Ferie w Miasteczku Przedsiębiorczości CH Focus
Skąd się biorą pieniądze? Dlaczego dorośli pracują i na czym polega oszczędzanie? To pytania, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi podczas ciekawych zajęć edukacyjnych zaplanowanych w CH Focus w II tygodniu ferii. Dołącz do emocjonującej przygody z ekonomią, gdzie czeka na ciebie mnóstwo dobrej zabawy! Odwiedź Miasteczko Przedsiębiorczości w dniach 19-24 lutego, weź udział w kreatywnej zabawie, wciel się w rolę przedstawiciela wymarzonego zawodu i zarabiaj Moneciaki!
Spędź z nami kreatywnie ferie! Miasteczko Przedsiębiorczości to edukacyjny projekt skierowany do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Uczestnicząc w nim dowiedzą się, jak zarządzać finansami, jak wygląda obrót pieniędzmi na rynku oraz będą miały możliwość poznania specyfiki pracy danego zawodu.
Miasteczko Przedsiębiorczości składa się z sześciu domków odwzorowujących szpital, szkołę, fabrykę, bank, sklep i kawiarnię – a w każdym z nich na graczy czeka specjalne zadanie do wykonania! Misją każdego uczestnika zabawy jest odwiedzenie domków i wcielenie się w każdym z nich w daną profesję. Wszystko po to, aby zarobić pieniądze – Moneciaki, a następnie móc je wydać według własnego uznania. Nad realizacją zadań czuwać będą koordynatorzy, którzy będą przeprowadzać dzieci przez poszczególne etapy gry. Podczas zabawy najmłodsi dowiedzą się dlaczego, warto inwestować i oszczędzać oraz dlaczego należy płacić podatki.
Trudno sobie wyobrazić pracownika bez odpowiedniego stroju firmowego, dlatego w strefie foto będzie można wybrać gadżet lub strój charakterystyczny dla danego zawodu, przebrać się i wykonać sobie w nim pamiątkowe zdjęcie.
Miasteczko Przedsiębiorczości to także aktywna forma edukacji oparta na zajęciach, na których pociechy uczą się, że zamiast wyrzucać i zanieczyszczać środowisko warto przedmiotom dać drugie życie – dzieci oddając używaną zabawkę mogą zdobyć dodatkowe wynagrodzenie. Wystarczy ją do nas przynieść, wspólnie ją ulepszymy i przygotujemy do sprzedaży. Wszystkie powierzone nam zabawki zostaną wystawione na sprzedaż w Sklepiku Miasteczka. Za przekazaną rzecz mały przedsiębiorca otrzyma dodatkowe Moneciaki, którymi będzie mógł zapłacić za dodatkowe atrakcje – m.in. za fotkę zrobioną w super aucie w strefie auto foto oraz za skoki na dmuchańcu.
Nasze miasteczko znajdziecie bez trudu – zlokalizowane będzie na parterze, pomiędzy sklepami H&M a Reserved Kids i czynne codziennie (od 19 do 24 lutego) w godzinach od 11.00 do 19.00. Wszystkie atrakcje w ramach Miasteczka Przedsiębiorczości są dla najmłodszych bezpłatne. W wydarzeniu można wziąć udział indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych.
Więcej szczegółów na stronie: www.focusbydgoszcz.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.