Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?
SIMEDIA
Czapli 57
02-703 Warszawa
k.cichocka|simedia.pl| |k.cichocka|simedia.pl
664049000
simedia.pl
Poprawnie prowadzona higiena jamy ustnej to nawyk gwarantujący zdrowy i piękny uśmiech. Zdarza się, że rodzice zastanawiają się w jaki sposób nauczyć maluchy odpowiedniej rutyny oraz nie są pewni, które produkty dedykowane pielęgnacji zębów są niezbędne na różnych etapach rozwoju dziecka. Żeby ułatwić ten proces, przygotowaliśmy krótki przewodnik. Znajdują się w nim odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące rodziców.
Już od najmłodszych lat uczymy się podstawowych zachowań związanych z codzienną higieną jamy ustnej. Stanowią one fundamenty, które w przyszłości nie tylko pomogą zadbać o piękny uśmiech, ale także mogą uchronić przed chorobami jamy ustnej, takimi jak na przykład próchnica. Ten rodzaj schorzenia staje się coraz powszechniejszym problemem. Dotyka dzieci w każdym wieku, od niemowlęcego, poprzez przedszkolny, szkolny i młodzieńczy. Wielu rodziców i opiekunów zadaje sobie pytanie - jak temu zapobiec? Odpowiedź na nie jest prosta, należy zatroszczyć się o to, aby pociecha przyswoiła nawyk odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej od „pierwszego ząbka”
Moment pojawienia się „pierwszego ząbka” jest idealnym czasem na wprowadzenie szczoteczki do rutyny dziecka. Najlepiej, by był to model z małą główką i miękkim włosiem, na przykład ELGYDIUM BABY. Jej rączka została wykonana z silikonowej gumy, która może służyć jako gryzak dla malucha. Ma także formę maskotki (zwierzątka), zachęcającą dziecko do jej użytkowania.
Jeśli chodzi o pasty do zębów, to wybieramy takie z fluorem 1000 ppm. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami do 3 roku życia, a zwłaszcza u dzieci, które jeszcze nie wypluwają, stosujemy śladową ilość pasty, tj. ziarenko ryżu dwa razy dziennie.
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Maluchy w tym przedziale wiekowym powinny myć zęby pod nadzorem rodziców i z ich pomocą - dwa razy dziennie. Zaleca się także, aby dzieci korzystały z przystosowanych do ich wieku akcesoriów. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, zaokrągloną główkę oraz trzonek, który zapewnia komfort podczas trzymania przez dziecko. Te wymagania spełniają modele ELGYDIUM Kids oraz Monster. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maluchom wygodę oraz dobrą zabawę. Na uchwytach znajdują się maskotki lub wesołe potwory, a przyssawka gwarantuje dziecku frajdę podczas mycia zębów oraz pozwala na odstawienie szczoteczki na płaską powierzchnię.
Warto również zwrócić uwagę na pasty. Te powinny zachęcać dziecko do wypracowywania odpowiednich nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Można sięgnąć po smakowe, takie jak ELGYDIUM Kids orzeźwiająca truskawka lub ELGYDIUM Kids malinowo – truskawkowa. Mają one postać żelu, który wspomaga remineralizację szkliwa, by chronić zęby przed próchnicą. Ponadto, zawierają dawkę fluoru dostosowaną do potrzeb tej grupy wiekowej, czyli wspomniane wcześniej 1000 ppm jonów fluoru. W przedziale wiekowym od 3 do 6 roku życia, ilość pasty na szczoteczce powinna odpowiadać wielkości ziarenka groszku.
Od 6. roku życia można wprowadzać do rutyny dziecka nitkę oraz płyn do płukania. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy jest to dobry moment, to warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty - dentysty lub pediatry.
Mieszane uzębienie. Dzieci w wieku 7-12 lat
Już od około 6 roku, pociechom zaczynają wypadać zęby mleczne - siekacze. Natomiast pomiędzy 9-12. rokiem życia dzieci tracą mleczne kły i trzonowce. Zastępują je zęby stałe. Taki stan nazywamy tzw. uzębieniem mieszanym. Charakteryzuje się ono obecnością w jamie ustnej zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Trwa przez kilka lat i wymaga odpowiedniego prowadzenia higieny jamy ustnej.
W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z uzębieniem mieszanym, należy zadbać o to, aby dziecko posiadało odpowiednie akcesoria, czyli szczoteczkę dedykowaną pielęgnacji zębów mieszanych. Dobrze jeśli włosie takiej szczoteczki zaprojektowano w taki sposób, aby precyzyjnie doczyszczać miejsca trudno dostępne takie jak okolice przestrzeni międzyzębowych czy linię dziąseł. Przykładem szczoteczki jest model ELGYDIUM Junior. Jej włosie stworzono w taki sposób, aby jeszcze dokładnej doczyszczać miejsca trudno dostępne takie jak okolice przestrzeni międzyzębowych czy linię dziąseł.
W przypadku kształtowania poprawnych nawyków higieny jamy ustnej u najmłodszych ważną rolę odgrywa wsparcie rodzica lub opiekuna. Dzieci w wieku 8 – 10 lat, a czasem nawet i 12, podczas szczotkowania zębów wymagają pomocy osób starszych. W przeciwnym razie zabieg ten będzie nieefektywny i może sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.