Dobroczynne przedszkolaki, czyli edukacyjna misja Przedszkoli Norlandia

Sieć Przedszkoli i Żłobków Norlandia w Polsce
Norlandia Przedszkola
ul. Przasnyska7/143
01-756 Warszawa
sekretariat|norlandia.com| |sekretariat|norlandia.com
573975500
www.norlandiaprzedszkola.pl
Dobroczynne przedszkolaki, czyli edukacyjna misja Norlandii
System wartości, którym kierujemy się w dorosłym życiu, kształtuje się w nas od najmłodszych lat. Warto edukować maluchy, kształtować ich empatię i uświadamiać znaczenie dobroczynności. Skandynawska sieć Norlandia Przedszkola jest zaangażowana w wiele projektów charytatywnych o charakterze ekologicznym i społecznym. Ostatnio wspiera rodziny dotknięte konfliktem na Ukrainie.
Za falą uchodźców, która dotarła do Polski z Ukrainy, kryje się dramat wielu rodzin. Ogromną część osób, uciekających z zagrożonych działaniami militarnymi terenów, stanowią młode mamy z małymi dziećmi. Sieć przedszkoli i żłobków Norlandia otworzyła drzwi dla maluchów, których rodziny znalazły się w ekstremalnej sytuacji. Placówki w całej Polsce zadeklarowały bezpłatne przyjęcie dzieci w wieku od 1 do 6 lat. To właśnie najmłodsi najtrudniej znoszą kryzys uchodźczy. Z niektórymi traumatyczne wspomnienia zostaną na długo, dlatego każda forma zapewnienia im bezpieczeństwa i stworzenia drugiego domu jest niezwykle ważna. Chcąc wesprzeć jak najszerszy krąg osób, Norlandia w swoich placówkach zaangażowała się również w zbiórki najbardziej potrzebnych artykułów dla dzieci. Zachęciła do przekazywania datków dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Odzew był ogromy, pokazał jak wielkie serca mają młodzi rodzice.
To nie pierwszy raz, kiedy Norlandia reaguje na ważne społecznie wydarzenia. Gdy mierzyliśmy się z pandemicznym zagrożeniem koronawirusem, placówki sieci włączały się w pomoc służbom ratunkowym. M.in. Przedszkole Norlandia w Kętach aktywizowało lokalne społeczności do szycia prześcieradełek przekazywanych dla noworodków w szpitalach. Kuchnia w Norlandia Sulechów dostarczała posiłki do lokalnego szpitala. Zaś, w Olsztynie zakupiono materiały na maseczki i współpracowano z lokalną fundacją, w Starachowicach zakupiono termometry bezdotykowe, a w Białymstoku i Nieporęcie prowadziliśmy zbiórki na rzecz wsparcia służb pożarniczych.
„Myśl globalnie, działaj lokalnie”
Zaangażowanie Norlandii wynika m.in. z przekonania, jak bardzo wartościowe jest wspieranie lokalnych społeczności. To one budują fundamenty rozwoju i harmonii naszych miast oraz dzielnic. Współpraca Norlandii ze Stowarzyszeniem Wola Działania w Warszawie to jeden z najlepszych przykładów połączenia sił dla szczytnego celu. Podczas wspólnych akcji artykuły spożywcze ze świątecznych zbiórek – organizowanych w placówkach sieci – trafiają do najbardziej potrzebujących w stołecznej aglomeracji. Wsparcie wędruje do rodzin, szkół i schronisk. Na szczeblu ogólnopolskim również nie brakuje pozytywnych przykładów otwarcia się na dobrodzynność rodziców, opiekunów i dzieci. Najmłodsi chętnie biorą udział w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, już od najmłodszych lat uczestnicząc w jednym z największych z charytatywnych fenomenów na świecie.
Co możemy zrobić dla Ziemi?
Sieć Norlandia Przedszkola angażuje się także w programy o charakterze ekologicznym. O konieczności ratowania środowiska naturalnego powstały tysiące opracowań. Jesteśmy w przełomowym dla Ziemi momencie. Świadomość, jak bardzo odpowiadamy za nasz świat, jest kluczowa. Kształtowanie postaw proekologicznych od najmłodszych lat to ważne z zadań realizowanych przez Norlandię. Na przykład dzięki projektowi „Z darami natury świat nie jest ponury” dzieci mogą dowiedzieć się o idei zero waste, polegającej na maksymalnym ograniczaniu odpadów. Zbiórki nakrętek, akcje zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i baterii – to wszystko przyczynia się do wyrobienia u najmłodszych pozytywnych nawyków.
Życie w bliskości natury i pełen empatii stosunek do zwierząt to kolejne ważne elementy edukacyjnej filozofii Norlandii. Częsty kontakt dzieci z przyrodą, zrozumienie zachodzących w niej procesów mają niebagatelny wpływ na ich postawy w późniejszym okresie życia. Na przykład akcje zbiórek najpotrzebniejszych produktów dla kudłatych podopiecznych schronisk dla zwierząt to doskonała metoda kształtowania prawidłowych postaw. Dawanie dobrych przykładów pozwala uwrażliwiać najmłodszych. Przyczyniając się do rozwoju lokalnych społeczności, edukując dzieci z myślą o ekologii, Norlandia realizuje misję społecznej odpowiedzialności w biznesie. Jej pozytywne efekty z pewnością jeszcze nie raz zaprocentują, zwłaszcza z dojrzewaniem naszych dzieci.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.