Komunikaty PR

Dzieci jedzą za mało produktów zbożowych, a ich najczęstszym wyborem są makarony

2024-05-14  |  09:15
Biuro prasowe

Większość rodziców deklaruje, że ich dzieci zjadają średnio co najmniej 4 posiłki dziennie. Wśród grup produktów spożywanych przez najmłodszych przetwory zbożowe są dopiero na czwartym miejscu, gdzie ostatnie, piąte, zajmują cukier i słodycze. W jadłospisie dzieci dominują produkty z pszenicy, zostawiając daleko w tyle przetwory z innych zbóż. To wyniki badania[1] zrealizowanego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe– pyszne i zdrowe!”. Rezultaty sondażu komentują dietetyczki Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska, ekspertki kampanii.

 

Zbyt mało produktów zbożowych

Według większości ankietowanych (73%) podstawą codziennego jadłospisu dzieci są owoce i warzywa,
a zaraz za nimi - mleko i nabiał. Mięso, wędliny, ryby i jaja, jako produkty często spożywane przez najmłodszych, wymieniło niemal 2/3 opiekunów. Przetwory zbożowe zajmują dopiero czwartą pozycję wśród wszystkich grup produktów, o które pytano w sondażu – niespełna połowa rodziców deklaruje ich obecność w diecie dziecka.

- Przy tworzeniu codziennych posiłków dla dzieci warto pamiętać o zasadach, które doskonale obrazuje Talerz Zdrowego Żywienia, opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. Pokazuje on zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie: połowę talerza zajmują na nim warzywa i owoce (z przewagą warzyw), 1/4 talerza - produkty zbożowe, a pozostałą ćwiartkę - produkty będące źródłem białka (drób, ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja, produkty mleczne). Codziennie dla prawidłowego rozwoju dziecko powinno zjeść co najmniej 3 porcje produktów i przetworów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych - mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

 

Jakie zboża dzieci jedzą najczęściej?

Najpopularniejszymi przetworami zbożowymi spożywanymi w domach respondentek są te z pszenicy. Blisko połowa badanych wskazuje na ryż, a nieco mniejszy odsetek wybiera produkty z żyta.

 

 

 

 

 

Przetwory z jakich zbóż najczęściej spożywa się w Twoim domu?

 

- W diecie naszych dzieci nie doceniamy takich zbóż, jak jęczmień, kukurydza, gryka czy proso. Produkty zbożowe stanowią bardzo różnorodną grupę i z tego względu charakteryzują się dużym zróżnicowaniem zarówno w zakresie składu, jak i wartości odżywczej. W zbilansowanej diecie jest miejsce dla wszystkich produktów żywieniowych, a zboża powinny stanowić jej dużą część podkreśla Ewa Sypnik-Pogorzelska.

 

Najlepszy makaron!

Wśród produktów zbożowych, które najczęściej jedzą polskie dzieci, znajdują się: pieczywo, makarony i płatki. Najrzadziej natomiast na ich talerzach pojawiają się otręby i musli.

Z kolei do najbardziej ulubionych przez dzieci wyrobów ze zbóż należą: makarony, płatki, pieczywo i dania mączne.

 

Które produkty zbożowe Twoje dziecko lubi najbardziej

 


[1] Sondaż zrealizowany przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, na reprezentatywnej próbie matek dzieci do lat 18 (N=505), w marcu 2024 r.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne Biuro prasowe
2024-07-16 | 12:00

Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne

Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku.
Dziecko SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci
2024-07-14 | 13:30

SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci

W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego
Dziecko Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!
2024-07-08 | 12:00

Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.