Deszcz nagród na finale Explory w Gdyni
Stworzony od podstaw procesor, urządzenia badające zmiany skórne czy usprawniające rehabilitację, aplikacja ułatwiająca parkowanie w miastach i innowacyjny sposób na oczyszczanie wód z mikroplastiku- to projekty, które tryumfowały podczas Krajowego Finału Konkursu Explory.
Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało 286 projektów. 35 wyłonionych w regionalnych etapach, trafiło do wielkiego finału, który tradycyjnie odbywa się w ramach tygodniowego wydarzenia Gdynia Explory Week, w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym. – Za nami 12 finał Konkursu Explory. Jak zawsze młodzi zaskoczyli nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Z dumą obserwujemy, że z roku na rok poziom projektów jest coraz wyższy i coraz więcej firm, instytucji i osób chce dołączyć do świata Explory, wspierając razem z nami młode talenty. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ponownie mogliśmy spotkać się w Gdyni i obchodzić to wielkie święto nauki -dodaje.
Wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji jest Piotr Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pod opieką naukową Marka Węgrzyna. Młody naukowiec stworzył projekt „PCPU – Procesor stworzony od podstaw”. Piotr samodzielnie i kompleksowo opracował każdy element urządzenia, które może mieć praktyczne zastosowanie w układach operacyjnych wielu mechanizmów. Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat – w tym czasie powstały 3 edycje procesora – ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji. – Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę – mówi Piotr odbierając nagrodę. Młody elektryk ma jednak jeszcze jeden powód do radości – otrzymał bowiem akredytację do udziału w konkursie REGENRON ISEF- najważniejszego konkursu dla młodych innowatorów na świecie. Poza Piotrem do Los Angeles w maju polecą Grzegorz Barański ze swoją aplikacją ułatwiającą parkowanie, Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – twórczynie ekologicznego nawozu oraz Karolina Anna Sammel chemiczka która stworzyła projekt oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E. Coli za pomocą SPIO/CTS BCNC.
II miejsce zdobyli Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Nagrodzono ich za projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Chodzi o rozwiązanie, które w nieinwazyjny i mało skomplikowany sposób będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy, klasyfikacji zmian skórnych i nakierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia. System składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego. Laureaci dostali stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych.
III miejsce przyznano Piotrowi i Pawłowi Gębalom z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie za projekt „ReflexOn – uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. To urządzenie do treningu refleksu, koordynacji ruchowej, pamięci krótkotrwałej i umiejętności poznawczych za pomocą ćwiczeń z użyciem palców. Może być używane przez dzieci, młodzież, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów. Urządzeni nadaje się do rehabilitacji palców, nadgarstka i mięśni ręki. Ma też służyć uczniom, którzy mają problemy ze skupieniem oraz nadużywaniem telefonu. Jest również źródłem rozrywki. W nagrodę autorzy otrzymali stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych.Laureaci III miejsca zyskali również sympatię szerokiego grona odbiorców programu Explory i to do nich powędrowała również nagroda publiczności.
Od lat organizację Konkursu Explory wspierają partnerzy, innowacyjne firmy i fundacje, a wymiana między beneficjentami podmiotów staje się ciekawym urozmaiceniem przebiegu konkursu.
Empiria i Wiedza, jako partner Programu Grantowego oraz Programu Explory wybrała 4 projekty, które w szczególny sposób odpowiadją na cele zrównoważonego rozwoju. -To co mnie bardzo cieszy to, że kilka twarzy stąd doskonale znam. Wśród Explorowiczów są stypendyści naszych programów dla młodych naukowców. Cieszę się, że się uzupełniamy nawzajem - podkreślała Joanna Przydatek, koordynatorka projektów Fundacji Empirai i Wiedza, od dwóch lat zaangażowania w wybór laureatów nagród.
Nagrody otrzymali Hanna Iwanowska za “Wpływ mikro i nanocząstek plastiku na ekspresję wybranych genów białek szoku cieplnego w ludzkich fibroblastach" Maciej Szymczyk, Adam Siemiątkowski, Tytus Magolewski, Antoni Deja - autorzy "Spectum - aplikacja AI do diagnozy złośliwości nowotworu piersi”, naukowczynie Wiktoria Stolarczyk, Agata Krupa, Zofia Zakrzewska z projektem “Polikarbazol jako ratunek dla alternatywy paliw kopalnych" oraz Adam Matlak i Jakub Sudoł “Słonecznik i jego super moc! Łupina słonecznika do zastosowań w superkondensatorach”.
Wspomnienia jurorów i uczestników Konkursu uwiecznione zostały w reportażu poniżej. Warto zobaczyć ten entuzjazm i zaangażować się w kolejną edycję Explory, do której rektuacja już trwa.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.