Komunikaty PR

Kreatywne warsztaty ekologiczne dla szkół w Centrum Praskim Koneser

2022-04-05  |  10:18
Biuro prasowe

Jak skonstruować zielone czujniki smogu, stworzyć oddychające obrazy i nadać nowe życie starym rzeczom? Tego właśnie dowiadują się warszawscy uczniowie podczas warsztatów przygotowanych przez Centrum Praskie Koneser. Razem z edukatorami Fundacji Ekotrend oraz Przerób-My najmłodsi poznają świat ekologii.

Wraz z nadejściem wiosny, Centrum Praskie Koneser przygotowało dla uczniów szkół bezpłatne warsztaty ekologiczne. Tematy zajęć są dostosowane do wieku uczestników. Spotkania te mają na celu m.in. kształtowanie świadomości ekologicznej, uczenie szacunku do przyrody i przypominanie o jej znaczeniu dla człowieka. 

Podczas warsztatów dzieci wykonują ekoprzedmioty, takie jak: oddychające obrazy, zielone czujniki smogu, domki dla owadów oraz dowiadują się, czym są zielone filtry powietrza i dlaczego warto mieć je w swoich domach. W ramach ostatnich spotkań poświęconych upcyklingowi, młodzi adepci ekologii nadadzą też nowe życie przedmiotom. Dzięki nauce przez zabawę edukatorzy z Przerób-My i Fundacji Ekotrend nie tylko pobudzą kreatywność najmłodszych, lecz także przybliżą im istotną wiedzę o środowisku naturalnym.

Każdorazowo w warsztatach dla szkół uczestniczą dwie klasy, a każda z nich liczy około 20-30 dzieci. 

Szczegółowy program: 

5 kwietnia | 11:00 – Oddychające obrazy

Uczniowie zaznajomią się z pojęciami takimi jak „rośliny wskaźnikowe” oraz „skala porostowa”. Uczestnicy dowiedzą się również, czym są porosty oraz jakie mają znaczenie dla badania jakości powietrza. Stworzą też własne obrazy z wiecznie zielonych, oddychających komponentów naturalnych.

12 i 26 kwietnia | 11:00 – Zielone czujniki smogu

Podczas tego warsztatu dzieci m.in. poznają rośliny wskaźnikowe oraz usłyszą o pyle zawieszonym. Następnie zbudują zielony filtr powietrza, czyli ekologiczną kompozycję oczyszczającą atmosferę.

10 i 17 maja | 11:00 – Domki dla owadów

Zajęcia wprowadzą uczniów do świata dzikich owadów zapylających oraz przedstawią ich znaczenie dla ekosystemu. Ostatnim zadaniem najmłodszych będzie zbudowanie niewielkich domków, które posłużą jako schronienie dla dzikich pszczół.

24 i 31 maja | 11:00 – Upcykling, czyli coś z niczego

Warsztaty przybliżą młodym adeptom ekologii ideę dawania nowego życia niepotrzebnym przedmiotom. Wyjaśniona zostanie też różnica pomiędzy pojęciem „recykling” a „upcykling”. Uczestnicy wykonają przedmioty użytkowe z rzeczy, które nie nadają się do już wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Wcześniej już, jeszcze w marcu, w ramach ekologicznych warsztatów szkolnych w Centrum Praskim Koneser uczniowie dowiedzieli się czym są zielone filtry powietrza. Cały cykl jest częścią Klimatycznej Wiosny Konesera, podczas której odbywają się dziesiątki wydarzeń w nurcie eko i zero waste.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji przez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji na temat wydarzeń Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae  i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.