Komunikaty PR

Czy moje dziecko jest gotowe na okulary przeciwsłoneczne?

2022-06-01  |  11:00

Rodzice, decydując się na zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, zastanawiają się zwykle, czy to na pewno odpowiedni moment. Mnogość różnych informacji oraz dostępnych w sklepach modeli powoduje, że nie mają oni pewności czy wybrane szkła i oprawki będą w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Tymczasem jak wskazuje ekspert Vision Express wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech produktu, dzięki którym zyskujemy pewność, że skutecznie chronimy wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Vision Express przygotowało niezbędnik dla rodziców w formie Q&A, który posłuży przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka. Porady eksperta medycznego oraz najważniejsze informacje dotyczące ochrony wzroku najmłodszych są podpowiedzią, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania obalają też mity dotyczące m.in. szkodliwego wpływu okularów przeciwsłonecznych na jakość widzenia w przyszłości.

1. Czemu służą okulary przeciwsłoneczne?

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jaką zwykle dostrzegamy jest po prostu zwiększenie komfortu widzenia w słoneczne dni. Dlatego też mrużenie oczu przez dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu, może być głównym czynnikiem, który wpływa na decyzję rodziców o zakupie okularów przeciwsłonecznych dla swojej pociechy. Tymczasem należy pamiętać, że wzrok jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie tylko wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort widzenia.

Promienie UVA i UVB, na jakie jesteśmy narażeni przebywając na słońcu, mają negatywny wpływ na wzrok zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jedyną skuteczną ochroną przed promieniowaniem jest używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w sezonie letnim markety czy lokalne bazary oferują szeroki wybór okularów dla najmłodszych, które nie zawsze są odpowiednio certyfikowane. Samo barwienie szkieł na czarno nie powoduje, że stanowią one skuteczną ochronę. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego, gdzie doradca dopasuje oprawki do wieku i twarzy dziecka, a także zaproponuje modele z odpowiednimi filtrami.

– Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniej jakości filtrów blokujących promieniowanie ultrafioletowe praktycznie nie zapewniają ochrony przed jego szkodliwym i niebezpiecznym wpływem. Co więcej, może to prowadzić do uszkodzeń, zwłaszcza obszaru siatkówki oka, a także prowadzić do rozwoju stanów patologicznychinformuje dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

2. Kiedy zakupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Gotowość dziecka do noszenia okularów przeciwsłonecznych nie jest uwarunkowana ściśle wiekiem, a wynika przede wszystkim z zachowania i nabytych już umiejętności. Z oczywistych względów nie należy zakładać okularów niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia, gdyż jest to po prostu niebezpieczne. Tak małe dziecko nie jest gotowe, aby korzystać z okularów świadomie.

– Zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych powinien nastąpić w chwili rozpoczęcia przez dziecko samodzielnej aktywności ruchowej oraz częstego przebywania na świeżym powietrzu. To wtedy oczy narażone są na wzmożoną ekspozycję słonecznego promieniowania UVdoradza dr n. biol. Robert Grabowski.

Dzieciom nieprzekonanym do noszenia okularów przeciwsłonecznych można sprezentować je z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy zakończenia roku szkolnego. Najlepiej jednak, aby umożliwić swoim pociechom samodzielny wybór i przymierzenie wymarzonych oprawek. W końcu okulary to także element naszej codziennej garderoby, więc ich wygląd czy parametry, takie jak grubość oprawek czy wielkość soczewek są równie ważne.

– Dziecko musi się przyzwyczaić do okularów i w wielu przypadkach, zwłaszcza odpowiednio zmotywowane, nie ma z tym problemu. Zdarza się jednak, że okres nabycia „tolerancji” przez małego pacjenta jest dłuższy i wymaga starań ze strony opiekunówdodaje ekspert Vision Express.

3. Czy okulary przeciwsłoneczne mają negatywny wpływ na wzrok najmłodszych?

Okulary przeciwsłoneczne zakupione w salonie optycznym nie mogą negatywnie oddziaływać na wzrok użytkownika, szczególnie dziecka. Wszystkie modele są certyfikowane i testowane, dzięki czemu klienci otrzymują gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania. Niestety to także jeden z często pojawiających się mitów, który powstrzymuje rodziców przed zakupem okularów dla swoich pociech.

Należy pamiętać, że okulary nie są wyłącznie akcesorium modowym, a skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwymi promieniami UV. Warto uświadamiać swoich znajomych i rodzinę, że podobnie jak nakrycie głowy czy krem z filtrem, tak i okulary przeciwsłoneczne stanowią ważną ochronę dziecka i jednego z najważniejszych narządów – wzroku.

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?

Przed zakupem należy przede wszystkim zweryfikować, czy szkła posiadają odpowiedni filtr UV. Marka Vision Express we wszystkich swoich salonach stosuje powszechną kategoryzację filtrów pod względem przepuszczalności światła. Dla najmłodszych dzieci rekomenduje się wybór szkieł w kategorii 4, które zapewniają bardzo wysokie zabezpieczenie przed oślepiającym blaskiem słonecznym, występującym zarówno latem, jak i zimą na terenach pokrytych śniegiem, przepuszczając od 3 do 8% światła.

Ponadto, na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można uzupełnić o korekcję okularową. Wówczas dziecko posiada ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i jednocześnie może cieszyć się komfortem ostrego widzenia w słoneczne dni. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją są szczególnie przydatne podczas jazdy na rowerze czy spacerów.

– Oczywiście w przypadku występowania wad wzroku u dziecka należy stosować przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne. Pamiętajmy jednak, że każdy dobór powinien być skonsultowany ze specjalistą – dodaje Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Kolejne parametry, które mają istotny wpływ na to, czy dziecko będzie czuło się komfortowo w nowych okularach przeciwsłonecznych to szerokość soczewki, długość zausznika i szerokość mostka. Jeśli są to pierwsze okulary, najlepiej, jeśli rozmiar oprawek zostanie zweryfikowany przez młodego pacjenta pod okiem doradcy lub optometrysty w salonie optycznym. Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę czy wybrany model posiada tzw. polaryzację. Jeśli tak, oznacza to, że szkła wyposażone są w filtr, który niweluje wszelkie oślepiające odblaski. Przy ostrym świetle, odbijającym się od jasnych powierzchni, polaryzacja może poprawić przejrzystość widzenia nawet o 75% w porównaniu do zwykłych soczewek.

5. Czy okulary przeciwsłoneczne posłużą dziecku tylko w okresie letnim?

Okulary przeciwsłoneczne nie są wyłącznie akcesorium letnim. Oczywiście to właśnie latem najczęściej po nie sięgamy, jednak powinny nam towarzyszyć również w pozostałych porach roku. Zimą promienie słoneczne oślepiają nas nie tylko, gdy spoglądamy w górę, ale również odbijając się od śniegu. Co ważne, okulary przeciwsłoneczne chronią też przed mroźnym wiatrem, który w konsekwencji może prowadzić do nadmiernej suchości oka.

Jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ograniczając przebywanie dzieci na słońcu, niezależnie od pory roku, zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka skóry, zaćmę i inne schorzenia, dające o sobie znać w późniejszym okresie życia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zniechęcać najmłodszych do jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu. Stosując nakrycia głowy, kremy z filtrem oraz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, chronimy najważniejsze części ciała. Takie działania najlepiej uzupełnić o edukację, która w przypadku dzieci jest najlepszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom promieniowania UV.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje okularów przeciwsłonecznych lub jaki model wybrać, odwiedź najbliższy salon Vision Express, który znajdziesz dzięki wyszukiwarce na stronie: https://visionexpress.pl/salony.

 


Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe. 

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online. 

Misją Vision Express jest kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo oferowanych produktów i usług. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów. Otrzymany w 2022 roku certyfikat Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 13485:2016 potwierdza spełnienie wymogów regulacyjnych i jakościowych w procesach dystrybucji wyrobów medycznych. 

Więcej informacji na www.visionexpress.pl. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko „ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne Biuro prasowe
2022-09-30 | 08:50

„ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne

ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne. Trwa nabór do projektu dla szkół z terenów wiejskich w województwie lubelskim Program
Dziecko Psi Patrol rusza do akcji w Atrium Targówek!
2022-09-29 | 15:45

Psi Patrol rusza do akcji w Atrium Targówek!

Odważni i zawsze chętni do pomocy czworonożni bohaterowie serialu Psi Patrol zawitają do Atrium Targówek! Strażak Marshall i policjant Chase zapraszają wszystkie dzieci 7 i 8
Dziecko Rusza XV edycja „Kubusiowych Przyjaciół Natury”
2022-09-28 | 14:42

Rusza XV edycja „Kubusiowych Przyjaciół Natury”

15 lat działania, blisko 8 milionów wyedukowanych dzieci, dziesiątki materiałów edukacyjnych – również w niestandardowych formach multimedialnych. To właśnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

raca w Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Prawo

Luka płacowa między kobietami a mężczyznami nie maleje. Wyrównanie różnic może potrwać jeszcze co najmniej 130 lat

Gender gap to problem społeczny w globalnym, jak i polskim wymiarze. Według danych McKinsey & Company w Polsce kobiety stanowią ponad połowę populacji i aż 66 proc. osób kończących studia wyższe, ale mają niższy udział w rynku pracy i nieproporcjonalnie mniej zarabiają. Luka płacowa, według ostatniego raportu World Economic Forum „Global Gender Gap Report 2022”, wynosi 8,7 proc., choć w niektórych branżach i według niektórych metodologii jest ponad dwukrotnie wyższa. Szansą na szybkie wyrównanie jej może się jednak okazać projekt unijnej dyrektywy, który zmusi pracodawców do większej transparentności w wynagrodzeniach. 

Teatr

Adam Fidusiewicz: Uważam, że dużo osób kłamie. Jest to wpisane w naturę człowieka i normalne

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Telewizja kłamie” na deskach warszawskiej Sceny Relax. Spektakl powstał na podstawie obserwacji czterech popularnych stacji telewizyjnych. Aktor zaznacza jednak, że to nie jest atak na żadną z nich. Twórcy przedstawienia dokonali natomiast wnikliwej analizy i wypunktowali to, co najbardziej charakterystyczne. Zdaniem Adama Fidusiewicza nie trzeba być znawcą mediów, by szybko skojarzyć, jaką retoryka posługuje się dana telewizja i jaki styl mają prezenterzy, którzy są jej wizytówką.

Farmacja

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Szacuje się, że żyje z nim ok. 700 tys. Polaków

Migotanie przedsionków odczuwane jest często jako kołatanie, szybkie i nieregularne bicie serca. Mogą towarzyszyć mu duszność, zmęczenie, spadek wydolności fizycznej, a nawet zawroty głowy i omdlenia. Jednak choroba równie dobrze może też nie dawać żadnych objawów, dlatego część chorych w ogóle nie wie o jej istnieniu. Nieleczone migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu, może też doprowadzić do niewydolności serca. Dlatego z okazji obchodzonego w tym roku 29 września Światowego Dnia Serca w ramach kampanii „W rytmie arytmii. Stop udarom” powstało specjalne wideo edukujące, jak dbać o serce, aby uniknąć groźnych chorób.