Komunikaty PR

Jakie posiłki serwować najmłodszym podczas Świąt Bożego Narodzenia?

2022-12-15  |  14:00
Biuro prasowe

Okres świąteczny jest niezwykły pod wieloma względami. Magiczna atmosfera, pierwsza gwiazdka, prezenty i stół suto zastawiony smakowitymi potrawami. Przygotowując wigilijne dania, warto jednak pamiętać o najmłodszych członkach rodziny. Ich potrzeby żywieniowe zdecydowanie różnią się od potrzeb rodziców czy starszego rodzeństwa. Czy zatem smażony karp, kapusta z grzybami lub makowiec to odpowiednie posiłki dla niemowlęcia? Na co zwrócić uwagę podczas świątecznego ucztowania z maluchem? Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, ekspert współpracujący z BoboVita.

Świąteczne potrawy a potrzeby niemowlęcia

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym często pozwalamy sobie na wiele przyjemności – zwłaszcza jeśli chodzi o tradycyjne potrawy, spożywane zazwyczaj tylko raz w roku. Warto jednak podkreślić, że posiłki ze świątecznego stołu, którymi zajadają się dorośli, mogą nie być odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny. Często są one tłuste, dosalane, z dużą ilością cukru,  ciężkostrawne i mogą zawierać składniki szkodliwe dla niemowlęcia czy małego dziecka. Warto mieć tego świadomość, ponieważ sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia – gdy organizm dziecka wciąż się rozwija i dojrzewają jego narządy – jest bardzo istotny i ma wpływ na zdrowie w życiu dorosłym. Dlatego bez względu na wydarzenie czy okazje, tj. święta, nie warto robić odstępstw w codziennej diecie malucha.
 

Pamiętaj

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres wyłącznego karmienia piersią powinien trwać przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po tym etapie przychodzi czas stopniowego rozszerzania jadłospisu o różnorodne posiłki stałe i jeśli karmienie piersią nie jest możliwe, włączenie mleka następnego. Wprowadzanie do diety nowych smaków powinno następować zgodnie ze schematem żywienia niemowląt oraz uwzględniać etap rozwoju i aktualne kompetencje dziecka. Ważne miejsce w codziennym menu odgrywa wtedy żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.


Posiłki na miarę potrzeb malucha

Produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci zostały stworzone, by odpowiadać na szczególne potrzeby młodego organizmu w okresie intensywnego rozwoju. Taka żywność ma ustalone dopuszczalne normy poszczególnych zanieczyszczeń. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne[1] niż dla żywności ogólnego przeznaczenia. Na polskim rynku dostępne są propozycje, w których znajduje się 100% mięsa bez pozostałości antybiotyków, pochodzącego wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a także 100% dziko żyjących ryb z certyfikowanych połowów. Oprócz tego gwarancją bezpieczeństwa takich posiłków jest m.in. wieloletnia współpraca z dostawcami czy setki testów jakości i bezpieczeństwa, którym poddawane są surowce jeszcze zanim powstanie z nich produkt. Aby łatwiej znaleźć taką żywność na sklepowej półce, na opakowaniu produktów dla najmłodszych widnieje wskazanie wieku, np. po 6., 7. czy 9. miesiącu życia.
 

To ważne

Niemowlęta i małe dzieci nie powinny spożywać tradycyjnych wigilijnych potraw, takich jak kapusta z grzybami, smażona ryba, makowiec czy korzenny kompot. Natomiast produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych zostały skomponowane tak, aby zarówno ich skład, jak i konsystencja dopasowane były do wieku i etapu rozwoju dziecka.


Posiłki dla najmłodszych na świątecznym stole

Warto wiedzieć, że asortyment produktów dla maluchów jest bardzo szeroki i można w nim znaleźć także takie propozycje, które idealnie wkomponują się w klimat Świąt. To na przykład posiłki w słoiczkach, tj. warzywne puree z rybą, makaron z tuńczykiem i warzywami, barszcz ukraiński lub deserki w słoiczkach – tutaj wigilijnego smaku i aromatu z pewnością nada przecier z suszonej śliwki lub z jabłka, moreli i brzoskwini z biszkoptem. Możliwości dobrania posiłku, który będzie dla malucha zarówno bezpieczny, jak i smaczny, jest naprawdę dużo. Podając dziecku takie produkty, rodzice mogą mieć pewność, że uwzględniają one potrzeby żywieniowe rozwijającego się organizmu dziecka.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć