Jak i dlaczego warto robić masy plastyczne?
Niezależnie od wieku, dzieci uwielbiają się nimi bawić. Zapewniają nie tylko twórcze zajęcie – zagniatanie, formowanie i lepienie usprawnia dłonie i palce, wyrabia prawidłowy nacisk i ćwiczy precyzję. Masy plastyczne są nieocenione w trenowaniu motoryki małej. Do tego są łatwe do wykonania we własnym zakresie. Sprawdzone przepisy podaje Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego, w artykule dostępnym na platformie zmalujmyrazem.pl.
Do wykonania masy nadaje się mąka, skrobia ziemniaczana, kasza manna, siemię lniane a nawet proszek do usztywniania śmietany. Przy zastosowaniu odpowiednich proporcji i połączeniu z wodą, solą, olejem, klejem lub innymi dodatkami nabierają pożądanej konsystencji, barwy oraz przyjemnego zapachu, dodatkowo intrygując dzieci i zachęcając je do zabawy.
Ze wszech miar warto także zaangażować maluchy do wyrabiania masy – oczywiście nie na każdym etapie, zwłaszcza w czasie podgrzewania, ale już do mieszania suchych składników jak najbardziej. Przy okazji dzieci nauczą się odmierzania składników i nietypowego wykorzystywania przypraw albo olejków do ciasta. Masy trzeba przygotować tyle, aby młodsze dzieci mogły zanurzyć w niej przynajmniej całe dłonie, a nawet ręce po łokcie, oraz stopy. Dla starszych konsystencja powinna być bardziej zwarta i umożliwiać formowanie małych kształtów. Zabawa masami plastycznymi nie tylko rozwija manualnie i rozbudza kreatywność – jednocześnie działa wyciszająco oraz odprężająco. Jest także ćwiczeniem koncentracji i może przyczyniać się do rozwoju mowy oraz budowania poczucia własnej wartości.
Cały artykuł „Przepisy na masy plastyczne” dostępny jest na platformie zmalujmyrazem.pl pod adresem: https://zmalujmyrazem.pl/jak-i-dlaczego-warto-robic-masy-plastyczne
Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.