Ferie pełne rozrywki w Koneserze
Ferie w Centrum Praskim Koneser to prawdziwie zimowe szaleństwo. Aby dobrze bawić się w mroźne dni nie trzeba wyjeżdżać w góry. Wiele atrakcji nie wymaga zimowego puchu ani wysokich szczytów. Od grudnia na placu Konesera dostępne jest jedno z najbardziej klimatycznych lodowisk w Warszawie. „Praska Ślizgawka” zapewnia doskonałą rozrywkę w pofabrycznej, starannie odnowionej scenerii Konesera. Zwłaszcza że podczas ferii od poniedziałku do piątku (15-19 stycznia i 22-26 stycznia) wszystkie dzieci do 10 lat pod opieką osoby dorosłej w godzinach funkcjonowania lodowiska (wszystkie sesje) korzystają z lodowiska bezpłatnie.
Piruety można kręcić codziennie, w godzinach 10.15-22.00 (uwaga, podczas ferii na lodowisku odbywają się warsztaty curlingowe i łyżwiarskie, na które obowiązują zapisy – szczegóły poniżej). Jedna sesja trwa 75 minut, a po każdej z nich obowiązuje 15-minutowa przerwa (dodatkowo, od 14.30 do 16.00 – przerwa techniczna). Koszt regularnego biletu na lodowisko to 10 zł. Tyle trzeba też zapłacić za wypożyczenie łyżew. Klienci Centrum Praskiego Koneser niezmiennie mogą skorzystać z oferty specjalnej. Po okazaniu paragonu na minimum 30 złotych z bieżącego dnia, mogą skorzystać zarówno ze ślizgawki, jak i wypożyczalni bezpłatnie (jeden paragon uprawnia jedną osobę do wejścia gratis). Odpłatnie oferowana jest usługa ostrzenia łyżew (15 zł) oraz wypożyczenia chodzika (10 zł/30 min).
Dodatkowe atrakcje na „Praskiej Ślizgawce”
Podczas ferii „Praska Ślizgawka” stanie się także areną zmagań curlingowych! We wtorki i czwartki (16 i 18 oraz 23 i 25 stycznia) wszystkie dzieci powyżej 7. roku życia będą mogły zupełnie za darmo wziąć udział w zimowych grach curlingowych. Dzięki nim najmłodsi będą mieli szansę poznać zasady gry, nauczyć się wypuszczać kamień i szczotkować oraz zagrać w curling – wszystko to pod okiem instruktorów. Zajęcia będą odbywały się w dwóch turach (12.00-13.40 i 14.00-15.40). Uwaga, obowiązują zapisy: tutaj.
Na „Praskiej Ślizgawce” podczas ferii zimowych będzie można również nauczyć się jazdy na łyżwach – też za darmo. I grupa, czyli „Lodowe Przedszkole” przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-6 lat. Najmłodsi poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lodowisku i podstawy jazdy. Zajęcia w II grupie z kolei zaplanowane zostały dla nieco starszych dzieci, w wieku od 7 do 12 lat. Podczas zajęć „straszaki” rozwiną swoje łyżwiarskie umiejętności. Od perfekcyjnego przysiadu, poprzez wykonywanie figur „bocian” i „beczka”, do podstawowych obrotów.
Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki, środy i piątki (15, 17, 19, 22, 24 oraz 26 stycznia 2024). I grupa – w godz. 11.30-12.14, a druga grupa – od 12.30 do 13.15. Obowiązują zapisy: kliknij tutaj.
Kino familijne w Koneserze
Ferie zimowe to również doskonały moment, by całą rodziną wspólnie obejrzeć film. W poniedziałki (15 i 22 stycznia) w Foyer przestrzeni Butelkownia w Centrum Praskim Koneser bezpłatne seanse kina familijnego. 15 stycznia, o godz. 14.30, „Wiki i jej sekret” (zapisy: tutaj). Tydzień później, o tej samej porze, „Pimi z krainy tygrysów” (zapisy: tutaj).
W repertuarze zimowych atrakcji w Centrum Praskim Koneser także warsztaty tworzenia pizzy (Spółdzielnia.Koneser) oraz warsztaty czekoladowe (Pijalnia Czekolady E. Wedel) czy kosmetyczne (Mydlarnia Cztery Szpaki).
Więcej informacji o eventach w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w wydarzeniach na Facebooku.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce, zrealizowana przez BBI Development oraz Liebrecht & wooD. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki Centrum Praskie Koneser przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej – z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Concept Food & Wine, Freya Cafe & Deli, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser, Setki Powodów oraz pierwszą w Polsce restauracją sieci L’Osteria, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej i edukacyjnej mapie Polski, w którym znajduje się miasteczko edukacyjne miniciti, Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.