Domowy budyń na Dzień Dziecka - to proste!
1 czerwca – na ten dzień ze zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Otrzymują wówczas nie tylko moc prezentów, ale też ulubione słodkie upominki, a w wielu domach organizowane są przyjęcia z przyjaciółmi i rówieśnikami. Okazji do świętowania nie zabraknie, ponieważ w ten sam dzień przypada również Światowy Dzień Mleka. Jak uczcić te wyjątkowe święta? Jeśli chcemy zaskoczyć nasze pociechy i zapewnić im dodatkowe atrakcje, warto zaprosić je do wspólnego przygotowania smakołyków. Jakie proste danie można szybko zrobić w domowym zaciszu? Sprawdźcie sami!
Podaruj dziecku porcję zdrowia
Jednym z pomysłów są desery na bazie mleka, wśród których niepodważalną pozycję ulubieńca dzieci od lat zajmuje… budyń na mleku! Nie dość, że jest bardzo smaczny posiłek, to przy tym także zdrowy. Mleko to bardzo ważny składnik codziennej diety malucha, znajdujący się u podstawy piramidy zdrowego żywienia. Ma wysoką wartość odżywczą – jest źródłem cennych składników takich jak białko, tłuszcz oraz witaminy i minerały – szczególnie ważny jest wapń, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Jest on ogromnie istotny w kontekście rozwoju dzieci i młodych osób. Nasz organizm magazynuje znaczną większość tego pierwiastka do około 20. roku życia, a nabiał to naturalny sposób na jego uzupełnienie.
Słodkie chwile
Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja, aby zapewnić naszym pociechom wiele smacznych wspomnień. Zamiast tradycyjnych czekoladowych upominków, doskonałym pomysłem będą samodzielnie wytwarzane łakocie, do przygotowania których możemy zaprosić wszystkich małych gości, którzy tego dnia pojawią się w naszych domach. Niezwykle prostym i uwielbianym przez dzieci smakołykiem będzie np. domowy budyń. Ugotowanie pysznego deseru z pewnością będzie doskonałą zabawą dla najmłodszych, których możemy zaangażować np. do podawania, odmierzania, mieszania i dodawania poszczególnych składników. Gwarantujemy, że tak przygotowany budyń zniknie w mgnieniu oka, a nasze pociechy poproszą nas o niejedną dokładkę. Jesteście gotowi? Przepis prezentujemy poniżej
– całość nie powinna zająć więcej niż 15 minut.
Domowy budyń śmietankowy
Składniki na 4 porcje:
- 1 szklanka mleka Łaciate Junior 3,8% lub mleka Łaciate 3,2%
- 1 szklanka śmietanki Łaciatej 36% lub 30%
- 3 żółtka
- 2 łyżki cukru (najlepiej brązowego)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie: Mleko przelewamy do rondelka i delikatnie zagotowujemy. Następnie do miski przelewamy śmietankę Łaciatą, dodajemy do niej żółtka, cukier i mąkę ziemniaczaną. Całość mieszamy. Zawartość miski przelewamy do zagotowanego mleka, wciąż energicznie mieszając. Podgrzewamy do momentu aż masa odpowiednio zgęstnieje. Gotowy budyń przelewamy do miseczek. Możemy podawać go na ciepło lub gdy wystygnie. Ciekawą opcją jest polanie budyniu sokiem owocowym, na przykład malinowym lub dodanie zdrowych orzechów. Smacznego!
Więcej pysznych i oryginalnych przepisów, które pokochają dzieci znajdziecie na stronie www.najlepszewkuchni.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.