Dzień Dziecka 2023. Zdrowy sen dziecka to zdrowy sen całej rodziny
W Dzień Dziecka obdarowujemy najmłodszych prezentami i życzymy im jak najwięcej radości i beztroski. Rodzice pragną najbardziej, by ich dzieci zdrowo się rozwijały, w czym szczególnie pomaga sen. Co jednak robić, gdy już w wieku niemowlęcym mają problemy ze spaniem i zasypianiem, które nie przechodzą? Naprzeciw obu tym problemom przychodzi trening snu.
Od 4. miesiąca życia dziecko może zacząć doświadczać problemów ze snem: dzienne drzemki skracają się do 30-40 minut, a w nocy - zwłaszcza w drugiej połowie - pojawiają się częste pobudki z płaczem. Dotychczasowa rutyna przestaje działać: dziecko chce spać, ale nie potrafi. Ten trudniejszy okres wiąże się z naturalnym rozwojem mózgu i idącą za nim zmianą struktury snu. Większość dzieci “przestawia się” i po 1-2 tygodniach nocne kryzysy mijają, ale – jak wskazują badania – u co trzeciego dziecka problemy ze snem pozostają.
Problemy ze snem można rozwiązać. Nauka wspiera rodziców
Dla rodziców oznacza to niemal nieustanne wstawanie do dziecka, noszenie go, karmienie, korzystanie z urządzeń generujących szum, a często zasypianie wraz z nim. Do momentu, aż znów się przebudzi. Wystarczy kilka takich nocy, by czuwający rodzic poczuł się jak zombie, stąd też rozwiązanie problemu nieprzespanych nocy dziecka jest poszukiwane od dawna. Współczesne metody wspierające naukę samodzielnego snu nie polegają na wypłakiwaniu i pozostawianiu dziecka w samotności. Wręcz odwrotnie - przez proces zmian powinna przejść cała rodzina, a wsparcie rodziców przy nauce zasypiania jest niezbędne.
Współczesna nauka oferuje w takiej sytuacji konkretne rozwiązania na wyjście z “sennego kryzysu”. Podstawą jest prawidłowa higiena snu, czyli dopasowany do potrzeb dziecka rytm snu i czuwania, rytuały przedsenne i właściwie przygotowane miejsce snu. Te elementy wspierają naukę samodzielnego wyciszania się i zasypiania w łóżeczku. Zdaniem ekspertów od snu to kluczowa umiejętność, która pozwala zdrowo spać dzieciom po ukończeniu 4. miesiącu życia (oraz ich rodzicom).
- Jeżeli wyraźnie widzicie, że sen sprawia waszemu dziecku trudność, nie czekajcie, aż sytuacja sama ulegnie poprawie – przekonuje Monika Huntjens, Certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka i autorka książki “Dobry sen maluszka”. Ekspertka prowadząca fanpage o nazwie Wyspana Mama Online podkreśla, że dziecięca bezsenność behawioralna, która wiąże się z niewłaściwą higieną snu i/lub niewłaściwymi rozwiązaniami na zasypianie, wymaga konkretnych działań po stronie rodziców.
Ciemno i bezpiecznie. Dziecko w końcu nauczy się zasypiać samo
Naukowcy badający sen przekonują, że zmianę niekorzystnych nawyków okołosennych warto przeprowadzić stopniowo, zapewniając elementy dające dzieciom poczucie bezpieczeństwa. A obecność rodzica, szczególnie matki, jest najważniejszym z nich. - Nauka zasypiania to złożony proces, który pomaga połączyć błogie odczucia związane z sennością i zapadaniem w sen z coraz bardziej samodzielnym zasypianiem w łóżeczku. Wymaga to cierpliwości i czasu, tych zmian nie wymusimy musztrą – ocenia Huntjens.
Izabela Wysmyk, konsultantka snu prowadząca instagramowy profil Pani od Spania, podkreśla, że dobry sen dziecka wspierają rytuały – przytulenie, czytanie książeczki, ale też ograniczenie światła białego i niebieskiego pod koniec dnia (w tym w łazience). Ważna jest również temperatura w sypialni. - Nie przegrzewajmy dziecka, bo nawet jak będzie spało, to nie do końca się wyśpi. Chłodne rączki i nóżki nie oznaczają, że ono marznie: najlepiej sprawdzajmy kark i klatkę piersiową – mówi Wysmyk. Jak dodaje, kluczowe przy zdrowym śnie dziecka są też aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu.
Z okazji Dnia Dziecka za pośrednictwem formularza na stronach internetowych: wyspanamama.online oraz paniodspania.bookero.pl dostępne są darmowe konsultacje online z ekspertkami.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.