Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?
SIMEDIA
Czapli 57
02-703 Warszawa
k.cichocka|simedia.pl| |k.cichocka|simedia.pl
664049000
simedia.pl
Poprawnie prowadzona higiena jamy ustnej to nawyk gwarantujący zdrowy i piękny uśmiech. Zdarza się, że rodzice zastanawiają się w jaki sposób nauczyć maluchy odpowiedniej rutyny oraz nie są pewni, które produkty dedykowane pielęgnacji zębów są niezbędne na różnych etapach rozwoju dziecka. Żeby ułatwić ten proces, przygotowaliśmy krótki przewodnik. Znajdują się w nim odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące rodziców.
Już od najmłodszych lat uczymy się podstawowych zachowań związanych z codzienną higieną jamy ustnej. Stanowią one fundamenty, które w przyszłości nie tylko pomogą zadbać o piękny uśmiech, ale także mogą uchronić przed chorobami jamy ustnej, takimi jak na przykład próchnica. Ten rodzaj schorzenia staje się coraz powszechniejszym problemem. Dotyka dzieci w każdym wieku, od niemowlęcego, poprzez przedszkolny, szkolny i młodzieńczy. Wielu rodziców i opiekunów zadaje sobie pytanie - jak temu zapobiec? Odpowiedź na nie jest prosta, należy zatroszczyć się o to, aby pociecha przyswoiła nawyk odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej od „pierwszego ząbka”
Moment pojawienia się „pierwszego ząbka” jest idealnym czasem na wprowadzenie szczoteczki do rutyny dziecka. Najlepiej, by był to model z małą główką i miękkim włosiem, na przykład ELGYDIUM BABY. Jej rączka została wykonana z silikonowej gumy, która może służyć jako gryzak dla malucha. Ma także formę maskotki (zwierzątka), zachęcającą dziecko do jej użytkowania.
Jeśli chodzi o pasty do zębów, to wybieramy takie z fluorem 1000 ppm. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami do 3 roku życia, a zwłaszcza u dzieci, które jeszcze nie wypluwają, stosujemy śladową ilość pasty, tj. ziarenko ryżu dwa razy dziennie.
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Maluchy w tym przedziale wiekowym powinny myć zęby pod nadzorem rodziców i z ich pomocą - dwa razy dziennie. Zaleca się także, aby dzieci korzystały z przystosowanych do ich wieku akcesoriów. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, zaokrągloną główkę oraz trzonek, który zapewnia komfort podczas trzymania przez dziecko. Te wymagania spełniają modele ELGYDIUM Kids oraz Monster. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maluchom wygodę oraz dobrą zabawę. Na uchwytach znajdują się maskotki lub wesołe potwory, a przyssawka gwarantuje dziecku frajdę podczas mycia zębów oraz pozwala na odstawienie szczoteczki na płaską powierzchnię.
Warto również zwrócić uwagę na pasty. Te powinny zachęcać dziecko do wypracowywania odpowiednich nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Można sięgnąć po smakowe, takie jak ELGYDIUM Kids orzeźwiająca truskawka lub ELGYDIUM Kids malinowo – truskawkowa. Mają one postać żelu, który wspomaga remineralizację szkliwa, by chronić zęby przed próchnicą. Ponadto, zawierają dawkę fluoru dostosowaną do potrzeb tej grupy wiekowej, czyli wspomniane wcześniej 1000 ppm jonów fluoru. W przedziale wiekowym od 3 do 6 roku życia, ilość pasty na szczoteczce powinna odpowiadać wielkości ziarenka groszku.
Od 6. roku życia można wprowadzać do rutyny dziecka nitkę oraz płyn do płukania. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy jest to dobry moment, to warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty - dentysty lub pediatry.
Mieszane uzębienie. Dzieci w wieku 7-12 lat
Już od około 6 roku, pociechom zaczynają wypadać zęby mleczne - siekacze. Natomiast pomiędzy 9-12. rokiem życia dzieci tracą mleczne kły i trzonowce. Zastępują je zęby stałe. Taki stan nazywamy tzw. uzębieniem mieszanym. Charakteryzuje się ono obecnością w jamie ustnej zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Trwa przez kilka lat i wymaga odpowiedniego prowadzenia higieny jamy ustnej.
W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z uzębieniem mieszanym, należy zadbać o to, aby dziecko posiadało odpowiednie akcesoria, czyli szczoteczkę dedykowaną pielęgnacji zębów mieszanych. Dobrze jeśli włosie takiej szczoteczki zaprojektowano w taki sposób, aby precyzyjnie doczyszczać miejsca trudno dostępne takie jak okolice przestrzeni międzyzębowych czy linię dziąseł. Przykładem szczoteczki jest model ELGYDIUM Junior. Jej włosie stworzono w taki sposób, aby jeszcze dokładnej doczyszczać miejsca trudno dostępne takie jak okolice przestrzeni międzyzębowych czy linię dziąseł.
W przypadku kształtowania poprawnych nawyków higieny jamy ustnej u najmłodszych ważną rolę odgrywa wsparcie rodzica lub opiekuna. Dzieci w wieku 8 – 10 lat, a czasem nawet i 12, podczas szczotkowania zębów wymagają pomocy osób starszych. W przeciwnym razie zabieg ten będzie nieefektywny i może sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.