Dzieci z Dąbrówki pomagają syryjskiemu chłopcu otrzymać protezę nogi
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce postanowiły pomóc swojemu rówieśnikowi z Syrii i zebrać środki potrzebne na zakup protezy. W tym celu wraz z rodzicami, nauczycielami, artystami i naukowcami przygotowały prawdziwe skrzydła bioróżnorodności, na których znajdą się imiona osób, które dołączyły do zbiórki.
Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Jednak aby prowadzić zdrowe życie wśród rówieśników, niezbędna jest proteza, która pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny. Pięć lat temu w wyniku zbombardowania jego domu rodzinnego stracił ojca, a zaledwie półtoraroczny chłopiec musiał mieć amputowaną nogę. To jedno z 250 tys. dzieci w Syrii, które ucierpiało w wyniku trwającej od ponad dekady wojny. Chłopiec jest jednym z dzieci, którym na miejscu pomaga Polska Misja Medyczna i współpracujący z nią syryjscy lekarze, odpowiedzialni za opiekę medyczną i rehabilitację. W ramach dotychczasowej współpracy i dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców, protezy otrzymało już ponad 300 dzieci.
Akcja zainicjowana przez szkołę jest częścią składową autorskiego projektu nauczycieli z Dąbrówki pt. BIRDnet. To międzynarodowy projekt, w którym udział biorą uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Portugali, Macedonii Północnej, Włoch, Albani i Chorwacji.
– Szkoła dodaje skrzydeł naszym podopiecznym. Temat związany z awifauną i lotem jest bardzo wdzięczny, a zarazem trudny. Wszyscy wspólnie zbudujemy skrzydła bioróżnorodności. Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez wykonanie elementu składowego skrzydeł - pióra. Każde pióro jest równoważne, każde ma istotną funkcję, każde ma swoją kolorystykę, każde pióro pomaga wzbić się dosłownie i metaforycznie. Chcemy wspólnie pomóc Aslamowi, aby i jemu szkoła dodała skrzydeł – mówi Tomasz Ordza, wicedyrektor szkoły w Dąbrówce.
Zaproszenie do akcji przyjęli artyści z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także pracownicy i studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, a stworzone przez uczniów skrzydła w październiku pojawią się na Collegium Biologicum w Poznaniu.
Koszt protezy dla dziecka może wynieść nawet 8 tysięcy dolarów – wybrany model pozwala dostosowywać długość do zmieniającego się wzrostu dziecka i służyć mu przez wszystkie etapy dorastania, zwiększając szanse na ukończenie edukacji i zdrowy rozwój. Dla dzieci dostających w Syrii wykształcenie jest jedyną szansą na zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla siebie i swoich rodzin.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną w zakupie protez dla Syryjczyków:
- wpłać datek korzystając z kalkulatora na stronie https://pmm.org.pl/proteza-dla-aslama
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.