Jak podczas suszy radzą sobie drzewa?
Ostrzeżenia przed suszą w lasach przybierają ton alarmowy. Przyroda z trudem radzi sobie z brakiem deszczu. Ale ma na to swoje sposoby – jeden z nich umożliwia podnoszenie wody na dużą wysokość bez pomocy wodociągu, czy windy. Jeśli wybieracie się z dzieckiem do lasu, pokażcie mu jak to działa.
Oto wyjaśnienie fizyka dr inż. Krzysztofa Hyżorka, eksperta SmartBee od wciągania dzieci do świata nauki.
Na początek nalejcie do szklanki wody i włóżcie do środka przezroczystą słomkę. Jeśli dobrze się przyjrzycie, zobaczycie, że poziom wody w słomce będzie wyższy niż w szklance.
To dzięki tak zwanemu podciąganiu kapilarnemu. Cząsteczki wody w wąskich kanałach nie tylko przyciągają się do siebie, ale też do ścian tych kanałów, co prowadzi do szeregu interesujących zjawisk. W ten sposób woda potrafi nawet pokonać siłę ciążenia i wznieść swoją powierzchnię. Jak duży wpływ mogą mieć te zjawiska pokazuje eksperyment z wędrującymi kolorami. Wystarczy nalać do szklanki wody, nasypać do niej barwnika spożywczego, włożyć do środka papierową chusteczkę i 10 minut poczekać. Woda z barwnikiem powędruje w górę!
Jak to się stało?
Chusteczka jest zrobiona z celulozy, której łańcuchy tworzą [w przestrzeni] wąziutkie kanaliki (kapilary). Im węższy taki kanał, tym wyżej woda potrafi się wznieść. Drzewa posiadają tak wąskie kapilary, że woda może się w nich wznieść nawet o metr! Rośliny wcale na tym nie kończą. Dzięki bardzo wąskim i gładkim kanalikom (cewkom w drzewach) oraz wykorzystaniu zjawiska parowania z liści, drzewa mogą podciągać wodę na ponad sto metrów! Woda wznosi się tak wysoko, ponieważ działa na nią potężne ujemne ciśnienie. Jest ono wywołane odparowywaniem cząsteczek wody z bardzo małych otworów w liściach. Co ciekawe otwory, o których mowa są tak małe, że nawet wirus SARS-CoV-2 nie mógłby się przez nie przecisnąć!
Dlaczego w takim razie w lasach niektóre drzewa umierają na skutek suszy? Bo bardzo długo nie padał deszcz i woda jest tak głęboko, że korzenie drzew nie mogą do niej sięgnąć.
SmartBee Club to opracowany w Poznaniu pierwszy na świecie program edukacyjny dla dzieci wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość (AR). Jest klubem naukowym z zestawami eksperymentów dla dzieci powyżej 8. roku życia – oraz ich rodziców. Eksperymenty są zaprojektowane przez naukowców związanych z Polską Akademią Nauk i własnoręcznie testowane przez dzieci. Co miesiąc do drzwi członków klubu dostarczane są tematyczne pakiety kolejnych doświadczeń naukowych, wraz z ilustrowanymi instrukcjami, dodatkowymi informacjami poszerzającymi wiedzę i wykorzystaniem aplikacji AR, która pozwala zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki świata nauki.
Więcej szczegółów na https://smartbee.club/
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.