Komunikaty PR

Kaszka kaszce nierówna–jak rozpoznać produkt zbożowy odpowiedni dla niemowlęcia?

2020-03-06  |  12:10
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Jakie zboża są najlepsze dla niemowląt i małych dzieci?

W okresie wczesnego dzieciństwa – kiedy młody organizm jest wyjątkowo wrażliwy – bardzo ważna jest właściwie skomponowana dieta, która będzie wspierać intensywny rozwój maluszka. Istotną wskazówką dla rodziców jest to, że posiłek o kuszącym wyglądzie czy zapachu nie jest gwarancją odpowiedniej wartości odżywczej i jakości – dotyczy to również produktów zbożowych. Właśnie dlatego istnieje oddzielna kategoria żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, do której należy m.in. szeroki asortyment kaszek skomponowanych z różnorodnych zbóż. To grupa produktów, które przede wszystkim spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów przeznaczonych dla dorosłych. Każda partia zawartych w nich zbóż jeszcze zanim trafi do fabryki przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Sięgając w sklepie po taką kaszkę, rodzice mogą mieć pewność, że wybierają produkt spełniający szczególne potrzeby młodego organizmu.

Jak odróżnić w sklepie produkty zbożowe dla niemowląt i małych dzieci od tych dla dorosłych?

Uroczy miś lub uśmiechnięte dziecko na etykiecie nie świadczy o tym, że dany produkt jest odpowiedni dla najmłodszych. Żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, w tym kaszki zbożowe czy kleiki, posiadają na opakowaniu wskazanie wieku, które pomaga wybrać produkt dopasowany do etapu rozwoju dziecka i jego umiejętności – np. po 6., 8. czy 10. miesiącu. Najczęściej żywność taką można zlokalizować w sklepie na specjalnie wydzielonej półce.

Czy kaszki są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Czy można je zastąpić innymi produktami?

Rozszerzanie diety to bardzo ważny etap w życiu niemowlęcia. Od tego, w jaki sposób rodzice będą planować jadłospis swojej pociechy, zależeć będą jego wybory żywieniowe w przyszłości. Aby maluch już od początku odkrywania nowych smaków uczył się właściwych przyzwyczajeń, jego dieta powinna być urozmaicana zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Swoją przygodę maluch rozpoczyna od warzyw, później poznaje smak owoców, a w następnym kroku – zbóż. Taka kolejność pozwala dziecku uczyć się nowych konsystencji oraz stopniowo pomaga uzupełniać zapotrzebowanie na ważne składniki pokarmowe. Produkty zbożowe w postaci kaszek to przede wszystkim posiłki o zbilansowanym składzie – źródło energii, witamin oraz składników mineralnych w proporcjach dopasowanych do wymagań maluchów. Właśnie dlatego stanowią ważny element jadłospisu już od okresu niemowlęcego.   

Jeśli maluch poznał smak warzyw i owoców, można podawać mu wszystkie rodzaje zbóż?

Tak – różnorodność w diecie najmłodszych jest istotna już w okresie niemowlęcym i dotyczy to również produktów zbożowych. To dzięki niej łatwiej jest realizować codzienne zapotrzebowanie dziecka na ważne składniki odżywcze. W kaszkach przeznaczonych dla niemowląt można znaleźć wiele różnorodnych zbóż, takich jak pszenica, owies, ryż, proso, kukurydza, jęczmień i żyto. Przykładem są kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które zawierają nawet do 7 rodzajów zbóż uprawianych wyłącznie na kontrolowanych polach, z troską o odpowiednią jakość. Są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach, mają konsystencję dopasowaną do umiejętności dziecka, a ponadto charakteryzuje je 0 % dodanego cukru*, 0 % konserwantów**,  0% barwników** i 0 % wzmacniaczy smaku**.

 

To ważne!

Wprowadzając różnorodne zboża do menu malucha, nie należy obawiać się obecności w nich glutenu – choć gluten jest popularnym alergenem, zgodnie z zaleceniami ekspertów produkty go zawierające należy podawać niemowlęciu w dowolnym momencie po ukończeniu przez nie 17. tygodnia i przed ukończonym 12. miesiącem życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji organizmu malucha na nowy pokarm[1].

 

* Zawierają naturalnie występujące cukry ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego.

** Zgodnie z przepisami prawa.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie Biuro prasowe
2024-04-28 | 20:00

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-26 | 14:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

25 kwietnia 2024 roku w auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach zainagurowano współpracę w ramach umowy podpisanej
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.