I Ty możesz zostać artystą! Stwórz baśniowe dzieło sztuki i zdobądź nagrodę
Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka wystartował konkurs plastyczny „Mali Koneserzy Sztuki”, inspirowany twórczością Józefa Wilkonia. Udział w nim może wziąć jednak każdy – zarówno najmłodsi, jak i młodzież oraz dorośli. Wystarczy do 23 maja przygotować interesującą pracę, by zawalczyć o atrakcyjne nagrody w konkursie Centrum Praskiego Koneser. Zwycięzców wybierze sam Józef Wilkoń.
W Centrum Praskim Koneser trwa bezpłatna, plenerowa wystawa „Świat Wilkonia w Koneserze”. Można na niej podziwiać dziesięć pokaźnych rozmiarów rzeźb zwierząt i innych baśniowych stworzeń – tura, żubra, niedźwiedzia, słonia, lwicy z lwiątkiem czy hipopotamów. Na szczególną uwagę zasługują „Duchy Lasu”, czyli wilkołaki. Oprócz tego, na placu Konesera prezentowanych jest kilkadziesiąt ilustracji książkowych, również stworzonych przez artystę.
Teraz każdy może stworzyć własne dzieło sztuki i wziąć udział w organizowanym przez Centrum Praskie Koneser konkursie „Mali Koneserzy Sztuki”. Wystarczyć wykonać pracę – dowolną techniką (może to być rysunek, obraz, wydzieranka, kolaż czy grafika) – która będzie interpretacją jednej z rzeźb Józefa Wilkonia. Na dziesięciu zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Każdy z nich wygra książkę ilustrowaną przez artystę, wraz z dedykacją.
Jak wziąć udział w konkursie? To proste!
- przyjdź na plac Konesera, zobacz rzeźby autorstwa Józefa Wilkonia i zainspiruj się!
- stwórz własną interpretację rzeźby Józefa Wilkonia – technika dowolna
- opublikuj swoją pracę na Facebooku lub Instagramie używając hashtagów #MaliKoneserzySztuki i #ŚwiatWilkoniawKoneserze lub wyślij na adres mailowy: konkurs@koneser.eu
- sam Józef Wilkoń wybierze dziesięć najciekawszych prac – do ich autorów trafią książki z dedykacją artysty!
Zgłoszeń konkursowych (każdy może nadesłać jedną pracę) należy dokonywać do 23 maja 2021 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na profilu Centrum Praskiego Koneser na Facebooku i Instagramie w Dzień Dziecka, 1 czerwca.
Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.