Komunikaty PR

Deszcz nagród na finale Explory w Gdyni

2023-11-13  |  10:00
Biuro prasowe

Stworzony od podstaw procesor, urządzenia badające zmiany skórne czy usprawniające rehabilitację, aplikacja ułatwiająca parkowanie w miastach i innowacyjny sposób na oczyszczanie wód z mikroplastiku- to projekty, które tryumfowały podczas Krajowego Finału Konkursu Explory.

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało 286 projektów. 35 wyłonionych w regionalnych etapach, trafiło do wielkiego finału, który tradycyjnie odbywa się w ramach tygodniowego wydarzenia Gdynia Explory Week, w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym. – Za nami 12 finał Konkursu Explory. Jak zawsze młodzi zaskoczyli nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Z dumą obserwujemy, że z roku na rok poziom projektów jest coraz wyższy i coraz więcej firm, instytucji i osób chce dołączyć do świata Explory, wspierając razem z nami młode talenty. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory –  Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ponownie mogliśmy spotkać się w Gdyni i obchodzić to wielkie święto nauki -dodaje.

 

Wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji jest Piotr Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pod opieką naukową Marka Węgrzyna. Młody naukowiec stworzył projekt „PCPU – Procesor stworzony od podstaw”. Piotr samodzielnie i kompleksowo opracował każdy element urządzenia, które może mieć praktyczne zastosowanie w układach operacyjnych wielu mechanizmów. Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat – w tym czasie powstały 3 edycje procesora – ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji. – Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę – mówi Piotr odbierając nagrodę. Młody elektryk ma jednak jeszcze jeden powód do radości – otrzymał bowiem akredytację do udziału w konkursie REGENRON ISEF- najważniejszego konkursu dla młodych innowatorów na świecie.  Poza Piotrem do Los Angeles w maju polecą Grzegorz Barański ze swoją aplikacją ułatwiającą parkowanie, Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – twórczynie ekologicznego nawozu oraz Karolina Anna Sammel chemiczka która stworzyła projekt oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E. Coli za pomocą SPIO/CTS BCNC.

 

II miejsce zdobyli Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Nagrodzono ich za projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Chodzi o rozwiązanie, które w nieinwazyjny i mało skomplikowany sposób będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy, klasyfikacji zmian skórnych i nakierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia. System składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego. Laureaci dostali stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych.

III miejsce przyznano Piotrowi i Pawłowi Gębalom z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie za projekt „ReflexOn – uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. To urządzenie do treningu refleksu, koordynacji ruchowej, pamięci krótkotrwałej i umiejętności poznawczych za pomocą ćwiczeń z użyciem palców. Może być używane przez dzieci, młodzież, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów. Urządzeni nadaje się do rehabilitacji palców, nadgarstka i mięśni ręki. Ma też służyć uczniom, którzy mają problemy ze skupieniem oraz nadużywaniem telefonu. Jest również źródłem rozrywki. W nagrodę autorzy otrzymali stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych.Laureaci III miejsca zyskali również sympatię szerokiego grona odbiorców programu Explory i to do nich powędrowała również nagroda publiczności.
 

Od lat organizację Konkursu Explory wspierają partnerzy, innowacyjne firmy i fundacje, a wymiana między beneficjentami podmiotów staje się ciekawym urozmaiceniem przebiegu konkursu. 
Empiria i Wiedza, jako partner Programu Grantowego oraz Programu Explory wybrała 4 projekty, które w szczególny sposób odpowiadją na cele zrównoważonego rozwoju. -To co mnie bardzo cieszy to, że kilka twarzy stąd doskonale znam. Wśród Explorowiczów są stypendyści naszych programów dla młodych naukowców. Cieszę się, że się uzupełniamy nawzajem - podkreślała Joanna Przydatek, koordynatorka projektów Fundacji Empirai i Wiedza, od dwóch lat zaangażowania w wybór laureatów nagród.  

Nagrody otrzymali  Hanna Iwanowska za “Wpływ mikro i nanocząstek plastiku na ekspresję wybranych genów białek szoku cieplnego w ludzkich fibroblastach" Maciej Szymczyk, Adam Siemiątkowski, Tytus Magolewski, Antoni Deja - autorzy "Spectum - aplikacja AI do diagnozy złośliwości nowotworu piersi”, naukowczynie Wiktoria Stolarczyk, Agata Krupa, Zofia Zakrzewska z projektem “Polikarbazol jako ratunek dla alternatywy paliw kopalnych" oraz Adam Matlak i Jakub Sudoł  “Słonecznik i jego super moc! Łupina słonecznika do zastosowań w superkondensatorach”. 

Wspomnienia jurorów i uczestników Konkursu uwiecznione zostały w reportażu poniżej. Warto zobaczyć ten entuzjazm i zaangażować się w kolejną edycję Explory, do której rektuacja już trwa.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.