Jak nauczyć maluszka dmuchać nos?
Dlaczego dziecko powinno często wydmuchiwać nos?
Główną funkcją nosa jest oddychanie. Powietrze pobierane tą drogą ulega odpowiedniemu oczyszczeniu, ogrzaniu oraz nawilżeniu, dzięki czemu ‘czystsze’ trafia do płuc. Gdy naturalny proces oddychania poprzez nos zostaje uniemożliwiony, zaczynamy oddychać ustami, przez co wdychane powietrze nie jest odpowiednio przefiltrowane, a w konsekwencji wiele drobnoustrojów, bakterii czy wirusów dostaje się prosto do gardła lub do płuc. Zatkany nos wywołuje również okropne uczucie dyskomfortu i powoduje, że potrawy nie mają zapachu
a ich smak jest również bardziej neutralny niż wyrazisty. Brak dostatecznej drożności górnych dróg oddechowych (których kluczowym organem jest nos) może spowodować wiele kłopotów zdrowotnych, pogorszyć komfort życia, ale i utrudnić ewentualne wyleczenie się z infekcji
u malucha.
Jak nauczyć dziecko wydmuchiwania?
Dzieci, które już chcą się uczyć wydmuchiwania noska warto uczyć metodą ‘nauki poprzez zabawę’. Warto znaleźć dla pociechy kolorowe chusteczki (np. z ulubionym bohaterem z bajki), przez co cała czynność będzie od razu nieco bardziej atrakcyjna dla malucha. Do sprawdzonych technik należy również zaczęcie od dmuchania ustami, np. poprzez użycie słomki i zachęcenie dziecka do wdmuchiwania powietrza do szklanki (po to, by w niej powstały bąbelki). Można również próbować uczyć dziecko dmuchać raz jedną, raz drugą dziurką nosa czy prezentować mu te czynność i prosić o naśladowanie.
W przypadku najmniejszych dzieci na nauczenie dmuchania noska może być jeszcze za wcześnie – wtedy z pomocą przychodzi polski aspirator kataru Sopelek 3+. To urządzenie umożliwia higieniczne i bezpieczne usuwanie wydzieliny z noska i tym samym pomaga w przywróceniu drożności nosa i swobody w oddychaniu. Jego używanie jest bardzo wygodne – do odciągania wydzieliny można użyć ust lub odkurzacza jeśli wydzielina jest gęsta. Dzięki specjalnym filtrom, które znajdziemy w zestawie z produktem, katar nie dostanie się poza urządzenie. Marka SOPELEK jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i istnieje na Polskim rynku już od 2004 roku.
Ucz mądrze, ale nie na siłę
Uczenie różnych przydatnych życiowych czynności – w tym wydmuchiwania noska – powinno być przeprowadzone na spokojnie i bez przymusu. Dzieci lubią uczyć się nowych rzeczy, ale nie lubią, gdy się je do czegoś nadmiernie zmusza. Warto postawić na różne zabawy i przyjemne formy nauki, które ułatwią to zadanie i spowodują, że dziecko samo będzie chciało posiąść tę umiejętność. Jeśli Twoja pociecha jest za mała lub szukasz dodatkowej pomocy przy oczyszczaniu noska maleństwa, to postaw na sprawdzone rozwiązania – takie jak Sopelek 3+ - które zdecydowanie i w pełni bezpieczny sposób (już od pierwszych dni życia dziecka) Ci w tym pomogą. Więcej informacji znajdziesz na:
http://sopelek.info.pl/

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.