Dzieci z Dąbrówki pomagają syryjskiemu chłopcu otrzymać protezę nogi
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce postanowiły pomóc swojemu rówieśnikowi z Syrii i zebrać środki potrzebne na zakup protezy. W tym celu wraz z rodzicami, nauczycielami, artystami i naukowcami przygotowały prawdziwe skrzydła bioróżnorodności, na których znajdą się imiona osób, które dołączyły do zbiórki.
Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Jednak aby prowadzić zdrowe życie wśród rówieśników, niezbędna jest proteza, która pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny. Pięć lat temu w wyniku zbombardowania jego domu rodzinnego stracił ojca, a zaledwie półtoraroczny chłopiec musiał mieć amputowaną nogę. To jedno z 250 tys. dzieci w Syrii, które ucierpiało w wyniku trwającej od ponad dekady wojny. Chłopiec jest jednym z dzieci, którym na miejscu pomaga Polska Misja Medyczna i współpracujący z nią syryjscy lekarze, odpowiedzialni za opiekę medyczną i rehabilitację. W ramach dotychczasowej współpracy i dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców, protezy otrzymało już ponad 300 dzieci.
Akcja zainicjowana przez szkołę jest częścią składową autorskiego projektu nauczycieli z Dąbrówki pt. BIRDnet. To międzynarodowy projekt, w którym udział biorą uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Portugali, Macedonii Północnej, Włoch, Albani i Chorwacji.
– Szkoła dodaje skrzydeł naszym podopiecznym. Temat związany z awifauną i lotem jest bardzo wdzięczny, a zarazem trudny. Wszyscy wspólnie zbudujemy skrzydła bioróżnorodności. Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez wykonanie elementu składowego skrzydeł - pióra. Każde pióro jest równoważne, każde ma istotną funkcję, każde ma swoją kolorystykę, każde pióro pomaga wzbić się dosłownie i metaforycznie. Chcemy wspólnie pomóc Aslamowi, aby i jemu szkoła dodała skrzydeł – mówi Tomasz Ordza, wicedyrektor szkoły w Dąbrówce.
Zaproszenie do akcji przyjęli artyści z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także pracownicy i studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, a stworzone przez uczniów skrzydła w październiku pojawią się na Collegium Biologicum w Poznaniu.
Koszt protezy dla dziecka może wynieść nawet 8 tysięcy dolarów – wybrany model pozwala dostosowywać długość do zmieniającego się wzrostu dziecka i służyć mu przez wszystkie etapy dorastania, zwiększając szanse na ukończenie edukacji i zdrowy rozwój. Dla dzieci dostających w Syrii wykształcenie jest jedyną szansą na zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla siebie i swoich rodzin.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną w zakupie protez dla Syryjczyków:
- wpłać datek korzystając z kalkulatora na stronie https://pmm.org.pl/proteza-dla-aslama
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.