Gry z pozytywnym wpływem na zdrowie psychiczne
Ro
Marszałkowska 58/27
02-345 Warszawa
urszula.kostrzewa|ro.team| |urszula.kostrzewa|ro.team
+48531435182
www.ro.team
Historie graczy i badania akademickie wskazują na korzyści zdrowotne płynące grania w gry oparte na lokalizacji, które zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i spotkań towarzyskich.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to ważna okazja, aby porozmawiać o naszym zdrowiu psychicznym oraz o tym, co można zrobić, aby o nie dbać, i jak ważne jest, aby uzyskać pomoc, jeśli pojawiają się problemy.
Pomimo tego, co niektórzy mogą myśleć, gry mogą być pozytywnym czynnikiem dla zdrowia psychicznego. Wielu graczy uważa, że gry pomogły im w zachowaniu równowagi psychicznej podczas pandemii. Badania akademickie podkreśliły natomiast pozytywne korzyści płynące z grania w gry oparte na lokalizacji.
– Jako ludzie jesteśmy z natury społeczni i mamy potrzebę interakcji z innymi, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. Gry mobilne takie jak Pokémon GO mogą prowadzić ludzi w kierunku zdrowych zachowań i mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie – mówi dr Tanja S. H. Wingenbach z University of Greenwich w Wielkiej Brytanii o wynikach swoich najnowszych badań.
–Covid-19, a także późniejsze blokady, zmusiły nas do mniejszej ilości interakcji twarzą w twarz, nasze badanie podkreśla ich znaczenie. Powinno to naprawdę zachęcić graczy i nie-graczy do wyjścia na zewnątrz i interakcji z innymi – dodaje naukowczyni.
W innym badaniu dr Aaron Cheng z Wydziału Zarządzania w LSE i jego współautorzy stwierdzili, że granie w gry lokalizacyjne może złagodzić niekliniczne formy łagodnej depresji, ponieważ zachęcają one do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, socjalizacji twarzą w twarz i ekspozycji na naturę. Są to czynniki, które udokumentowano jako mające pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Możliwość łączenia się z innymi ludźmi i spędzanie czasu na zewnątrz to coś, co jest sercem gier Niantic, takich jak Pokémon GO, Pikmin Bloom i Ingress: Prime. Sami gracze Pokémon GO od 2016 roku przebyli ponad 28 miliardów kilometrów i nawiązali 450 milionów znajomych.
–W Niantic wierzymy, że możemy wykorzystać technologię do zachęcania wszystkich, w tym nas samych, do wstania, spaceru na zewnątrz i połączenia się z ludźmi i światem wokół nas. To jest to, do czego my ludzie się urodziliśmy, wynik dwóch milionów lat ludzkiej ewolucji, a w rezultacie są to rzeczy, które czynią nas najszczęśliwszymi. Technologia powinna być używana, aby te podstawowe ludzkie doświadczenia były lepsze - nie zastępować ich – mówi John Hanke, dyrektor generalny Niantic.
Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym, nie bój się prosić o profesjonalną pomoc. Safe In Our World zapewnia przydatny katalog globalnych infolinii i stron wsparcia, z których możesz skorzystać.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.