Genially - wirtualna edukacja w najlepszym wydaniu
W gorączce przygotowań przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego znajdź moment, żeby się zatrzymać. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że właśnie trafiło do Ciebie narzędzie, które porządkuje szkolny chaos. To narzędzie nie tylko pozwala tworzyć atrakcyjne wizualnie materiały dla uczniów takie jak prezentacje, interaktywne obrazki i quizy, lecz także udostępniać je czy integrować z innymi aplikacjami. Wszystko w jednym miejscu. Brzmi jak piękny sen? A teraz otwórz oczy i poznaj Genially.
Kluczową cechą tego narzędzia jest możliwość uporządkowania różnorodnych treści potrzebnych do przeprowadzenia zajęć – w jednym miejscu można umieścić teksty, filmy, polecenia dla uczniów, linki do zewnętrznych zasobów. Dzięki funkcjom umożliwiającym dodawanie interaktywności do dowolnych elementów, Genially pozwala na przeprowadzenie lekcji każdego przedmiotu szkolnego, kursu czy wykładu. Nie bez znaczenia jest też to, że Genially zapewnia integrację z Microsoft Office 365 i Google Classroom, a jego darmowa wersja daje użytkownikom bardzo duże możliwości. Dodatkową zaletą, szczególnie dla nauczycieli, może być również łatwość prowadzenia lekcji na zasadzie „flipped classroom” ułatwiającej zaangażowanie uczniów i aktywną naukę.
Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia
Atrakcyjne wizualnie plansze, mapy myśli czy interaktywne prezentacje to nie jedyne zastosowanie Genially. System pozwala na tworzenie ankiet czy quizów, które zachęcają uczniów do zdobywania kolejnych poziomów wiedzy w duchu grywalizacji.
- Genially to innowacyjne narzędzie, które pozwala rozwinąć kreatywność zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Dzięki niemu treści prezentowane uczniom są przejrzyste i atrakcyjne wizualnie, co bardzo pomaga zarówno w nauce stacjonarnej, jak i edukacji zdalnej. Warto podkreślić entuzjazm z jakim uczniowie podchodzą do tego narzędzia i sami zaczynają z niego korzystać do przygotowywania np. prac domowych – mówi Agnieszka Halicka, nauczycielka prowadząca kanał na YouTubie EduTriki i jedna z ambasadorek Genially w Polsce. Z czego jej zdaniem wynika popularność Genially? – Nie znam innego takiego narzędzia, które by było tak wszechstronne. Nie jest to tylko program skupiony na robieniu jednego rodzaju treści, takich jak prezentacje czy quizy, ma mnóstwo funkcji, a nawet jeśli nie potrafimy w nim czegoś zrobić, to Genially pozwala bardzo łatwo łączyć się z innymi narzędziami.
„Łączenie” może być słowem-kluczem Genially. Wokół niego powstała bowiem prężnie działająca i coraz bardziej rozrastająca się grupa nauczycieli-pasjonatów, którzy wymieniają się efektami swojej pracy w Genially, pomagają sobie wzajemnie i inspirują do dalszych działań. Efektem ich pracy stały się m.in. „Geniallne lekcje” czyli zbiór materiałów z różnych przedmiotów, które zostały stworzone przez fanów tego narzędzia. Dla zainteresowanych, którzy zastanawiają się, jak rozpocząć swoją przygodę z Genially, powstała dedykowana grupa na FB (Genially - oficjalna, polska grupa), która zrzesza osoby na każdym poziomie zaawansowania w korzystaniu z tej platformy edukacyjnej. Grupa ma zapewnione oficjalne wsparcie Genially i jest administrowana przez ambasadorki marki.
Genialne wykorzystanie Genially
Narzędzie staje się coraz popularniejsze wśród nauczycieli, a wielu z nich wykorzystuje w absolutnie genialny sposób jego możliwości. Choć wydawać by się mogło, że aby stworzyć wirtualny spacer po szkole potrzeba znacznych funduszy i ogromu czasu, ale, jak pokazuje przykład I LO w Pabianicach, za pomocą Genially można to zrobić w sposób niezwykle łatwy. Efekt? Przejrzysty i niezwykle łatwy w nawigacji sposób na wirtualne zwiedzanie liceum. Genially to także dobry sposób na kompleksową organizację nauki! Szkoła Podstawowa numer 7 w Szczecinie uporządkowała w ten sposób materiały edukacyjne dla różnych roczników i dzięki temu bez nadmiernej ilości przesyłanych materiałów i maili poprowadziła nauczanie zdalne.
Nowy rok szkolny może przynieść wiele niespodzianek, bez względu na to czy finalnie odbędzie się w formie zdalnej czy stacjonarnej. Genially to wszechstronne narzędzie, które pomoże zrealizować różnorodne potrzeby nauczycieli i uczniów.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.