Komunikaty PR

Dowiedz się więcej i opanuj wirusa!

2020-10-27  |  12:00
Biuro prasowe

Rok 2020 to rok, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Zamknięte szkoły, dystans społeczny oraz wszechobecne maseczki i środki dezynfekcyjne – tak wygląda rzeczywistość zarówno dorosłych, jak i dzieci. W takiej sytuacji warto nie tylko stosować się do ogólnych zaleceń, ale też dowiedzieć się jak najwięcej o koronawirusie, czym jest epidemia, jakie są różnice między wirusami i bakteriami, a także dlaczego tak ważne jest ograniczanie kontaktów.

 

Według badań CBOS z sierpnia tego roku 60% badanych Polek i Polaków boi się zakażenia koronawirusem[1]. Najbardziej obawiają się osoby starsze, które są szczególnie narażone na zarażenie COVID-19. Jaka jest jednak nasza wiedza na temat SARS-CoV-2? Czy Polacy i Polki wiedzą dokładnie, z czym mają do czynienia? I co na temat koronawirusa wiedzą dzieci?

 

Opanuj wirusa!

Mimo tego, że to osoby starsze najbardziej boją się zakażenia koronawirusem, edukację na jego temat powinniśmy zacząć od najmłodszych. Dorośli często przechodzą na tryb pracy zdalnej – dzieci natomiast uczęszczają do szkoły, gdzie ciągle spotykają się z rówieśnikami. Trudno niekiedy wytłumaczyć 6-, 7- czy 8-latkom, że powinni zachowywać dystans na korytarzach, nie dzielić się drugim śniadaniem z najlepszym przyjacielem czy przyjaciółką i nie podawać ręki na powitanie. Dlatego, aby najmłodsi z łatwością mogli dowiedzieć się jak najwięcej o koronawirusie, trzeba umożliwić zdobycie profesjonalnej wiedzy w bardzo przystępny sposób. Właśnie temu służy projekt „Opanuj wirusa!”, czyli cykl bezpłatnych webinariów, które będzie można obejrzeć w Internecie, a także specjalna gra planszowa, która pozwoli dzieciom poznać wszystkie najważniejsze fakty o COVID-19, ale nie tylko. Gra będzie źródłem wiedzy zarówno o innych światowych epidemiach, jak i o dbaniu o odpowiednią higienę. Przy okazji będzie trzeba wykazać się sprytem, a także miło spędzić czas ze swoją rodziną.

 

Bezpłatne webinaria

Najgroźniejsze choroby naszych czasów”, „Szczepionki – co i jak”, „Dieta a odporność” – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas bezpłatnych webinariów organizowanych przez Fundację Zwalcz Nudę. Prowadzący i prowadzące opowiedzą m.in. o tym, co warto jeść, zdradzą tajniki środków ochrony osobistej, a także postarają się podpowiedzieć, jak żyć jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Do udziału w webinariach zaproszeni zostali również eksperci z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którzy opowiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci. Cały projekt „Opanuj wirusa” to cykl 10 bezpłatnych webinariów, które od 7 listopada do 5 grudnia będzie można obejrzeć na Facebooku Fundacji Zwalcz Nudę – www.facebook.com/zwalcz.nude. Spotkania poprowadzą m.in. Stanisław Rządkowski, student kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym czy Paulina Łasicka – studentka farmacji. Webinaria skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat oraz tych młodszych wspólnie z rodzicami. Fundacja Zwalcz Nudę stworzyła również specjalną grę planszową, którą będzie można zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych w ramach webinariów. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawę. Więcej informacji na stronie www.zwalcznude.pl/opanuj-wirusa oraz w wydarzeniu na Facebooku www.facebook.com/events/272843960627013

 


[1] Więcej na www.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26352304,czy-polacy-boja-sie-koronawirusa-wedlug-cbos-w-ciagu-pol-roku.html [19.10.2020].

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.