Ferie zimowe z Barborą – czas dla dzieci i rodziców!
Ruszyła ostatnia tura ferii zimowych w Polsce. Dzieciaki chętnie odpoczną od szkoły i sprawdzianów i jest szansa, że więcej czasu będą spędzać na świeżym powietrzu. To też dobry czas na pogłębianie rodzinnych relacji.
Sanki, narty, planszówki, zoo, basen, kręgle czy czytanie ulubionych książek – to tylko niewielki wycinek tego, co dzieci mogą robić w czasie przerwy semestralnej. I tak powinno być. To czas na relaks i wyjście poza ramy codziennej szkolnej rutyny, obowiązków i porannego wstawania.
To też idealny moment na pogłębianie rodzinnych relacji, nawet jeśli rodzice nie mają w tym czasie urlopu i wszyscy w ferie zostają w domu. Warto przymknąć oko na wylegiwanie się w łóżku, czy późniejsze godziny udania się na spoczynek. Zamiast patrzeć na zegarek i pilnować godzin, lepiej pograć w planszówki, zjeść wspólnie kolację i porozmawiać o tym, na co zazwyczaj nie ma czasu. Być może w trybie szkolnym rzadko mamy okazję wspólnie zasiąść do stołu, a to z pewnością momenty, które nasze dzieci zapamiętują na długo.
– Ferie to jednak 2 tygodnie wolnego dla uczniów, a często także dla ich rodziców. To wystarczający czas na rozregulowanie standardowego trybu, zarówno w kontekście rytmu dnia, jak i pór jedzenia, a często także jakości i ilości spożywanych potraw – mówi ekspert Barbora, dietetyk, specjalista ds. zdrowego żywienia, i dodaje – Jako dietetyk polecam, żebyśmy sobie i naszym dzieciom nie fundowali rewolucji, a raczej pilnowali podstawowego rytmu dnia. To szczególnie ważne w przypadku, gdy wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania. Warto wówczas tak planować dzień, by zachować standardowe pory spożywania posiłków, a przynajmniej tych głównych, jak śniadanie, obiad i kolacja. Oczywiście jestem jak najbardziej za tym, żeby pozwolić sobie i dziecku na dłuższe spanie, aby także poświętować, spróbować czegoś innego, zjeść coś „na mieście”, ale wszystko z umiarem. Codzienne podjadanie wysoko przetworzonych przekąsek, słodyczy, chipsów itp. nie obędzie bez konsekwencji. Takie jedzenie jest bezwartościowe, nie ma walorów odżywczych, witamin czy składników mineralnych, więc nie da dziecku energii i siły na zabawę, co najwyżej na poleżenie przed telewizorem. Jeśli do tego nie spędzamy ferii w ruchu, to w ciągu dwóch tygodni można już niestety przytyć. Poza tym po takim czasie trudno będzie też wrócić na właściwe tory.
Dla rodziców dzieci w wieku szkolnym czas ferii zimowych może być nie lada wyzwaniem pod kątem organizacyjnym. Dlatego warto korzystać ze wszystkich możliwych udogodnień. Jednym z nich jest realizowanie zakupów spożywczych przez Internet. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność czasu. Złożenie zamówienia trwa zaledwie kilka minut, a zakupy mogą być dostarczone nawet tego samego dnia. Dodatkowo w czasie ferii warto wypróbować nowe potrawy, aby podkreślić ten wyjątkowy czas. Na stronie jednego z internetowych sklepów spożywczych – Barbora.pl – oprócz produktów spożywczych i artykułów codziennego użytku znajdują się także przepisy. Rodzice najmłodszych dzieci mogą pobrać tematyczną kolorowankę, a nawet zainspirować się, jak spędzić rodzinny czas.
Materiał powstał we współpracy marki Barbora z dietetykiem i specjalistą ds. żywienia człowieka – Magdaleną Jarzynką-Jendrzejewską, www.dietosfera.pl
Więcej informacji: www.barbora.pl
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.