Komunikaty PR

Gotowanie z dziećmi - jak zaangażować najmłodszych do wspólnego gotowania?

2020-03-04  |  08:25
Biuro prasowe
Do pobrania IP Mońki ( 0.57 MB )

Chcesz zaangażować swoje dzieci do wspólnego przyrządzania posiłków? Najlepiej zacznij angażować je w gotowanie już od małego. Przedstawiamy listę czynności dostosowanych do wieku i umiejętności maluchów. Sprawdź, w jaki sposób niezależnie od tego, czy dziecko ma 2, czy 9 lat możesz wyszkolić małego szefa kuchni!

Gotowanie z dzieckiem w wieku do 2 lat

Przez pierwsze 2 lata najlepszym sposobem na zaangażowanie maluchów w gotowanie jest umożliwienie im obserwowania, jak samodzielnie przygotowujesz posiłki. Zabierz je do kuchni podczas gotowania i ustaw w bezpiecznym miejscu - np. w wysokim krzesełku lub w kojcu, a następnie daj mu kilka narzędzi do gotowania dla dorosłych, aby mogło się nimi bawić. Przykład? Drewniane łyżki, trzepaczki, szpatułki, nietłukące się miski do mieszania oraz miarki i łyżki. Nie będą stanowić zagrożenia dla malucha, a jednocześnie pozwolą mu zapoznać się z nowymi przedmiotami. Dodatkowa rada - rozmawiaj z nimi o tym, co robisz. Pozwól mu poczuć zapach i dotknąć składników. Chodzi o to, aby gotowanie było zabawną, interesującą rzeczą, którą mogą oglądać i doświadczać.

Gotowanie z dzieckiem w wieku między 2, a 3 rokiem życia

W wieku około 2 lat dzieci są gotowe, aby zacząć pomagać w kilku prostych zadaniach, takich jak:

  • Wsypanie suchych składników do miski.
  • Opłukanie owoców i warzyw.
  • Zerwanie ziół z doniczki.
  • Posmarowanie olejem za pomocą pędzelka patelni lub jajkiem górnej części ciasta.
  • Posypanie dania solą, lub innymi przyprawami.

Nadal będą potrzebować wielu instrukcji i nadzoru, ale prawdopodobnie bardzo entuzjastycznie podejdą do pomocy.

Gotowanie z dzieckiem w wieku 4-5 lat

Przedszkolaki ciężko pracują nad swoimi umiejętnościami motorycznymi, więc jest to dobry moment, aby dać im nieco bardziej szczegółowe zadania (chociaż nadal będą potrzebować dużej pomocy i nadzoru). Możesz zaangażować je w wykonanie poniższych czynności:

  • Pokrojenie miękkiego jedzenia plastikowym nożem (warto wybrać ser żółty lub ser topiony).
  • Rozwałkowanie i zagniatanie ciasta do pizzy.
  • Rozsmarowanie masła i dżemu.
  • Ustawienie minutnika.
  • Obranie schłodzonego jajko na twardo.
  • Wytarcie stołu.
  • Nakrycie do stołu.

Gotowanie z dzieckiem w wieku 6 - 9 lat

W tym wieku dzieci nauczyły się kilku podstawowych czynności i są gotowe do wykonania bardziej skomplikowanych zadań. Jako że jest to okres, w którym dzieci intensywnie uczą się czytać, dobrym pomysłem jest również czytanie przepisów na głos (może zainteresują je także specjalne przepisy dla dzieci?). Jest to także czas na realizację małych „projektów kulinarnych” takich jak hodowanie własnych ziół, pieczenie chleba (może z zakwasu?) lub robienie makaronu od podstaw.

Oprócz wszystkich powyższych zadań, wiele dzieci w tym wieku może wykonać także poniższe zadania:

  • Zetrzeć ser żółty na tarce.
  • Odcedzić i pokroić tofu.
  • Formować placki.
  • Ubić śmietanę mikserem ręcznym.
  • Nasmarować formę do pieczenia.
  • Włożyć ciasto do form na muffinki.
  • Nawlec mięso i warzywa na szaszłyki.
  • Pomóc odłożyć artykuły spożywcze na ich miejsce.
  • Załadować i rozładować zmywarkę.

- Gotowanie w gronie rodzinnym może stać się wyśmienitą zabawą, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci - mówi Ewa Polińska z MSM Mońki. - Umiejętny wybór prostych w przygotowaniu potraw oraz uniwersalnych składników (np. ser żółty) sprawi, że odkryjemy przepis na rodzinne chwile o smaku prawdziwej przygody. Ostatecznie zbudujemy nie tylko wspomnienia, ale i dobre nawyki żywieniowe u dzieci - dodaje ekspert z MSM Mońki.

Na koniec - pamiętaj: każde dziecko jest inne, więc być może wcześniej lub później będzie gotowe na wykonanie wyżej wymienionych czynności. Najważniejsze to nie zmuszać go do uczestnictwa, a sprawić, aby od małego gotowanie kojarzyło mu się z przyjemną czynnością.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.