Kolorowa parada na wrocławskim Rynku. To uczestnicy Lelenfant [GALERIA]
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Tradycyjne tańce, akrobacje i sztuczki cyrkowe – tak wyglądał piątkowy wieczór na wrocławskim Rynku. Ponad 40 młodych artystów z Iranu, Tanzanii, Gruzji, Czech i Podlasia zaprezentowało swoje talenty w Wielkiej Paradzie Lelenfant. Wkrótce Wielkie Piknik na Partynicach.
Do Wrocławia przyjechali, by uczyć się różnych kultur i pokazać, że prawdziwa sztuka nie ma granic. W piątkowy wieczór uczestnicy Lelenfant zainaugurowali pierwszą edycję projektu w kolorowym korowodzie na wrocławskim Rynku.
– Tradycja parady jest dobrze znana wrocławianom z poprzednich edycji Brave Kids. To czas, gdy młodzi artyści z całego świata pokazują swoje talenty mieszkańcom i symbolicznie rozpoczynają swoją artystyczną przygodę w stolicy Dolnego Śląska. W tym roku publiczność jak zwykle nie zawiodła i ciepło powitała uczestników Lelenfant – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, która organizuje Lelenfant.
Młodzi artyści goszczą we Wrocławiu przez dwa tygodnie, do końca sierpnia. Do tej pory mieszkali
i brali udział w warsztatach przy ulicy Dworskiej. Od 21 sierpnia zamieszkają u rodzin goszczących z Wrocławia i okolic.
– Cały czas młodzi artyści ćwiczą i trenują na wrocławskich Pilczycach. Tam mogą wymieniać się spostrzeżeniami, doświadczeniem, wzajemnie się uczyć i poszerzać swoje artystyczne horyzonty
– podkreśla Mary Sadowska.
W tym roku do Wrocławia przyjechały tancerki z Iranu, młodzi akrobaci z Tanzanii, zespół cyrkowy z Czech, a także grupa taneczna z Gruzji i teatralna z Podlasia. W projekcie biorą udział też dzieci pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego oraz afgańskiego.
Wielki Piknik oraz finałowy spektakl
Kolejne wydarzenie w ramach projektu Lelenfant to Wielki Piknik, który odbędzie się 27 sierpnia na Torze Wyścigów Konnych Partynice. – Podczas pikniku spotkają się wszyscy uczestnicy projektu, czyli dzieci z Polski, które brały udział wiosną w naszych warsztatach i goście z Gruzji, Tanzanii, Iranu oraz Czech. To będzie również doskonała okazja dla wszystkich mieszkańców Wrocławia, by bliżej poznać młodych artystów – mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, dyrektorka programowa projektu Lelenfant. Jak dodaje, w programie pikniku przewidziano pokazy artystyczne i animacje.
Podczas Wielkiego Pikniku zostanie odsłonięty również Pawilon Dzieci Lelenfant, będący symbolicznym przejściem uczestników projektu z Brave Kids do Lelenfant. Za przygotowanie pawilonu są odpowiedzialni studenci architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem dr. Jerzego Łątki, znanego z realizacji nowatorskich konstrukcji wykonanych z papieru.
Projekt Lelenfant zwieńczy wspólny spektakl. Uczestnicy zaprezentują go w sali koncertowej Polskiego Radia przy al. Karkonoskiej 30 sierpnia.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.