Emocjonująca wystawa RoboExpo w CH Focus
Zaplanujcie wolny czas, aby wziąć udział w ekscytującym wydarzeniu! Od 7 lutego CH Focus zaprasza na wystawę robotów i interaktywnych technologii RoboExpo, prezentującą najnowocześniejsze osiągnięcia robotyki. Poza mówiącymi i naśladującymi ludzkie zachowania maszynami, czekają na was teatr robotów, robozoopark, rozgrywki w technologii VR, ciekawe warsztaty i wiele innych atrakcji. Przed wami długie tygodnie dobrej zabawy w towarzystwie fascynujących i zadziwiających robotów!
Już od środy CH Focus zamieni się w niezwykłe centrum rozrywki dla dzieci i dorosłych! Na wystawie o powierzchni aż 700 mkw. zaprezentowanych zostanie wiele przykładów imponujących osiągnięć z dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji, w tym ponad 50 nowoczesnych robotów z całego świata!
Wśród nich znajduje się interaktywny robot Promobot V4 o wielu umiejętnościach, który m.in. mówi i porozumiewa się z ludźmi w różnych językach, a na dodatek rozpoznaje twarze, określa ich wiek i płeć. Będzie można zobaczyć popiersie Elvisa Presleya – ożywione za pomocą nowoczesnej technologii, które imituje postać, głos i ruchy legendarnego piosenkarza, a także popiersie Iron Mana, które reaguje na pstryknięcie palcem oraz klaśnięcie.
Swoje możliwości zademonstrują również: Unitree A1 – niezwykle zaawansowany technologicznie robot-pies, uwielbiany przez dzieci Derevyaka., Kiki – uroczy robot – dziewczynka, prezentująca dużo zaawansowanych funkcji, Aibo 2 – robo-szczenię, swoim zachowaniem przypominające prawdziwe zwierzę, oraz Alex – intrygujący robot pozostawiający po sobie wiele tajemnic. Nie zabraknie również lekcji programowania z Ozbotem oraz pokazu możliwości robota AxiDraw’a, który rysuje niezwykłe obrazy! Zobaczycie też w akcji roborękę, która, dzięki wymiennym końcówkom, zaskoczy was niezawodnością i precyzją!
RoboExpo to nie tylko ekspozycja robotów. To także prawdziwe centrum wirtualnej rzeczywistości. Dla fanów tej technologii przygotowano aż pięć specjalnych stref, w tym jedną dedykowaną okularom HoloLens, które przenoszą użytkownika w świat rozszerzonej rzeczywistości.
Po wystawie oprowadzać was będą animatorzy opowiadający o każdej maszynie i o tym, w jaki sposób może być wykorzystana przez ludzkość. Ponadto w trakcie zwiedzania będziecie mogli uwiecznić swoją wizytę przy interaktywnym selfie lustrze, które wykona pełnometrażowe zdjęcie i wyśle je na podany adres mailowy. Nie zabraknie również hologramów 3D, które zaskoczą was swoim realizmem. Ale to nie koniec atrakcji! Podczas ekspozycji dostępne będą także teatr robotów, robozoopark i symulator jazdy, a dla najmłodszych zaplanowano ciekawe warsztaty.
Przyjdź i przekonaj się, jak fascynujący może być świat technologii! Czekamy na Ciebie! RoboExpo czynne będzie codziennie, w okresie od 7 lutego do 31 kwietnia, w godz. 10.00-20.00. Wystawa będzie zlokalizowana na parterze galerii obok salonu H&M. Wydarzenie jest biletowane. Bilety online na wystawę można zakupić na stronie https://roboexpo.pl.
Więcej szczegółów na stronie: www.focusbydgoszcz.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.