Komunikaty PR

Jak zachęcić dziecko do zjedzenia posiłku? Poznaj kreatywne sposoby!

2021-07-02  |  12:00
Biuro prasowe

Czy jednym z Twoich codziennych wyzwań jest to, by Twoje dziecko chętnie zjadło posiłek? Nie bez powodu nazywa się dzieci „tadkami niejadkami”. Często zdarza się, że najmłodszych trzeba zachęcać do jedzenia. Z pomocą przychodzi tu nowość od marki Kotlin – ketchup dla dzieci Kotlinek, który nie tylko jest pyszny i pełen witamin, ale także pomoże wizualnie uatrakcyjnić każde danie!

 

Dzieciom często brakuje apetytu, a rodzice dwoją się i troją, by w jakiś sposób przekonać swoje maluchy do zjedzenia posiłku. Nie jest to łatwe, ale wbrew pozorom, są na to sposoby. 

 

Przed posiłkiem

Chcąc zachęcić dzieci do jedzenia, trzeba od podstaw pokazać im, co z czym się je. Na początek zabierz swoje pociechy na zakupy i razem wybierajcie warzywa, owoce i inne niezbędne produkty do stworzenia dania. Później nie zapomnij o włączeniu maluchów w sam proces przygotowywania posiłku. 

Last but not least – dekorowanie! Finalnie to ten element gotowania bywa tym, który sprawia dzieciom najwięcej frajdy i najbardziej przekonuje do skonsumowania przygotowanego jedzenia. Bo który maluch nie zje kanapki w kształcie wesołej owieczki lub mądrej sówki? Do dekoracji świetnie posłuży nowy ketchup dla dzieci – Kotlinek. Dzięki niemu, w łatwy sposób np. namalujemy buzię zwierzątku. Co więcej, Kotlinek zawiera witaminy A, E, C oraz potas. Idealnie spełni rolę pełnowartościowego uzupełnienia dania, a jego łagodna receptura z pewnością przypadnie do gustu nawet największym niejadkom!

 

W trakcie posiłku

Po wspólnym przygotowaniu jedzenia, czas na jego wspólne skonsumowanie! To okazja, by porozmawiać, opowiedzieć o swoim dniu czy pośmiać się. To z kolei zacieśnia więzi rodzinne, ale też kształtuje właściwe nawyki żywieniowe.  Wszyscy jedzą wtedy wolniej i dłużej, a więc szybciej rozpoznają, że są najedzeni. Co więcej, nieprzekonane do pewnych dań dzieci, widzą wówczas, że dorośli jedzą dokładnie to samo i naprawdę im to smakuje – wystarczy spróbować!

 

Po posiłku

Ugotowane, zjedzone, a więc skończone – tak mogłoby się wydawać, ale nic bardziej mylnego! Żeby dziecko do każdego posiłku zasiadało z uśmiechem na buzi i zjadało całe podawane porcje, warto między posiłkami zapewniać mu odpowiednią dawkę ruchu. To tak naprawdę reguła nieprzypisana do żadnego wieku – dobrze jest, gdy aktywność fizyczna towarzyszy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jedną z korzyści tej strategii jest to, że jedzenie smakuje wtedy jeszcze lepiej! 

 

Jako inspirację, poniżej przedstawiamy przykładowe przepisy na potrawy z wykorzystaniem ketchupu Kotlinek, dzięki któremu na każde, nie tylko poniższe dania, dziecko spojrzy w inny sposób! 

 

Tosty z pastą jajeczną

Czas przygotowania: 15 min. 

Wielkość porcji: 4 szt.

 

Składniki:

  • 4 jaja
  • 2 łyżki twarożku śmietankowego do smarowania
  • 3 łyżki posiekanego szczypiorku
  • 1/2 łyżeczka soli oraz pieprzu

 

Dodatkowe składniki:

  • ketchup Kotlinek do podania
  • warzywa i ser żółty do dekoracji

 

Jaja ugotować na twardo, jeszcze ciepłe drobno posiekać, wymieszać z serkiem i szczypiorem. Doprawić solą oraz pieprzem do smaku.

W międzyczasie przygotować chleb w tosterze.

Na ciepłe kromki nałożyć pastę.

Udekorować ketchupem oraz serem i warzywami.

 

Pulpeciki pieczone z marchewką na gęsto

Czas przygotowania: 15 min. + 30 min. pieczenia

Wielkość porcji: ok. 10 sztuk

 

Składniki na pulpeciki:

  • 450 g piersi z kurczaka
  • 1 mniejsza cebula
  • 4 łyżki bułki tartej
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 łyżeczka soli, słodkiej papryki i przypraw prowansalskich
  • 1/2 łyżeczki pieprzu

 

Składniki na marchewkę na gęsto:

  • 500 g marchewki
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki cukru
  • szczypta soli

 

Dodatkowe składniki:

  • ketchup Kotlinek do podania
  • ryż
  • warzywa i zielenina do dekoracji

 

Pulpeciki:

Mięso i cebulę zmielić w maszynce do mielenia, doprawić i wymieszać z bułką tartą oraz olejem.

Uformować w kulki.

Spód naczynia natłuścić olejem, ułożyć pulpeciki, zakryć i wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 stopni. Piec 20 minut, odkryć i dopiekać jeszcze 10 minut.

Upieczone pulpeciki podawać z ryżem i marchewką na gęsto oraz ketchupem.

Udekorować zieleniną i warzywami.

 

Marchewka na gęsto:

Marchewkę obrać, zalać wodą (wody wlać o 2 cm więcej niż poziom marchewek), wsypać cukier i zagotować.

Kiedy marchewki będą miękkie, wyjąć, pokroić w drobną kosteczkę, a do wody dodać masło oraz mąkę i wymieszać. Włożyć pokrojone marchewki, ponownie zagotować, aż całość lekko zgęstnieje. Doprawić szczyptą soli

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.