Komunikaty PR

Dzień Niepodległości Ukrainy – fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci

2023-08-24  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Estoria PR
Estoria PR

Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Do pobrania pdf ( 0.15 MB )

Polacy świętują Dzień Niepodległości 11 listopada, Amerykanie 4 lipca, a Francuzi 14 lipca i dla tych, jakże różnych na co dzień narodów jest to dzień wyjątkowy i pełen symbolicznych uroczystości. W obu przypadkach jest to święto skupione na pielęgnowaniu historii i pamięci o wydarzeniach z przeszłości bez obaw o bezpieczną przyszłość. Jakże inny jest charakter Dnia Niepodległości Ukrainy, który już po raz drugi obchodzony jest w stanie trwających działań wojennych, trudnych do oszacowania ofiar i zniszczeń kraju naszego sąsiada.

Od wybuchu wojny to już drugi Dzień Niepodległości Ukrainy, który tysiące uchodźców obchodzi w Polsce, bo tu otrzymali bezpieczne schronienie, pracę, możliwość powrotu do normalności i rutyny codzienności. Wiele z działań wspierających uchodźców i ich rodziny było i nadal jest prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Wśród nich polska Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, która razem z międzynarodowymi parterami, takim jak Unicef, Plan International czy Choose Love stworzyła ponad 70 placówek w całej Polsce, gdzie ukraińskie dzieci znajdują bezpieczne miejsce do nauki i zabawy.

Miejsca te nazwane zostały Spynkami , gdyż słowo „spynka” po ukraińsku określa plecy bądź oparcie krzesła, a po polsku brzmi podobnie jak spinka czy spinacz, czyli przedmioty mające moc łączenia i porządkowania.

Spynki działają w oparciu o autorską formułę wypracowaną przez specjalistów Fundacji w dziedzinie wczesnej edukacji. Punkty opieki dla najmłodszych dzieci  w wieku 1-3 lat oraz także placówki pełniące rolę przedszkoli dla dzieci w wieku 4-5 lat oferują kompleksowe zajęcia dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, wyżywienie oraz profesjonalne wsparcie psychologiczne. W ramach programu oferowane jest także wsparcie dla rodziców, a szczególnie kobiet – matek, które także są ofiarami wojny. Dzięki całodziennej opiece świadczonej w punktach opieki mogą one zadbać o swoje zdrowie, w tym psychiczne, podjąć pracę i zarazem odzyskać pewność siebie.

„Naszą misją jest przywracanie dzieciom szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Zapewniamy im przestrzeń do rozwoju przez zabawę i edukację. Szkolimy ukraińskie kobiety do pracy w charakterze opiekunek i edukatorek, zapewniamy im także wsparcie psychologiczne. Wiemy, że fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci, którym to my dorośli, stwarzamy warunki do stabilnego rozwoju pomimo przeciwności losu. W dniu Niepodległości Ukrainy nasza praca zyskuje dodatkowy kontekst – powrót do normalności i odbudowa kraju po wojnie staną się zapewne udziałem tych dzieci którym teraz staramy się w Spynkach zapewnić normalne dzieciństwo. ” – podkreśla Monika Rościszewska-Woźniak, prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci. 

Intensywne programy szkoleniowe prowadzone przez Fundację kończą się przyznaniem kwalifikacji opiekunek w żłobku lub opiekunek dziennych. Tylko w sierpniu, pod kursie rozpoczętym na początku tego roku, aż 188 opiekunek odebrało zaświadczenia o ukończeniu kursów kwalifikacyjnych. 

O znaczeniu tych kursów i samych SPYNEK tak mówi Iryna, psycholożka zatrudniona w Poznaniu:

„To miejsce  w którym mogę się rozwijać. Dobre miejsce dla przyszłego pokolenia Ukraińców, które będzie budować Ukrainę w przyszłości, wzorując się na europejskich standardach. Spynka to dla mnie uczucie wsparcia dla każdej osoby.”

Więcej informacji: www.spynka.org oraz www.frd.org.pl

Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego od 20 lat aktywnie działa na rzecz wsparcia i rozwoju edukacji najmłodszych dzieci. Eksperci Fundacji są autorami nowatorskich programów na rzecz wczesnej edukacji – Gdy nie ma przedszkola, Jakość od początku czy Dzieci mają wychodne oraz inicjatyw angażujących lokalne społeczności w tworzenie i organizowanie punktów dziennej opieki żłobkowej i przedszkolnej.

Fundacja Rozwoju Dzieci jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Step by Step (ISSA), sieci ECD (Early Childchood Development) dla Europy i Azji Środkowej więc programy szkoleniowe i rozwojowe, które prowadzi wynikają z praktycznych doświadczeń eksperckich i przyczyniają się do budowania zasobów, z których czerpią inne organizacje.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Estoria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Transport

Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.

Muzyka

Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.