Konkurs kaligraficzny dla dzieci Znaki Krzaki 2022
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych z klas 2-8 do udziału w V edycji konkursu kaligraficznego „Znaki Krzaki”.
Zadanie konkursowe polega na poprawnym i jak najładniejszym przepisaniu odpowiedniego dla danej kategorii wiekowej tekstu w języku chińskim.
Organizator przewidział trzy kategorie wiekowe:
• klasy 2-3,
• klasy 4-5,
• klasy 6-8.
Celami konkursu są: nauczenie najmłodszych umiejętności kształtnego, proporcjonalnego oraz estetycznego pisania chińskich znaków. Rozwijanie wrażliwości estetycznej, cierpliwości i dokładności. Doskonalenie technik pamięciowych pomagających w nauce pisma chińskiego. Dodatkowym założeniem konkursu jest chęć zwrócenia uwagi na kolejność pisania kresek w chińskich znakach oraz ich układ graficzny.
Zwycięzcy konkursu otrzymają także nagrody w postaci gadżetów i zabawek. W każdej kategorii wiekowej przewidziane są nagrody rzeczowe dla laureatów trzech pierwszych miejsc.
Konkurs odbędzie się 21 maja w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest uzupełnienie i złożenie w biurze Instytutu Konfucjusza w Krakowie formularza zgłoszeniowego do dn. 18 maja 2022. Uwaga! Osoby niezarejestrowane w wyznaczonym terminie nie będą mogły wziąć udziału w konkursie.
Konkurs podzielony będzie na dwie części we wszystkich kategoriach wiekowych (klasy 2-3, klasy 4-5, klasy 6-8). W pierwszej uczestnicy mają za zadanie zaznaczyć kierunki pisania kresek oraz podać ich ilość w podanych znakach (zakres obowiązujących znaków jest taki sam jak w części II) . W drugiej - piszą z pamięci podany poniżej tekst wiersza (wraz z tytułem) na arkuszu.
Klasy 2-3
孟浩然 《春晓 》
春眠不觉晓,
处处闻啼鸟。
夜来风雨声,
花落知多少。
Klasy 4-5
骆宾王 《咏鹅》
鹅、鹅、鹅,
曲项向天歌。
白毛浮绿水,
红掌拨清波。
Klasy 6-8
王之涣《登鹳雀楼》
白日依山尽,
黃河入海流。
欲穷千里目,
更上一层楼。
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, arkusze oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.