Jak rosnące ceny wpływają na wakacje? Jakie atrakcje zapewnić dzieciom
Brief me
Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl
Wakacje 2022 upływają pod znakiem rosnących cen oraz rat kredytów. Sytuacja ta sprawia, że wiele osób modyfikuje tegoroczne plany urlopowe. Co istotne, z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że blisko 50 proc. ankietowanych całkowicie zrezygnuje w tym roku z wyjazdu. Wśród osób, które jednak zdecydują się na wakacje, aż 30 proc. stawia na odpoczynek w Polsce. Można więc podejrzewać, że przez wysokie koszty rodzice rezygnują również z wysłania dzieci na kolonie czy obozy. W jaki sposób można więc spędzić czas z dzieckiem, aby skorzystało z wolnego od szkoły?
Wakacje pod znakiem inflacji
Po ponad dwóch latach lockdownu wiele osób liczyło na powrót – podczas wakacji – do beztroski sprzed czasów pandemii. Niestety coraz mniej pieniędzy w portfelach powoduje, że Polacy zmieniają swoje plany wakacyjne. Jednak pewnych rzeczy się nie odwoła, jak np. wolnego od szkoły.
Co zatem można zrobić z dziećmi, gdy nie możemy pozwolić sobie na kolonię lub inny urlopowy wyjazd? Spędzanie wakacji w domu – czy to w mieście czy poza nim – nie musi oznaczać nudy. Często wystarczy niewiele, aby oderwać naszą pociechę od smartfona lub komputera. Podczas weekendu całą rodziną można zorganizować np. wycieczkę rowerową szlakami Parków Narodowych, a mamy ich w Polsce aż 23 więc z łatwością wybierzemy ten najbliżej nas.
Wbrew pozorom wcale nie trzeba wydawać zawrotnych sum, aby zapewnić dziecku niezwykłe przygody i uchronić je od nudy. Rodzinne zabawy, czy wycieczki po okolicy to doskonały sposób, by zbudować wspomnienia. Ponadto wspólne aktywności pozytywnie wpływają na budowanie więzi. Kluczowe jest jednak to, aby uświadomić sobie, że nie zawsze coś, co dla nas wydaje się interesujące, przyciągnie uwagę naszego dziecka. Należy brać pod uwagę ciekawość świata, jaką ma dziecko. Kiedy to zrozumiemy łatwiej nam będzie coś zorganizować – wskazuje Marek Szczypek, Prezes Zarządu Spółki, Farma Iluzji.
Kreatywność to podstawa
Wakacyjne aktywności dobrze jest zaplanować w zgodzie z marzeniami dziecka. Warto również zadbać o to, aby spędziło ono czas na świeżym powietrzu oraz miało możliwość rozbudzenia swojej wyobraźni.
Idealnym miejscem może się okazać plac zabaw lub park rozrywki. Rodzicom te atrakcje mogą wydać się nudne, jednak nic bardziej mylnego. Dziecko korzystając z takich miejsc może spędzić czas z rówieśnikami, a także aktywnie spędzić czas poza domem. Często w większych parkach atrakcje są tak zaprojektowane, aby cała rodzina mogła się pobawić.
Powodów, dla których warto pojechać do parków rozrywki jest sporo. Po pierwsze dostarczają one mnóstwa wrażeń dla całej rodziny. Po drugie, wiele z nich posiada atrakcje, które edukują. Są to również miejsca, w których można spędzić czas na świeżym powietrzu oraz w środku – w zależności od pogody – mówi Marek Szczypek, Prezes Zarządu Spółki Farma Iluzji. Na naszej Farmie Iluzji staramy się oprócz stałych rozrywek organizować różnorodne wydarzenia oraz zabawy. Przykładowo w ten weekend do dyspozycji rodzin będą pokazy strażackie, podczas których każdy będzie mógł poznać sprzęt na jakim pracują strażacy, porozmawiać z nimi, będą również interaktywne zajęcia i konkursy, oczywiście z lania wody. Co więcej, w sobotę dzieci będą mogły spotkać się – już po raz ostatni w te wakacje – z maskotkami z Psiego Patrolu. Jeżeli dla kogoś nadal będzie to mało, będzie również piana party, obok której nikt nie przejdzie obojętnie i nawet rodzice będą się świetnie bawić. Zdając sobie sprawę z tego, że nie każdy może sobie pozwolić na wiele atrakcji – tym bardziej teraz – przygotowaliśmy również pakiet promocji np. tanie poniedziałki z 25% rabatem – dodaje.
Coś innego?
Idealnym pomysłem zarówno dla młodszych, jak i starszych może okazać się kino plenerowe. Plusem takiego spędzania czasu jest możliwość połączenia oglądania filmu/ bajek z rodzinnym piknikiem.
Ponadto dzieci są często ciekawe świata i otaczającej ich natury. Warto więc wykorzystać ten czas i stworzyć możliwość obserwowania i zapoznania się ze zwierzętami oraz różnorodną roślinnością. Dzięki temu, w przyszłości może to zaowocować proekologicznymi zachowaniami u podopiecznych. Idealnym pomysłem może się więc okazać wypad za miasto oraz biwak w lesie (w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach).
Pomysłów na wakacje z dzieckiem jest wiele, najważniejsze, aby odpowiednio i – przede wszystkim – wspólnie je zaplanować.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.