vision Express.

3. Czy okulary przeciwsłoneczne mają negatywny wpływ na wzrok najmłodszych?

Okulary przeciwsłoneczne zakupione w salonie optycznym nie mogą negatywnie oddziaływać na wzrok użytkownika, szczególnie dziecka. Wszystkie modele są certyfikowane i testowane, dzięki czemu klienci otrzymują gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania. Niestety to także jeden z często pojawiających się mitów, który powstrzymuje rodziców przed zakupem okularów dla swoich pociech.

Należy pamiętać, że okulary nie są wyłącznie akcesorium modowym, a skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwymi promieniami UV. Warto uświadamiać swoich znajomych i rodzinę, że podobnie jak nakrycie głowy czy krem z filtrem, tak i okulary przeciwsłoneczne stanowią ważną ochronę dziecka i jednego z najważniejszych narządów – wzroku.

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?

Przed zakupem należy przede wszystkim zweryfikować, czy szkła posiadają odpowiedni filtr UV. Marka Vision Express we wszystkich swoich salonach stosuje powszechną kategoryzację filtrów pod względem przepuszczalności światła. Dla najmłodszych dzieci rekomenduje się wybór szkieł w kategorii 4, które zapewniają bardzo wysokie zabezpieczenie przed oślepiającym blaskiem słonecznym, występującym zarówno latem, jak i zimą na terenach pokrytych śniegiem, przepuszczając od 3 do 8% światła.

Ponadto, na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można uzupełnić o korekcję okularową. Wówczas dziecko posiada ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i jednocześnie może cieszyć się komfortem ostrego widzenia w słoneczne dni. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją są szczególnie przydatne podczas jazdy na rowerze czy spacerów.

– Oczywiście w przypadku występowania wad wzroku u dziecka należy stosować przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne. Pamiętajmy jednak, że każdy dobór powinien być skonsultowany ze specjalistą – dodaje Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Kolejne parametry, które mają istotny wpływ na to, czy dziecko będzie czuło się komfortowo w nowych okularach przeciwsłonecznych to szerokość soczewki, długość zausznika i szerokość mostka. Jeśli są to pierwsze okulary, najlepiej, jeśli rozmiar oprawek zostanie zweryfikowany przez młodego pacjenta pod okiem doradcy lub optometrysty w salonie optycznym. Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę czy wybrany model posiada tzw. polaryzację. Jeśli tak, oznacza to, że szkła wyposażone są w filtr, który niweluje wszelkie oślepiające odblaski. Przy ostrym świetle, odbijającym się od jasnych powierzchni, polaryzacja może poprawić przejrzystość widzenia nawet o 75% w porównaniu do zwykłych soczewek.

5. Czy okulary przeciwsłoneczne posłużą dziecku tylko w okresie letnim?

Okulary przeciwsłoneczne nie są wyłącznie akcesorium letnim. Oczywiście to właśnie latem najczęściej po nie sięgamy, jednak powinny nam towarzyszyć również w pozostałych porach roku. Zimą promienie słoneczne oślepiają nas nie tylko, gdy spoglądamy w górę, ale również odbijając się od śniegu. Co ważne, okulary przeciwsłoneczne chronią też przed mroźnym wiatrem, który w konsekwencji może prowadzić do nadmiernej suchości oka.

Jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ograniczając przebywanie dzieci na słońcu, niezależnie od pory roku, zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka skóry, zaćmę i inne schorzenia, dające o sobie znać w późniejszym okresie życia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zniechęcać najmłodszych do jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu. Stosując nakrycia głowy, kremy z filtrem oraz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, chronimy najważniejsze części ciała. Takie działania najlepiej uzupełnić o edukację, która w przypadku dzieci jest najlepszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom promieniowania UV.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje okularów przeciwsłonecznych lub jaki model wybrać, odwiedź najbliższy salon Vision Express, który znajdziesz dzięki wyszukiwarce na stronie: https://visionexpress.pl/salony.

 


Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe. 

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online. 

Misją Vision Express jest kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo oferowanych produktów i usług. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów. Otrzymany w 2022 roku certyfikat Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 13485:2016 potwierdza spełnienie wymogów regulacyjnych i jakościowych w procesach dystrybucji wyrobów medycznych. 

Więcej informacji na www.visionexpress.pl. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.