Dobroczynne przedszkolaki, czyli edukacyjna misja Przedszkoli Norlandia
Sieć Przedszkoli i Żłobków Norlandia w Polsce
Norlandia Przedszkola
ul. Przasnyska7/143
01-756 Warszawa
sekretariat|norlandia.com| |sekretariat|norlandia.com
573975500
www.norlandiaprzedszkola.pl
Dobroczynne przedszkolaki, czyli edukacyjna misja Norlandii
System wartości, którym kierujemy się w dorosłym życiu, kształtuje się w nas od najmłodszych lat. Warto edukować maluchy, kształtować ich empatię i uświadamiać znaczenie dobroczynności. Skandynawska sieć Norlandia Przedszkola jest zaangażowana w wiele projektów charytatywnych o charakterze ekologicznym i społecznym. Ostatnio wspiera rodziny dotknięte konfliktem na Ukrainie.
Za falą uchodźców, która dotarła do Polski z Ukrainy, kryje się dramat wielu rodzin. Ogromną część osób, uciekających z zagrożonych działaniami militarnymi terenów, stanowią młode mamy z małymi dziećmi. Sieć przedszkoli i żłobków Norlandia otworzyła drzwi dla maluchów, których rodziny znalazły się w ekstremalnej sytuacji. Placówki w całej Polsce zadeklarowały bezpłatne przyjęcie dzieci w wieku od 1 do 6 lat. To właśnie najmłodsi najtrudniej znoszą kryzys uchodźczy. Z niektórymi traumatyczne wspomnienia zostaną na długo, dlatego każda forma zapewnienia im bezpieczeństwa i stworzenia drugiego domu jest niezwykle ważna. Chcąc wesprzeć jak najszerszy krąg osób, Norlandia w swoich placówkach zaangażowała się również w zbiórki najbardziej potrzebnych artykułów dla dzieci. Zachęciła do przekazywania datków dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Odzew był ogromy, pokazał jak wielkie serca mają młodzi rodzice.
To nie pierwszy raz, kiedy Norlandia reaguje na ważne społecznie wydarzenia. Gdy mierzyliśmy się z pandemicznym zagrożeniem koronawirusem, placówki sieci włączały się w pomoc służbom ratunkowym. M.in. Przedszkole Norlandia w Kętach aktywizowało lokalne społeczności do szycia prześcieradełek przekazywanych dla noworodków w szpitalach. Kuchnia w Norlandia Sulechów dostarczała posiłki do lokalnego szpitala. Zaś, w Olsztynie zakupiono materiały na maseczki i współpracowano z lokalną fundacją, w Starachowicach zakupiono termometry bezdotykowe, a w Białymstoku i Nieporęcie prowadziliśmy zbiórki na rzecz wsparcia służb pożarniczych.
„Myśl globalnie, działaj lokalnie”
Zaangażowanie Norlandii wynika m.in. z przekonania, jak bardzo wartościowe jest wspieranie lokalnych społeczności. To one budują fundamenty rozwoju i harmonii naszych miast oraz dzielnic. Współpraca Norlandii ze Stowarzyszeniem Wola Działania w Warszawie to jeden z najlepszych przykładów połączenia sił dla szczytnego celu. Podczas wspólnych akcji artykuły spożywcze ze świątecznych zbiórek – organizowanych w placówkach sieci – trafiają do najbardziej potrzebujących w stołecznej aglomeracji. Wsparcie wędruje do rodzin, szkół i schronisk. Na szczeblu ogólnopolskim również nie brakuje pozytywnych przykładów otwarcia się na dobrodzynność rodziców, opiekunów i dzieci. Najmłodsi chętnie biorą udział w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, już od najmłodszych lat uczestnicząc w jednym z największych z charytatywnych fenomenów na świecie.
Co możemy zrobić dla Ziemi?
Sieć Norlandia Przedszkola angażuje się także w programy o charakterze ekologicznym. O konieczności ratowania środowiska naturalnego powstały tysiące opracowań. Jesteśmy w przełomowym dla Ziemi momencie. Świadomość, jak bardzo odpowiadamy za nasz świat, jest kluczowa. Kształtowanie postaw proekologicznych od najmłodszych lat to ważne z zadań realizowanych przez Norlandię. Na przykład dzięki projektowi „Z darami natury świat nie jest ponury” dzieci mogą dowiedzieć się o idei zero waste, polegającej na maksymalnym ograniczaniu odpadów. Zbiórki nakrętek, akcje zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i baterii – to wszystko przyczynia się do wyrobienia u najmłodszych pozytywnych nawyków.
Życie w bliskości natury i pełen empatii stosunek do zwierząt to kolejne ważne elementy edukacyjnej filozofii Norlandii. Częsty kontakt dzieci z przyrodą, zrozumienie zachodzących w niej procesów mają niebagatelny wpływ na ich postawy w późniejszym okresie życia. Na przykład akcje zbiórek najpotrzebniejszych produktów dla kudłatych podopiecznych schronisk dla zwierząt to doskonała metoda kształtowania prawidłowych postaw. Dawanie dobrych przykładów pozwala uwrażliwiać najmłodszych. Przyczyniając się do rozwoju lokalnych społeczności, edukując dzieci z myślą o ekologii, Norlandia realizuje misję społecznej odpowiedzialności w biznesie. Jej pozytywne efekty z pewnością jeszcze nie raz zaprocentują, zwłaszcza z dojrzewaniem naszych dzieci.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.