Komunikaty PR

Kto może powstrzymać epidemię nietolerancji i kryzys klimatyczny?

2022-03-10  |  16:00
Biuro prasowe

Maj 2021 w rankingu ILGA, publikowanym co roku z okazji dnia Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, Polska znów zostaje uznana za najbardziej homofobiczny kraj w Europie. Listopad 2021 opublikowany zostaje raport „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne”, z którego kolejny raz jasno wynika, że ludzkość zmieniła system klimatyczny, w wielu przypadkach nieodwracalnie. Luty 2022 poznajemy nominacje do tegorocznych Oskarów. Wśród nich znalazł się polski film „Sukienka” o osobie niskorosłej. Obraz szokuje i pokazuje, jak wiele jeszcze jako społeczeństwo mamy do przepracowania. Co zmienić, żeby było lepiej? Musimy zacząć ZAUWAŻAĆ i REAGOWAĆ. I tego właśnie chce nauczyć młodych warszawiaków i warszawianki Fundacja Zwalcz Nudę podczas swoich gier miejskich.

 

Czy jak widzę, to reaguję?

Warto postawić sobie to pytanie. Jak zachować się wobec osoby niewidomej na przystanku, która potrzebuje pomocy? Co zrobić, gdy widzę, że osoba na wózku nie może sama wejść po schodach? Jak zareagować, gdy widzimy, że ktoś w szkole naśmiewa się z kolegi, który nie jest Polakiem? I w końcu – czy trzeba zwracać uwagę sąsiadom, gdy widzę, że źle segregują śmieci? Tolerancja dla kogoś innego ode mnie, zwracanie uwagi na potrzeby innych i dbanie o naszą planetę – to motywy przewodnie kolejnych gier miejskich Fundacji Zwalcz Nudę. Organizatorzy pokażą dzieciom, jak akceptować innych, zostać ambasadorem dostępności i dbać o środowisko. Gry odbędą się w 3 warszawskich szkołach w każdy piątek marca.

 

4 gry uczące reagować i zmieniać

Nie jest zbyt uprzejmy i koleżeński, kompletnie nie zna się na zasadach savour-vivre’u i zdecydowanie można go uznać za nieproszonego gościa na naszej planecie. Jego misją jest zawładnięcie Ziemią i jej zniszczenie. Podczas gier ekologicznych dzieci zmierzą się ze strasznym Kryzysem Klimatycznym, wcielą się w role Strażników Planety Ziemi. Ich zadaniem będzie powstrzymanie Kryzysu i uratowanie Ziemi przed unicestwieniem. Gra dotycząca ekologii odbędzie się aż w dwóch szkołach.

Kolejna gra Fundacji Zwalcz Nudę dotyczy tolerancji. W ramach tej gry organizatorzy pochylą się nad kilkoma tematami dotyczącymi akceptacji, różnorodności, a także przeciwdziałaniu zwalczania mowy nienawiści. Będzie dotyczyła tolerancji wobec osób innych narodowości czy grup etnicznych, wyznania. Ponadto podczas gry skupimy się także na temacie tolerancji i akceptacji wobec osób innej płci czy orientacji.

W ramach ostatniej gry uczniowie zostaną ambasadorami i ambasadorkami dostępności. Na własnej skórze przekonają się, z jakimi problemami borykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Pierwszym krokiem bowiem do poprawy dostępności jest zrozumienie, poznanie różnych niepełnosprawności, związanych z nimi potrzeb i ograniczeń.

 

Zaczynamy od najmłodszych

Zmiany najlepiej zacząć od dzieci – dzięki temu, że od najmłodszych lat zapoznają się z problemami, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, innej narodowości czy płci, a także z kryzysem klimatycznym będą mogły, gdy dorosną, działać i zmieniać otaczający ich świat.

Warto podkreślić, że projekt będzie realizowany w sposób twórczy i aktywizujący. Kładziemy nacisk na praktyczne metody pracy z dziećmi i młodzieżą, w sposób adekwatny do wieku odbiorców. W ten sposób chcemy rozwijać świadomość klimatyczną wśród najmłodszych i kształtować ich charakter – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Oprócz tradycyjnej nauki w szkole warto edukować dzieci również w inny sposób. Współpraca z Fundacją Zwalcz Nudę edukacja poprzez zabawę, to działania, które dają nam taką możliwość.  W najbliższym czasie, w naszej Szkole Podstawowej nr 374 im. gen. P. Szembeka odbędzie się gra, w której dzieci rozwiną swoją świadomość ekologiczną i dowiedzą się więcej o kryzysie ekologicznym  – podsumowuje nauczyciel i koordynator współpracy Katarzyna Krasuska.

Fundacja Zwalcz Nudę już od wielu lat organizuje edukacyjne gry miejskie dla rodzin w Warszawie. Więcej o Fundacji na www.zwalcznude.pl

Gry są współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci Biuro prasowe
2024-07-04 | 12:45

Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci

W gdyńskim Centrum Riviera w każdy wtorek tegorocznych wakacji odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży. To wynik współpracy centrum z Gdyńskim Szlakiem
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.