Komunikaty PR

Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc

2024-04-15  |  01:00
Biuro prasowe

Odpoczywaj i wysypiaj się

Neurobiolodzy informują na temat korzyści płynących ze świadomego odpoczynku. Kiedy łączymy intensywną naukę z aktywnym odpoczynkiem, nasz mózg konsoliduje wiedzę, szybciej rozwiązuje problemy i przetwarza nowe informacje. Równie ważne jest pielęgnowanie zdrowego snu, który pozwala zachować higienę pracy. Bez tego dzieci i nastolatkowie nie są w stanie efektywnie się uczyć. 

  • Zrelaksowany i “wyspany” mózg zapewnia nam większy potencjał pamięciowy oraz lepsze zdolności poznawcze. W czasie snu następuje konsolidacja pamięci długotrwałej, która odpowiada za przechowywanie wspomnień i faktów. Prowadzi ona do wzmocnienia oraz stabilizacji informacji. Gdy śpimy zachodzi proces opracowywania zdobytych wiadomości, co może przełożyć się na nowe pomysły oraz lepsze zrozumienie materiału, którego się uczyliśmy. Dlatego tak ważny jest zdrowy sen, który wpływa pozytywnie na proces uczenia się. - komentuje Monika Rudnicka, metodyczka główna Early Stage.

Zaplanuj powtórki

Przed ważnymi egzaminami warto stworzyć harmonogram powtórek, który obejmuje wszystkie materiały egzaminacyjne. Dobrze jest podzielić swój czas na sesje nauki różnych przedmiotów, zapewniając równowagę między nimi. Powtarzanie materiału etapami jest ważne, ponieważ pomaga w lepszym utrwalaniu informacji w pamięci. Dzięki planowaniu powtórek możemy również redukować stres związany z nauką. Systematycznie przypominany materiał pozwala eliminować obawy o brak przygotowania.

Ucz się ze znajomymi

Nauka z drugą osobą ma wiele zalet. Kiedy z kimś konwersujemy, bardzo często zapamiętujemy wyraz twarzy, emocje czy ton głosu rozmówcy. To jak gra w skojarzenia, które bywają bardzo pomocne, gdy stres zaczyna brać górę. Wiele osób uważa również, że skuteczniejsze, dużo ciekawsze, ale i bardziej naturalne jest wzajemne przepytywanie się z materiału czy wspólne wykonywanie quizów.

  • Ucząc się w parze, dobrze skorzystać z dostępnych technik skutecznej nauki poprzez zabawę. Podczas uczenia się w parze warto wykorzystać wcześniej przygotowane notatki, fiszki oraz mapy myśli. Wspólne korzystanie z tych materiałów umożliwia wzajemne zadawanie sobie pytań,  przywoływanie z pamięci odpowiedzi i przede wszystkim uczenie się od siebie nawzajem. - dodaje Monika Rudnicka.

Zarządzaj stresem

Praca nad technikami radzenia sobie ze stresem jest kluczowa przed egzaminem. Kiedy jesteśmy spięci i zdenerwowani, nasze ciało i umysł przechodzą w stan nadmiernego pobudzenia, co może negatywnie wpływać na zdolność koncentracji, zapamiętywania i przetwarzania informacji. To z kolei często prowadzi do rozproszenia uwagi, trudności w skupieniu się na zadaniu oraz problemów z logicznym myśleniem. Ponadto, długotrwały stres ogranicza nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć robocza czy zdolność do rozwiązywania problemów. Dlatego postaraj się o efektywne przyswajanie wiedzy i maksymalizację osiągnięć edukacyjnych. Ćwicz techniki oddechowe, medytację lub jogę, aby uspokoić umysł i ciało. Dbanie o siebie to ważny element wpływający na odniesienie sukcesu w trakcie egzaminu. 

Wizualizuj sukces

Wyobraź sobie scenariusz: siedzisz w sali egzaminacyjnej, wzrok skupiony jest na pytaniach przed Tobą. Nie czujesz stresu, nie ma drżenia rąk ani szybszego bicia serca. Zamiast tego, odczuwasz spokój i pewność siebie. Odpowiadasz na pytania z łatwością, wiedząc, że znasz wszystkie odpowiedzi. Gdy kończysz egzamin, widzisz uśmiech na twarzy egzaminatora, potwierdzający, że poszło ci znakomicie. 

  • Wizualizacja pozytywnego wyniku to technika, która polega na wyobrażeniu sobie siebie osiągającego sukces w danej sytuacji. W przypadku egzaminów, jest to pomyślny przebieg testu, udzielanie poprawnych odpowiedzi i otrzymanie dobrej oceny. Choć może się to wydawać banalne, ta prostota kryje w sobie potężną siłę psychologiczną - wyjaśnia ekspertka.

Praktykowanie wizualizacji pozytywnego wyniku może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć lęk i stres związany z egzaminem, ponieważ umożliwia przekształcenie negatywnych myśli w pomyślne oczekiwania. Po drugie, buduje pewność siebie, pozwalając doświadczyć sukcesu w wyobraźni, co w praktyce zwiększa wiarę w swoje umiejętności i zdolności. Po trzecie, może wpłynąć na motywację do nauki i wysiłku, ponieważ staje się jasne, że trud włożony w przygotowania przyniesie pożądane rezultaty.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.