Kolejkoland w CH Focus
Dobra wiadomość dla miłośników podróżowania pociągami i pasjonatów kolei! Już wkrótce do CH Focus zawita…Kolejkoland. W niezwykłą podróż do świata kolei, bydgoskie centrum zaprasza dzieci i dorosłych w dniach 30 lipca – 31 sierpnia. Przez pierwsze dwa dni wstęp jest bezpłatny. Przez cały miesiąc w specjalnych strefach aktywności, na odwiedzających wystawę czeka dobra zabawa z elementami nauki. Fani kolei w każdym wieku będą mogli skorzystać z interaktywnych makiet i strefy z klocków Lego, obejrzeć filmy z ulubionymi bohaterami bajek, wziąć udział w wirtualnej podróży najciekawszymi szlakami kolejowymi i skorzystać z wielu innych atrakcji.
Od piątku przez kolejne cztery tygodnie sierpnia mieszkańcy, jak i osoby odwiedzające Bydgoszcz, mają okazję zobaczyć wyjątkową, pociągową wystawę. Kolejkoland w niezwykle ciekawy sposób przedstawia historię kolejnictwa z wieloma tematycznymi atrakcjami. Jest to jedyna ekspozycja kolejkowa w Polsce, gdzie można bawić się i uczyć przy pomocy interaktywnych makiet i stref aktywności, po których jeżdżą miniatury prawdziwych pociągów.
Kolejkoland zabierze gości w niesamowitą podróż. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez animatorów, dowiadując się ciekawostek o kolejnictwie. Program dostosowany został do grupy wiekowej od 3 r.ż. Dużą atrakcją są makiety kolejkowe, przedstawiające w miniaturze aktualny i historyczny tabor w ruchu. Wybrane makiety są interaktywne i przystosowane do sterowania kolejkami, ułatwiając w ten sposób zwiedzającym poznanie zasad poruszania się na szlakach kolejowych. Natomiast w miasteczku bezpieczeństwa, dzięki symulatorom goście mogą zapoznać się z bezpiecznym zachowaniem na przejściach oraz na przejazdach kolejowych. Na uczestników wystawy czeka również kinowa kraina Kolejkolandu, w której wyświetlane są bajki ze znanymi, ulubionymi przez najmłodszych widzów kolejkowymi bohaterami. Dla starszej widowni przygotowane są filmy edukacyjne, prezentujące historię i teraźniejszość pojazdów szynowych, wyjątkowe szlaki kolejowe i niecodzienne krajobrazy widziane z okien pociągu. W trakcie zwiedzania emitowane są multimedialne prezentacje pokazujące historię światowego kolejnictwa od starożytności do współczesności.
Strefa Lego to z kolei miejsce, gdzie można rozwinąć swoje kreatywne możliwości. Budowanie pojazdów, szlaków i elementów klockowej makiety, a na dodatek sterowanie elektrycznymi pociągami, z pewnością przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym gościom. Do dyspozycji zwiedzających będzie również interaktywna kolejka ogrodowa i plac zabaw z drewnianymi, ekologicznymi zabawkami, w której dzieci w wieku od 3 do 8 lat stworzą swój własny kolejkowy świat.
- W okresie wakacyjnym zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowej wystawy. W pierwsze dwa dni otwarcia wstęp jest wolny. Kolejkoland to duża atrakcja dla miłośników pociągów w każdym wieku. Zwiedzającym z pewnością przypadną do gustu wielopoziomowe, niezwykłe makiety kolejowe odtworzone z uwzględnieniem nawet najmniejszych detali. Szczególnie zapraszamy do Kolejkolandu rodziców z dziećmi, które fascynują się tą tematyką – czeka na niewiele miejsc do interaktywnej zabawy. Warto zrobić sobie przerwę w zakupach i obejrzeć fascynujący świat kolei – mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Wystawa w CH Focus zajmuje prawie 250 m kw. powierzchni. Znajduje się na parterze galerii, obok sklepu Vistula. Bezpłatne otwarcie wystawy zaplanowane jest w ostatni weekend lipca 30-31. Zwiedzanie odbywa się od wtorku do soboty, w godz. 11.00-19.00. Szczegółowe informacje o wystawie dostępne są na stronie wystawcy: https://kolejkoland.pl/.
W dniach 1-31 sierpnia wystawa jest biletowana, według następującego cennika:
Bilet normalny – 15 zł
Bilet ulgowy – 12 zł
Grupy zorganizowane – 10 zł.
Więcej informacji na temat bydgoskiej wystawy znaleźć można na stronie https://focusbydgoszcz.pl/.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.