KONKURS dla Uczestników tegorocznej Akademii Bezpiecznego Puchatka
Trwa XIII edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka, największego w Polsce programu edukacyjnego skierowanego do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W tym roku uczestnicy projektu mogą czerpać wiedzę na temat bezpieczeństwa, a przy okazji świetnie się przy tym bawić, wykorzystując umiejętności kreatywne. Dlaczego? Tegoroczna edycja to także dodatkowy konkurs na stworzenie Klasowego Kodeksu Bezpieczeństwa dla wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w Akademii. Mile widziany jest każdy wytwór artystyczny, a zgłoszenia konkursowe należy przesłać do 30 kwietnia 2022 r.
Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa – jak wziąć udział w konkursie
Akademia Bezpiecznego Puchatka wie, że im ciekawiej wiedza jest przekazana dzieciom, tym lepiej może być przez nie zapamiętana. To dlatego w ramach aktualnej edycji programu organizowany jest konkurs dla klas. Dzieci wraz z nauczycielami mogą wykazać się pomysłowością, tworząc swój własny Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa, czyli zestaw bezpiecznych zasad, które będą obowiązywać w ich klasie. Jest to również doskonała okazja, żeby omówić z uczniami podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkole, a przy tym Kodeks będzie towarzyszył im na co dzień. Głównym celem konkursu jest pobudzenie wyobraźni, dlatego liczy się każdy kreatywny i oryginalny wytwór artystyczny – może być to praca plastyczna, nagranie dźwiękowe lub materiał wideo.
Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
- Zrealizować zajęcia w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka, uzupełnić Test bezpieczeństwa oraz Ankietę podsumowującą.
- Wspólnie z klasą stworzyć Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa – w dowolnej formie.
- Zrobić zdjęcie lub nagrać filmik pokazujący pracę konkursową.
- Przesłać zgłoszenie konkursowe do 30 kwietnia 2022 r. na adres kontakt@akademiapuchatka.pl.
Zwycięska klasa za najciekawszy projekt otrzyma nagrodę główną w postaci sprzętu multimedialnego – Magicznego Dywanu 2.0 oraz pakiety bezpieczeństwa. Autorom trzech wyróżnionych prac również zostaną przekazane nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 18 maja 2022 r., a pełna treść regulaminu dostępna jest na stronie internetowej programu.
Czym jest Akademia Bezpiecznego Puchatka?
Pierwsze przekroczenie progu szkoły to ważny moment w życiu dziecka. Zdobywanie nowych umiejętności, reagowanie w nieznanych dotąd sytuacjach czy nawiązywanie relacji z rówieśnikami to jedne z wielu wyzwań, z którymi – prędzej czy później – mierzyć się będzie pierwszoklasista. Akademia Bezpiecznego Puchatka to program, którego celem jest przekazywanie najmłodszym wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w różnych okolicznościach. Projekt jest skierowany do uczniów klas I szkól podstawowych i obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami. W tym roku najmłodsi uczą się także empatii oraz radzenia sobie z emocjami. W projekcie oprócz pierwszoklasistów, mogą brać udział także uczniowie klas II, którzy w ubiegłym roku nie uczestniczyli w programie.
Ważna informacja: Twoja klasa nie uczestniczy jeszcze w Akademii Bezpiecznego Puchatka? Nic straconego! Zapisać się i wziąć udział w programie można do czerwca 2022 roku. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie programu oraz potwierdzić w rozmowie telefonicznej.
13 lat zaufania do Akademii Bezpiecznego Puchatka Do tej pory w programie wzięły udział prawie 3 mln dzieci z całej Polski, a projekt od 13 lat jest wspierany przez ekspertów oraz uznane instytucje z obszaru bezpieczeństwa publicznego i edukacji – Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem obejmują Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. |
O Programie
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całym kraju. Organizowany jest od 13 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego KGP. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie prawie 3 000 000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.