Konkurs plastyczny Zabytki Chin
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich uczniów klas 1-8 w roku szkolnym 2021/2022 do udziału w konkursie plastycznym „Zabytki Chin”.
Mur Chiński, Zakazane Miasto, Wielki Budda z Leshan, Terakotowa Armia czy Pagoda Liaodi to tylko kilka najsłynniejszych chińskich zabytków. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej wybrany zabytek znajdujący się w Chinach.
Pracę należy wykonać dowolną techniką na arkuszu papieru nie przekraczającym rozmiaru A3, do którego dołączony będzie formularz zgłoszeniowy i przesłać ją do Instytutu Konfucjusza w Krakowie do dn. 30.09.2021 r.
Organizator przewidział trzy kategorie wiekowe:
- klasy 1-2,
- klasy 3-5,
- klasy 6-8.
Celami konkursu są: rozwijanie zainteresowania chińską kulturą wśród dzieci i młodzieży. Poszerzanie wiedzy o historii, geografii oraz architekturze Chin. Rozwijanie zdolności plastycznych i wrażliwości estetycznej.
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w postaci gadżetów i zabawek. Organizator przygotował nagrody rzeczowej o łącznej wartości 1000 PLN.
Przy ocenie prac komisja konkursowa będzie kierowała się: zgodność z tematyką, estetyka pracy, oryginalność tematu oraz wartości artystyczne.
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.