Jestem na pTAK z Enchantimals! Czyli dzieciaki dokarmiają ptaki
Communication
ul. 1 sierpnia 6A
02-134 Warszawa
contact|contrust.pl| |contact|contrust.pl
+48 22 370 28 87
media.contrust.pl
Na te i więcej pytań odpowiedzi można znaleźć na stronie akcji edukacyjnej Jestem na pTAK z Enchantimals, którą z okazji Światowego Dnia Zwierząt (4 października) przygotowała marka we współpracy ze Stowarzyszeniem Jestem na pTAK, które zajmuje się ochroną ptaków w Polsce. Wspólnie uczą, jak dbać i bezpiecznie dokarmiać ptaki. Dzięki wsparciu Enchantimals każdy wypełniony na stronie akcji quiz edukacyjny to 1 kg ziaren, które wkrótce zasilą ptasie stołówki.
Dlaczego ptaki?
Ptaki są niemal wszędzie: w naszych lasach, parkach, ogrodach i na balkonach. Obecne są w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze, bajkach i marzeniach. Niezwykła jest ich różnorodność – są duże i małe, jednokolorowe i wielobarwne oraz potrafią wydawać piękne dźwięki... Zadziwiają urodą, zachwycają śpiewem i zaskakują zachowaniem. Chociaż coraz więcej o nich wiemy, to nadal wiele pozostaje do odkrycia! Marka Enchantimals, której hasłem jest „Opiekujemy się tym co kochamy”, pragnie zaangażować najmłodszych do opieki nad tymi wspaniałymi zwierzętami. Dlatego postanowiła nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Jestem na pTAK! i zorganizować akcję, dzięki której wspólnie pomożemy ptakom przetrwać zimę.
Karmik dla ptaków za oknem – ciekawszy od komputera i telewizji?
O tym, że dokarmianie ptaków zimą jest ważne wie większość z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą, że problem ze zdobyciem pożywienia ptaki mają niezależnie od pory roku. Dokarmiać możemy je więc przez cały rok. Ważne jednak, by robić to odpowiednio. Najlepszą i najzdrowszą stołówką dla ptaków są ogrody pełne owocowych krzewów i łąki obfitujące w pyszne nasiona chwastów. Te cenne miejsca znikają jednak z naszego krajobrazu, dlatego konieczne jest mądre dokarmianie. Jak i czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić? Na stronie internetowej Stowarzyszenia jestemnaptak.pl/ENCHANTIMALS można wspólnie z dziećmi sprawdzić jak prawidłowo opiekować się skrzydlatymi przyjaciółmi i jak zaangażować się w akcję.
Jak pomagać?
1. Zapoznaj się z materiałami edukacyjnymi. Dowiedz się, jak, kiedy i czym oraz jakie ptaki możesz dokarmiać.
2. Rozwiąż QUIZ i zbieraj karmę dla ptaków. Każdy rozwiązany quiz to 1 kilogram ziaren dla skrzydlatych podopiecznych Enchantimals i Stowarzyszenia Jestem na pTAK oraz dyplom dla każdego uczestnika akcji.
3. Dziel się wiedzą i zachęcaj innych do udziału w akcji.
Dlaczego warto angażować dzieci w inicjatywy przyrodnicze?
Kontakt z naturą buduje w dzieciach wrażliwość i troskę, a w przyszłości może zaowocować większą świadomością ekologiczną. Dlatego już od najmłodszych lat warto pokazywać dzieciom piękno płynące z natury i uczyć poszanowania dla innych mieszkańców naszej planety. Enchantimals, czyli niezwykłe lalki i sympatyczne bohaterki filmowego serialu, otwierają przed najmłodszymi magiczny świat, pełen przygód i międzygatunkowych przyjaźni oraz pomagają zrozumieć jak ważna jest opieka nad zwierzętami. We wspólnej akcji ze stowarzyszeniem Jestem na pTAK, Enchantimals z bajkowych historii przenoszą dzieci do prawdziwego świata, angażują i udowadniają, że każdy, nawet najmłodszy ma moc pomagania.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.