Konkurs kaligraficzny dla dzieci Znaki Krzaki 2022
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych z klas 2-8 do udziału w V edycji konkursu kaligraficznego „Znaki Krzaki”.
Zadanie konkursowe polega na poprawnym i jak najładniejszym przepisaniu odpowiedniego dla danej kategorii wiekowej tekstu w języku chińskim.
Organizator przewidział trzy kategorie wiekowe:
• klasy 2-3,
• klasy 4-5,
• klasy 6-8.
Celami konkursu są: nauczenie najmłodszych umiejętności kształtnego, proporcjonalnego oraz estetycznego pisania chińskich znaków. Rozwijanie wrażliwości estetycznej, cierpliwości i dokładności. Doskonalenie technik pamięciowych pomagających w nauce pisma chińskiego. Dodatkowym założeniem konkursu jest chęć zwrócenia uwagi na kolejność pisania kresek w chińskich znakach oraz ich układ graficzny.
Zwycięzcy konkursu otrzymają także nagrody w postaci gadżetów i zabawek. W każdej kategorii wiekowej przewidziane są nagrody rzeczowe dla laureatów trzech pierwszych miejsc.
Konkurs odbędzie się 21 maja w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest uzupełnienie i złożenie w biurze Instytutu Konfucjusza w Krakowie formularza zgłoszeniowego do dn. 18 maja 2022. Uwaga! Osoby niezarejestrowane w wyznaczonym terminie nie będą mogły wziąć udziału w konkursie.
Konkurs podzielony będzie na dwie części we wszystkich kategoriach wiekowych (klasy 2-3, klasy 4-5, klasy 6-8). W pierwszej uczestnicy mają za zadanie zaznaczyć kierunki pisania kresek oraz podać ich ilość w podanych znakach (zakres obowiązujących znaków jest taki sam jak w części II) . W drugiej - piszą z pamięci podany poniżej tekst wiersza (wraz z tytułem) na arkuszu.
Klasy 2-3
孟浩然 《春晓 》
春眠不觉晓,
处处闻啼鸟。
夜来风雨声,
花落知多少。
Klasy 4-5
骆宾王 《咏鹅》
鹅、鹅、鹅,
曲项向天歌。
白毛浮绿水,
红掌拨清波。
Klasy 6-8
王之涣《登鹳雀楼》
白日依山尽,
黃河入海流。
欲穷千里目,
更上一层楼。
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, arkusze oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.