Komunikaty PR

Ekologia jest dla dziecka! Jak zaprzyjaźnić najmłodszych z przyrodą?

2022-06-23  |  12:35
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.23 MB )

Troska o środowisko coraz bardziej zyskuje na wartości. Świadomość dotycząca jej różnych aspektów kształtuje się przez całe życie, jednak to w okresie dzieciństwa człowiek jest najbardziej wrażliwy na otaczający go świat. Właśnie dlatego budowanie właściwych postaw ekologicznych warto rozpocząć jak najwcześniej. W końcu każdy – nawet najmniejszy – wypracowany ekonawyk może przynieść pozytywne efekty dla kolejnych pokoleń! Jak rozmawiać z dziećmi, aby uczyć ich empatii wobec przyrody? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze – obcowanie z naturą uwrażliwia

Wspólne dyskusje na temat środowiska to ważny krok w kierunku kształtowania właściwych postaw i wartości ekologicznych. Warto jednak pamiętać, że rozwijanie u dziecka szacunku do przyrody jest skuteczniejsze, gdy nie ograniczamy się do podawania mu samych faktów. Z tego powodu warto mówić najmłodszym o pięknie przyrody, jednocześnie pozwalając im jej doświadczać. Świetną okazją do podziwiania świata są wspólne aktywności w bliskim kontakcie z naturą – wycieczki do lasu, parku czy ogrodu. To idealne miejsca, w których można obserwować rośliny i zwierzęta, jednocześnie tłumacząc dziecku, w jaki sposób one żyją, czym się odżywiają i dlaczego są pożyteczne.
 

O czym opowiadać dzieciom w lesie?

  • O roślinach – stanowią zielone płuca planety, a dzięki nim zwierzęta mają gdzie mieszkać i co jeść. Opowiedz, dlaczego nie wolno bez potrzeby łamać gałęzi, deptać trawy i zrywać kwiatów.
  • O zwierzętach – to żywe stworzenia, tak jak ludzie. Ich obecność zapewnia planecie bioróżnorodność i życie. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego nie należy krzywdzić zwierząt i ich płoszyć.
  • O drzewach – to właśnie z nich powstają m.in. bloki do rysowania czy zeszyty. Wyjaśnij dziecku, dlaczego nie należy marnować kartek papieru. Las to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
  • O wodzie – bez niej życie nie byłoby możliwe. Daj dziecku kilka przykładów, co zrobić, aby nie marnować wody i dbać o jej zasoby. Wyjaśnij także znaczenie czystej wody w życiu roślin i zwierząt oraz czym grozi jej skażenie.
  • O powietrzu – jest tak samo potrzebne do życia, jak woda. Opowiedz dziecku, co powoduje zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze i jak można temu zapobiegać.
  • O śmieciach – wyjaśnij, dlaczego nie powinno się pozostawiać odpadów w lesie. Opowiedz, że stanowią zagrożenie dla roślin i zwierząt, a ich rozkład trwa bardzo długo.


Po drugie – przekazuj wiedzę, będąc przy tym wzorem do naśladowania

Dzieci najwięcej chłoną od rodziców. Opiekun, który sam gasi po sobie światło, zakręca wodę, gdy z niej nie korzysta i segreguje śmieci, a przy tym tłumaczy, dlaczego tak robi, ma ogromny wpływ na kształtowanie ekologicznych postaw u dziecka – teraz i w jego dorosłym życiu.

Po trzecie – pobudzaj wyobraźnię i wywołuj pozytywne emocje

Dzieci to mali obserwatorzy, którzy są otwarci na świat. Dlatego rodzice powinni z nimi jak najwięcej rozmawiać, tworząc przy tym okazje do eksperymentowania, przeżywania, badania i tworzenia. Wspólne podróże rowerem za miasto, zabawy na świeżym powietrzu, sadzenie roślin, ratowanie ślimaka z chodnika, akcja sprzątania lasu, budowanie domku dla owadów czy ptaków i obserwacje natury to dobre pomysły na kształtowanie u najmłodszych ekoempatii. Radość z przebywania na zewnątrz, słuchanie odgłosów przyrody czy stąpanie bosą stopą po trawie dają dużo więcej pozytywnych efektów niż samo opowiadanie o nich. Być może – przy okazji inspirujących działań – rodzice wraz z dziećmi wymyślą, co można zmienić w domu lub w szkole, aby te miejsca były bardziej przyjazne środowisku?
 

„Kubusiowi Przyjaciele Natury”, czyli ekologia od przedszkola

Im wcześniej dziecko zostanie zainteresowane dbaniem o środowisko, tym szybciej przyswoi dobre nawyki we własnym życiu. Przekazywanie wiedzy o ekologii rozpoczynają rodzice. Warto jednak, aby nauka ta była kontynuowana także w przedszkolu i szkole, bo to właśnie tam dzieci spędzają większość dnia, gdy rozpoczną edukację.

Przykładem inicjatywy, która uczy przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych, jak dbać o przyrodę, jest program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To największy w Polsce projekt skierowany do najmłodszych o tematyce ekologicznej, który od 14 lat jest organizowany przez markę Kubuś. Uczestnicy, którzy biorą w nim udział, otrzymują bezpłatne merytoryczne materiały do realizacji tematycznych scenariuszy lekcyjnych.

Poznawanie przyrody może być dla dziecka fascynujące, jeśli wiedza zostanie mu przekazana w ciekawy sposób. Właśnie dlatego pomoce dydaktyczne programu zawierają treści multimedialne – animowane filmy, bajki, piosenki i audiobooki, które są opracowane przez ekspertów. Program zaplanowany jest w taki sposób, aby łączył naukę z pobudzaniem wyobraźni i dobrą zabawą. Dzięki projektowi nauczyciele otrzymują bezpłatne scenariusze lekcji i materiały edukacyjne wspierające budowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych.

Więcej informacji na temat programu i najbliższej edycji, która rozpocznie się już we wrześniu można przeczytać na stronie: https://przyjacielenatury.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności? Biuro prasowe
2022-06-30 | 15:00

Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności?

Regularna aktywność fizyczna – obok właściwie zbilansowanej diety – jest niezbędna w każdym wieku. Ruch jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych. To jeden z
Dziecko Dziecko przed ekranem w trakcie podróży - dozwolone czy zakazane?
2022-06-30 | 08:00

Dziecko przed ekranem w trakcie podróży - dozwolone czy zakazane?

Długie wakacje łączą się często z zagwozdką rodziców, w jaki sposób mądrze wypełnić czas swoich pociech. Podróżom czy oczekiwaniu w restauracji często towarzyszy
Dziecko Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym obozie językowym
2022-06-29 | 18:00

Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym obozie językowym

Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci Novakid, wiodąca europejska platforma internetowa do nauki języka

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Film

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Partner serwisu