Komunikaty PR

Deszcz nagród na finale Explory w Gdyni

2023-11-13  |  10:00
Biuro prasowe

Stworzony od podstaw procesor, urządzenia badające zmiany skórne czy usprawniające rehabilitację, aplikacja ułatwiająca parkowanie w miastach i innowacyjny sposób na oczyszczanie wód z mikroplastiku- to projekty, które tryumfowały podczas Krajowego Finału Konkursu Explory.

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało 286 projektów. 35 wyłonionych w regionalnych etapach, trafiło do wielkiego finału, który tradycyjnie odbywa się w ramach tygodniowego wydarzenia Gdynia Explory Week, w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym. – Za nami 12 finał Konkursu Explory. Jak zawsze młodzi zaskoczyli nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Z dumą obserwujemy, że z roku na rok poziom projektów jest coraz wyższy i coraz więcej firm, instytucji i osób chce dołączyć do świata Explory, wspierając razem z nami młode talenty. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory –  Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ponownie mogliśmy spotkać się w Gdyni i obchodzić to wielkie święto nauki -dodaje.

 

Wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji jest Piotr Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pod opieką naukową Marka Węgrzyna. Młody naukowiec stworzył projekt „PCPU – Procesor stworzony od podstaw”. Piotr samodzielnie i kompleksowo opracował każdy element urządzenia, które może mieć praktyczne zastosowanie w układach operacyjnych wielu mechanizmów. Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat – w tym czasie powstały 3 edycje procesora – ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji. – Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę – mówi Piotr odbierając nagrodę. Młody elektryk ma jednak jeszcze jeden powód do radości – otrzymał bowiem akredytację do udziału w konkursie REGENRON ISEF- najważniejszego konkursu dla młodych innowatorów na świecie.  Poza Piotrem do Los Angeles w maju polecą Grzegorz Barański ze swoją aplikacją ułatwiającą parkowanie, Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – twórczynie ekologicznego nawozu oraz Karolina Anna Sammel chemiczka która stworzyła projekt oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E. Coli za pomocą SPIO/CTS BCNC.

 

II miejsce zdobyli Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Nagrodzono ich za projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Chodzi o rozwiązanie, które w nieinwazyjny i mało skomplikowany sposób będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy, klasyfikacji zmian skórnych i nakierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia. System składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego. Laureaci dostali stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych.

III miejsce przyznano Piotrowi i Pawłowi Gębalom z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie za projekt „ReflexOn – uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. To urządzenie do treningu refleksu, koordynacji ruchowej, pamięci krótkotrwałej i umiejętności poznawczych za pomocą ćwiczeń z użyciem palców. Może być używane przez dzieci, młodzież, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów. Urządzeni nadaje się do rehabilitacji palców, nadgarstka i mięśni ręki. Ma też służyć uczniom, którzy mają problemy ze skupieniem oraz nadużywaniem telefonu. Jest również źródłem rozrywki. W nagrodę autorzy otrzymali stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych.Laureaci III miejsca zyskali również sympatię szerokiego grona odbiorców programu Explory i to do nich powędrowała również nagroda publiczności.
 

Od lat organizację Konkursu Explory wspierają partnerzy, innowacyjne firmy i fundacje, a wymiana między beneficjentami podmiotów staje się ciekawym urozmaiceniem przebiegu konkursu. 
Empiria i Wiedza, jako partner Programu Grantowego oraz Programu Explory wybrała 4 projekty, które w szczególny sposób odpowiadją na cele zrównoważonego rozwoju. -To co mnie bardzo cieszy to, że kilka twarzy stąd doskonale znam. Wśród Explorowiczów są stypendyści naszych programów dla młodych naukowców. Cieszę się, że się uzupełniamy nawzajem - podkreślała Joanna Przydatek, koordynatorka projektów Fundacji Empirai i Wiedza, od dwóch lat zaangażowania w wybór laureatów nagród.  

Nagrody otrzymali  Hanna Iwanowska za “Wpływ mikro i nanocząstek plastiku na ekspresję wybranych genów białek szoku cieplnego w ludzkich fibroblastach" Maciej Szymczyk, Adam Siemiątkowski, Tytus Magolewski, Antoni Deja - autorzy "Spectum - aplikacja AI do diagnozy złośliwości nowotworu piersi”, naukowczynie Wiktoria Stolarczyk, Agata Krupa, Zofia Zakrzewska z projektem “Polikarbazol jako ratunek dla alternatywy paliw kopalnych" oraz Adam Matlak i Jakub Sudoł  “Słonecznik i jego super moc! Łupina słonecznika do zastosowań w superkondensatorach”. 

Wspomnienia jurorów i uczestników Konkursu uwiecznione zostały w reportażu poniżej. Warto zobaczyć ten entuzjazm i zaangażować się w kolejną edycję Explory, do której rektuacja już trwa.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek! Biuro prasowe
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.