Komunikaty PR

Ekologiczne ABC, czyli co warto wiedzieć o produktach bio dla najmłodszych

2020-07-23  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Producenci żywności dla najmłodszych dzieci oferują rodzicom coraz więcej. Aby odpowiadać na oczekiwania konsumentów, systematycznie wprowadzają nowe propozycje. Nie da się ukryć, że popularność żywności bio wśród współczesnych opiekunów wzrasta. Kiedy sięgają po takie produkty –  również dla swoich dzieci – wiedzą, że pozytywnie wpływają na ich przyszłość. Jednak czy każdy ekoprodukt będzie odpowiedni dla malucha? Mamo, Tato – poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego.

Czym się różni bio marchewka od tej zwykłej?

Przede wszystkim poszczególne surowce, czyli warzywa, owoce czy mięso, które wykorzystywane są w produkcji żywności ekologicznej, muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm dotyczących upraw, dobrostanu zwierząt i produkcji. Taka produkcja powinna łączyć ze sobą praktyki, które są najkorzystniejsze dla klimatu, środowiska, różnorodności biologicznej czy zasobów naturalnych[1]. Każdy etap produkcji, przetwarzania oraz dystrybucji takiej żywności podlega szczegółowej kontroli jednostki certyfikującej. Potwierdzeniem tego, że produkt spełnia określone wymagania dotyczące produkcji ekologicznej, jest certyfikat ekologiczny, natomiast na opakowaniu jest to logo rolnictwa ekologicznego.

Po czym rozpoznać, że produkt jest bio?

Potwierdzeniem ekologicznej metody produkcji jest widoczne na opakowaniu unijne logo rolnictwa ekologicznego, czyli tzw. Euroliść. To listek z białych gwiazdek na zielonym tle, który świadczy m.in. o tym, że zawarte w produkcie składniki pochodzą z certyfikowanych upraw oraz certyfikowanych hodowli ekologicznych.  

W jaki sposób rolnicy dbają o uprawy ekologiczne?

Uprawy ekologiczne są specyficzne, dlatego stosuje się przy nich odpowiednie zabiegi rolnicze. Takie uprawy muszą pozytywnie wpływać na utrzymanie lub zwiększenie się ilości materii organicznej gleby i zapobiegać jej erozji. Warto dodać, że nie jest na nich dozwolone wykorzystywanie mineralnych nawozów azotowych – stosuje się wyłącznie takie preparaty, które są przygotowane na bazie roślin. Zapobieganie szkodom i chorobom roślin polega na stosowaniu biologicznych metod ochrony oraz płodozmianu.

Czym karmione są zwierzęta w hodowlach ekologicznych?

Hodowla i chów metodą ekologiczną również wygląda inaczej niż ta klasyczna (konwencjonalna). Zwierzęta karmione są paszami ekologicznymi i utrzymywane w odpowiednich warunkach. Zgodnie z przepisami prawa nie stosuje się profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych środków leczniczych, hormonów czy antybiotyków. 

Na rynku jest wiele ekologicznych produktów, czy wszystkie są bezpieczne dla małego dziecka?

To prawda, że współczesny rynek żywności ekologicznej oferuje konsumentom bardzo duży wybór. Jednak jeśli rodzice poszukują takich produktów dla swojego dziecka, powinni pamiętać, że nie każdy będzie odpowiedni dla jego delikatnego organizmu. Wsparciem w komponowaniu jadłospisu maluchów jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Takie produkty spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, dlatego stanowią bezpieczny wybór dla najmłodszych. Wśród nich można znaleźć również propozycje w 100% ze składnikami z upraw i hodowli ekologicznych, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko naturalne. Przykładem jest linia BoboVita Bio – posiłki, przeciery oraz musy owocowe w tubkach, które oprócz tego, że przygotowane zostały zgodnie z zasadami produkcji żywności ekologicznej, spełniają też restrykcyjne wymagania produkcji żywności dla niemowląt i małych dzieci. Zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, bez barwników i bez wzmacniaczy smaku, a ich receptury o pysznym smaku sprawiają, że maluch już od początku dostaje to, co dla niego dobre – z troską o środowisko naturalne i z myślą o jego przyszłości.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko KittyBella w Atrium Reduta! Spotkaj się z idolką z okazji Dnia Dziecka Biuro prasowe
2024-05-24 | 15:30

KittyBella w Atrium Reduta! Spotkaj się z idolką z okazji Dnia Dziecka

Już w sobotę, 1 czerwca, Atrium Reduta zamieni się w raj dla fanów gier wideo i świata YouTube. Z okazji Dnia Dziecka centrum handlowe na warszawskiej Ochocie odwiedzi gwiazda młodego
Dziecko Świętuj Dzień Dziecka z Minionkami w CH Focus!
2024-05-24 | 08:43

Świętuj Dzień Dziecka z Minionkami w CH Focus!

Z okazji święta wszystkich dzieci, bohaterowie pełnego humoru filmu wytwórni Illumination na dwa dni zawitają do Focusa! Pełne zwariowanych pomysłów Minionki, zapraszają
Dziecko BRAK ZDJĘCIA
2024-05-24 | 07:00

Samodzielna podróż dziecka samolotem - od ilu lat dziecko może latać samolotem?

Samodzielna podróż dziecka samolotem jest możliwa, jednak jej zasady ustalają indywidualnie linie lotnicze. Przewoźnicy często mają podobne zasady dotyczące tego jak wygląda indywidualny przelot dziecka samolotem. Od jakiego wieku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Filip Chajzer: Jestem samozwańczym królem kebaba. Miałem już ponad 700 zapytań o franczyzę i za dwa–trzy lata będzie to bardzo poważny biznes

Dziennikarz zamienił studio telewizyjne na budkę z kebabami i jak przekonuje, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu zawodowym. Nie przejmuje się więc drwinami kolegi po fachu z TVN-u, za nic ma jakiekolwiek głosy krytyki i nie ogląda się na innych, tylko robi swoje. Wierzy bowiem, że ten biznes ma sens i szybko odniesie sukces w branży fast food. Filip Chajzer zdradza, że jego pomysł natychmiast odbił się szerokim echem. Po wyjątkowy przysmak do food trucka ustawiają się długie kolejki klientów i już teraz ma siedemset zapytań o franczyzę.

Zdrowie

Mikołaj Roznerski: W wieku 40 lat zrozumiałem, że powinienem regularnie się badać. Mam dziecko i chcę jak najdłużej żyć w zdrowiu

Aktor wspomina, że jakiś czas temu ani myślał o profilaktyce. Regularne badania spychał na margines, bo był przekonany, że jeśli dobrze się czuje i jest aktywny, to nie ma powodu do obaw. W końcu zrozumiał jednak, że nie tędy droga. Aby zachować dobre zdrowie, a w przypadku choroby móc błyskawicznie zareagować i rozpocząć leczenie, trzeba się badać. Teraz Mikołaj Roznerski zachęca też innych nieprzekonanych do tego, by zmienili podejście i nie zapominali o kontroli swojego organizmu.

Konsument

Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Blisko połowa próbowała już produktów tego rodzaju

Już 24 proc. polskich konsumentów identyfikuje się jako fleksitarianie, a 6 proc. stosuje dietę roślinną – wynika z raportu ProVeg „Plant-Based Food in Poland”. Choć pod względem spożywanego mięsa wciąż plasujemy się w europejskiej czołówce, to ponad 40 proc. Polaków je go mniej niż rok wcześniej. – Potencjał rozwoju rynku roślinnych alternatyw w Polsce jest bardzo duży, zwłaszcza że rośnie świadomość o potrzebie ograniczenia mięsa – ocenia Marcin Tischner, public affairs coordinator w ProVeg.