Gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie „Dziecko i jego świat”
Jak wygląda świat oczami dziecka? Co je wzrusza, a co inspiruje? Już po raz kolejny dzieci i młodzież miały możliwość stanąć za obiektywem uwieczniając na zdjęciach to co jest ważne z ich perspektywy. Efekt niezwykłych prac młodych ludzi poznamy podczas uroczystej gali odbywającej się w CH Focus z okazji rozstrzygnięcia XXXVI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Dziecko i jego świat”. Ceremonia połączona z wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie odbędzie się 2 marca.
Emocje, uczucia i wszystko to co nas porusza, można pokazać na wiele sposobów. Formą wyrazu dziecięcych przeżyć i wiedzy o świecie jest także obraz uwieczniony na zdjęciu. Doskonałą możliwość wyrażenia kreatywności i wrażliwości stwarza dla młodych ludzi konkurs fotograficzny „Dziecko i jego świat”. W tym corocznym projekcie biorą udział przedstawiciele młodego pokolenia, którzy pokazują świat ze swojej perspektywy, bliskiej ich sprawom. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 15 do 24 lat, pasjonującej się fotografią.
Nadesłane zdjęcia przedstawiają realistyczne obrazki z życia, pokazując na nich szczere emocje i ekspresję. Najlepsze prace jury zaprezentuje podczas sobotniej gali odbywającej się w centrum Focus. W składzie jurorskim tegorocznej edycji znaleźli się Daniel Rutkowski, Jakub Elwertowski i Sandra Wróblewska. Jury oceniało prace pod względem spełnienia warunków technicznych, kryteriów estetycznych i artystycznych, oraz warunków merytorycznych, czyli stopnia, w jakim nadesłane fotografie są odpowiedzią na problemy dotyczące świata dziecka. Finaliści konkursu otrzymają nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, wręczone zostaną także wyróżnienia i nagrody specjalne. Po części uroczystej nastąpi część warsztatowa, którą poprowadzą jurorzy oraz komisarz konkursu.
Organizatorem konkursu fotograficznego jest Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, natomiast partnerem lokalizacyjnym wydarzenia po raz kolejny zostało centrum handlowe Focus.
– Przygotowanie gali konkursowej to zawsze dla nas wyzwanie. I niemały stres, któremu towarzyszy miłe podekscytowanie. Ponownie – wzorem poprzednich lat – uroczystość odbędzie się w gościnnych progach Focusa. „Dziecko i jego świat” to konkurs dla wszystkich młodych osób pasjonujących się fotografią. Aby przystąpić do niego, nie trzeba być doświadczonym fotografem, wystarczy być wnikliwym obserwatorem, wrażliwym na codzienność i mieć dobry pomysł na przedstawienie zdarzenia za pomocą obrazu. Gorąco wspieramy ten projekt, gdyż uważamy, że warto oddać młodzieży głos i tworzyć możliwości i przestrzeń, w której młodzi ludzie będą się czuli ważną częścią lokalnej społeczności. Tegorocznym finalistom serdecznie gratulujemy i zachęcamy już dziś do udziału w kolejnej edycji konkursu - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Uroczysta gala odbędzie się 2 marca, o godz. 10.30 i umiejscowiona będzie na parterze galerii. Wystawę fotograficznych prac konkursowych można oglądać w galerii handlowej do 14 marca br. Więcej informacji na stronie: Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny DZIECKO I JEGO ŚWIAT.
Więcej szczegółów na stronie: www.focusbydgoszcz.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.