Ferie zimowe w Plejadzie– na wesoło i twórczo!
Okres ferii szkolnych to nie czas na nudę! Atrium Plejada stawia na twórczą zabawę i zachęca najmłodszych w przerwie od nauki do udziału w warsztatach. Będzie wesoło, kreatywnie i na pewno ciekawie. Tworzenie biżuterii, malowanie akwarelami, a do tego zajęcia z programowania i robotyki – to tylko niektóre z aktywności zaplanowanych w okresie ferii w Atrium Plejada. Do zimowej akcji włączyli się także najemcy galerii, oferując w tym czasie korzystne rabaty na wybrany asortyment.
Choć ferie zimowe w województwie śląskim zaczynają się dopiero 14 lutego, to już dziś warto poszukać ciekawych pomysłów dla dzieci na spędzenie wolnego czasu. Na zimę w mieście - na wesoło i twórczo - zaprasza najmłodszych bytomskie centrum Atrium Plejada, które przygotowało dwa tygodnie pełne atrakcji.
Zimowe aktywności rozpoczną się w środę (16 lutego) od zajęć z malowania akwarelami dla dzieci i młodzieży (w wieku 12-18 lat). Początek warsztatów przewidziano na godzinę 16.00; czas ich trwania: 180 minut. Na zajęcia obowiązują zapisy internetowe; maksymalna liczba uczestników to 10 osób. Natomiast 17 i 18 lutego zaplanowano warsztaty z tworzenia biżuterii z drutu aluminiowego. Zajęcia odbędą się w czwartek i w piątek w dwóch grupach 10-osobowych, o godzinach 16.00 oraz 17.45. Nie obowiązują na nie zapisy. Czas trwania spotkań: 90 minut. Szycie przytulanek i tworzenie zakładek do książek to z kolei sobotnia atrakcja (19 lutego), przygotowana z myślą o początkujących miłośnikach ręcznych robótek. Zajęcia odbędą się w dwóch 10 osobowych grupach o godz. 12.00 i potrwają około 90 minut. Nie obowiązują na nie zapisy.
To nie koniec zimowych aktywności w Atrium Plejada! Równie ciekawie zapowiada się drugi tydzień ferii. Od 23 lutego do 26 lutego centrum handlowe zaprasza chętnych na kolejny cykl warsztatów, rozwijających zdolności i zainteresowania.
W środę (23 lutego) młodzi bytomianie będą mogli wziąć udział w zajęciach z tworzenia biżuterii z koralików. Zajęcia odbędą się w dwóch 10 osobowych grupach o godzinach 16.00 oraz 17.45 i potrwają około 90 minut. Nie obowiązują na nie zapisy. Tworzenie kolorowych, unikalnych magnesów na lodówkę to wyzwanie i świetna zabawa! Chętni będą mogli samodzielnie zrobić kreatywne magnesy podczas czwartkowych warsztatów plastycznych (24 lutego), które odbędą się dla 10-osobowej grupy o godz. 15.00. Zajęcia potrwają około 90 minut. Nie obowiązują na nie zapisy. Z kolei 25 i 26 lutego mali inżynierowie będą mogli wziąć udział w warsztatach z robotyki WeDo wykorzystujących klocki Lego i komputery, z dostosowanym do ich wieku oprogramowaniem. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się budowania i programowania prostych konstrukcji. Każdego dnia zaplanowano 3 spotkania w grupach po 10 osób. W piątek zajęcia odbędą się w godzinach: 16.00, 17.15 i 18.30. Natomiast w sobotę - w godzinach: 12.00, 13.15 i 14.30. Nie obowiązują na nie zapisy. Czas trwania: około 60 minut. Warsztaty realizowane będą w strefie warsztatowej, zlokalizowanej między drogerią Hebe i salonem Orange.
- Zapraszamy do Atrium Plejada dzieci i młodzież, które pozostają podczas ferii w mieście. Przerwa od nauki nie musi oznaczać, że będzie nudno. Przez dwa tygodnie, od środy do soboty, najmłodsi bytomianie będą mogli wziąć udział w ciekawych, kreatywnych warsztatach o różnej tematyce– mówi Joanna Plata, Dyrektor Centrum Handlowego Atrium Plejada w Bytomiu i dodaje: – Zajęcia plastyczne, szycie maskotek, samodzielne robienie biżuterii czy robotyka WeDo - to tylko kilka propozycji na to, jak można przyjemnie i pomysłowo spędzić ferie zimowe w mieście. Z pewnością każdy wybierze coś interesującego dla siebie. Ciekawa zabawa i dobry humor gwarantowane.
Do akcji włączyli się także niektórzy najemcy galerii, oferując uczestnikom warsztatów atrakcyjne obniżki na wybrane artykuły. Smakosze lodów mają okazję skorzystać ze specjalnej ceny na desery lodowe z 3 gałkami i dodatkami w Lodziarni Grycan. Księgarnia Świat Książki z kolei kusi 25% rabatem na wszystkie książki dla dzieci i młodzieży, natomiast sklep ELF Zabawki proponuje aż 30% rabatu na całą ofertę z wyłączeniem wyprzedaży i produktów LEGO. Z okazji ferii 15% zniżkę na wszystkie artykuły przygotował także sklep Bartek, taką samą wysokość rabatu proponuje salon Novus Optyk – na kompletną parę okularów oraz badanie wzroku gratis dla osoby dorosłej.
Aktualny program zimowych aktywności znajduje się na stronie Atrium Plejada.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.