Jak zmotywować dzieci i młodzież do nauki w obliczu stresu?
Wszyscy odczuwany niepokój i strach przed tym co przyniesie kolejny dzień. W obliczu trudnej sytuacji na świecie, ciężko jest zachować spokój ducha. Realizacja planów oraz ambicje często spadają na dalszy plan. Tym bardziej, dzieciom oraz młodzieży jest trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości, spada poziom motywacji do nauki, a przecież życie toczy się dalej…Przed nimi kolejne wyzwania, ważne egzaminy, kursy. Jak utrzymać odpowiedni poziom motywacji i nie dać się trudnym emocjom?
Żyj tu i teraz i zobacz na co masz wpływ
W momencie, w którym nastolatek jest w złej kondycji psychicznej, często nauka schodzi na dalszy plan. Strach związany z nową, nieznaną rzeczywistością, może potęgować obawy o najbliższe perspektywy i sens dostania się na wymarzony kierunek studiów. W takiej chwili nie jest wiadome, w jaki sposób będzie wyglądać najbliższa przyszłość, więc motywacja nastolatka np. do przygotowania do matury może zdecydowanie zmaleć.
- Prawie każdy z nas ma problemy ze skupieniem uwagi w czasie, gdy dookoła występuje natłok niepokojących informacji o trwającej wojnie na Ukrainie. Ma to ogromny wpływ na młodzież, która stara się zrozumieć bardzo obszerny materiał. Z perspektywy stricte psychologicznej, człowiek zlękniony ma ograniczone zdolności poznawcze i słabiej koduje informacje. Zachwiane zostaje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Rozwiązanie tego problemu jest pozornie proste. Trzeba skupić się na tym, co tu i teraz oraz przyjąć do świadomości to, że są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Skupienie uwagi można świetnie wesprzeć przy użyciu tzw. techniki pomarańczy, która była znana już dziesiątki lat temu np. pod nazwą "chińskiej myślącej czapki". Stosuję ją osobiście i od lat polecam swoim podopiecznym! Warto podkreślić, że jej skuteczność potwierdzają wyniki neuronauki. Zrozumienie tych aspektów, solidne przygotowanie i pozytywne nastawienie mentalne może zapewnić sukces osobie przygotowującej się do egzaminu! – komentuje Trener Zorian MC.
Oprócz wsparcia mentalnego, istotną kwestią jest zapewnienie dzieciom i młodzieży systematycznego planu działania. Rutyna zdecydowanie pomaga dziecku odciągnąć jego myśli od negatywnych wydarzeń oraz skupić się na celu. Wyrobiona schematyczność działań wspomaga efektywność nauki. Bo to finalnie codzienna praca przyniesie zamierzony efekt, a w tym przypadku pomyślnie zdany egzamin.
Jak podkreśla Robert Berger, który od lat propaguje skuteczne nauczanie matematyki i przygotowuje młodzież do egzaminów maturalnych, twórca platformy ITAKZDASZ.PL – Nie możemy bagatelizować tego co obecnie się dzieje za naszą wschodnią granicą. Jednak nie możemy też bagatelizować tego, że życie toczy się dalej i matury, egzaminy mają swój deadline. Zauważyłem, że osoby przejmując się obecną, trudną sytuacją na świecie lekceważą swój rozwój, edukację. Nie możemy traktować tego jak wymówki, ale działać i robić co do nas należy. Warto przypomnieć sobie także podstawową zasadę BHP, która mówi, że najpierw trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, a następnie osoby, która tej pomocy potrzebuje. Jeśli nie zabezpieczę siebie, może być więcej szkód. To sprawdza się także, jeśli chodzi o edukację i przygotowanie do egzaminów. Ja praktykuję codzienne działania, zastanawiam się na co mam faktyczny wpływ, a na co nie. Włączam się w akcje charytatywne, uczniowie, których nauczam również. Przygotowania do egzaminów są w toku, zgłasza się do mnie coraz więcej osób, które nie wiedzą jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz w obliczu egzaminów. Tak wiec, uczę, edukuję i wspieram.
Skup się na celu i zacznij działać!
Wielu uczniom najwięcej problemów przysparzają przedmioty ścisłe, w szczególności matematyka. – W mobilizacji i motywacji z pewnością pomoże przypomnienie swoich celów oraz odpowiedź na pytania - na ile procent chcę zdać? Gdzie chcę kontynuować naukę po liceum? Jakie korzyści przyniesie mi osiągnięcie celu? Co się stanie jeśli tego nie dokonam? W tym roku chcę dodatkowo wesprzeć uczniów i sam podchodzę do egzaminu maturalnego zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonych. Chcę pokazać, że idziemy razem! Zdaję sobie sprawę ze stresu jakim jest matura czy egzamin ósmoklasisty, dlatego prócz przygotowania merytorycznego, uczę właściwego podejścia i nastawienia do wykonywanych zadań, zarządzania czasem – komentuje Robert Berger.
Platforma ITAKZDASZ.PL istnieje od 4 lat i pomaga uczniom poznać schematy egzaminacyjne z matematyki w przystępny sposób. Kurs dostępny jest na poziome podstawowym oraz rozszerzonym. Robert Berger opracował projekt gwarancyjny, który zapewnia o skuteczności kursu. W sytuacji, w której kursant obleje pierwszy termin egzaminu, zapewnione ma darmowe tygodniowe warsztaty, przygotowujące go do poprawki. Jednak w momencie, kiedy jej wynik również będzie negatywy Robert Berger, w ramach gwarancji satysfakcji, funduje uczniowi hulajnogę elektryczną w ramach rekompensaty.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.