Komunikaty PR

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” – zapisy do XIV edycji programu edukacyjnego

2021-11-23  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.23 MB )

Losy naszej planety zależą od tego, czy nauczymy się żyć w zgodzie z naturą. Wykształcenie proekologicznych nawyków i postaw wymaga edukacji już od najmłodszych lat. To, czego dzieci nauczą się teraz, wpłynie na ich zachowania oraz decyzje w niedalekiej przyszłości. W temacie edukacji ekologicznej z pomocą przychodzi program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. To projekt poświęcony popularyzacji wiedzy na temat ochrony przyrody oraz życia w zgodzie z naturą, w którym do tej pory wzięło udział już ponad 6,5 miliona dzieci. Do nowej edycji programu realizowanej w roku szkolnym 2021/2022 można zgłaszać się do 26 listopada 2021.

Nawyk szacunku do przyrody i jej zasobów powinien być dla każdego – zarówno dorosłego, jak i dziecka – czymś zupełnie naturalnym. Natura to przecież nasz dom, który zachwyca, koi zmysły i uspokaja. Mimo to jednak nieustanny rozwój cywilizacji sprawia, że środowisko, w tym powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy, oraz gleba, w której rosną rośliny, stają się coraz bardziej zanieczyszczone. Zagrożonych wyginięciem jest wiele gatunków roślin i zwierząt, wyczerpują się zasoby naturalne, a Ziemię coraz częściej nawiedzają niepokojące zjawiska pogodowe. Wyzwaniem jest również wciąż niedostateczna wiedza ekologiczna, która powinna być przekazywana już najmłodszym – bo to od nich zależy, czy kolejne pokolenia będą zmotywowane w kwestiach ochrony przyrody i świadome wyzwań klimatycznych, jakie przed nami stoją.

Zdaniem eksperta:

„Niezwykle ważna jest edukacja najmłodszych – zarówno w domu, jak i podczas zajęć wczesnoszkolnych i szkolnych, ponieważ to, czego nauczą się w dzieciństwie, wpłynie na ich decyzje w niedalekiej przyszłości. Po to, aby na trwałe zmienić zwyczaje i świadomość, potrzebne są działania długofalowe. A działania długofalowe w kontekście dzieci to oczywiście przedszkole, szkoła i programy edukacyjne. Na etapie edukacji wczesnoszkolnej świetnym sposobem jest działanie projektowe, a system szkolny daje możliwość korzystania z takich inicjatyw. Dobry program edukacyjny dotyczący ekologii to taki, dzięki któremu najmłodsi w sposób aktywny będą mogli poznać zasady dbania o środowisko naturalne, nauczą się szacunku do przyrody, podstaw ekonomii, oszczędzania, a także właściwego odżywiania oraz będą wiedzieli, dlaczego ruch i aktywne spędzanie czasu to ważny element życia codziennego. Aby dzieci mogły lepiej zrozumieć zależności dotyczące funkcjonowania przyrody, powinny jej doświadczać różnymi zmysłami w bezpośrednim zetknięciu z naturą. To forma edukacji, którą warto uwzględnić w polskich projektach kierowanych do przedszkoli i szkół” – tłumaczy dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki, ekspert współpracujący z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” – w trosce o lepsze jutro naszej planety

Specjalnie z myślą o najmłodszych i budowaniu wśród nich świadomości ekologicznej już od 14 lat jest realizowany ogólnopolski, bezpłatny program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To projekt skierowany do przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, który ma na celu naukę podstawowych zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą. Dzięki programowi nauczyciele i dzieci otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych – scenariuszy zajęć wraz z pomocami dydaktycznymi i kartami pracy, bajek i filmów animowanych, audiobooków, piosenek oraz gier, które pomagają dzieciom zdobyć wiedzę ekologiczną w sposób ciekawy i praktyczny. Wszystkie materiały przygotowywane są przez zespół ekspertów – metodyka, psychologa, specjalistę ds. ekologii oraz dietetyka.

Wyniki ankiety podsumowującej poprzednią, XIII (2020/2021) edycję programu potwierdzają, że spełnia on potrzeby nauczycieli oraz dzieci. Aż 99% nauczycieli biorących udział w XIII edycji poleciłoby udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” innym nauczycielom. Podobnie oceniana jest tematyka programu – 99% nauczycieli biorących udział w ostatniej edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury” oceniło, że tematy zawarte w materiałach edukacyjnych są atrakcyjne dla dzieci.

Praktyczna i efektywna nauka

Każda placówka, która bierze udział w programie, otrzymuje bezpłatny dostęp do pakietu merytorycznych materiałów edukacyjnych. Dla przedszkoli i szkół, które zapiszą się do aktualnej edycji, będą one wkrótce dostępne do pobrania ze strony internetowej www.przyjacielenatury.pl. Pomoce dydaktyczne zostały skonstruowane tak, aby rozwijały u dziecka kreatywność, samodzielne myślenie oraz przyswajanie wiedzy poprzez zabawę.

Obowiązkiem uczestników jest realizacja 3 wybranych spośród zamieszczonych w materiałach scenariuszy, a przedszkola i szkoły mają na to czas do końca czerwca 2022 roku. Podobnie jak w poprzedniej edycji tegoroczny program został dostosowany również do potrzeb nauki zdalnej. Po przeprowadzeniu zajęć placówka będzie miała prawo do posługiwania się specjalnym Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który będzie można pobrać po wypełnieniu internetowej ankiety podsumowującej. Ankieta zostanie udostępniona na stronie internetowej programu od stycznia 2022 roku. Rozpoczynająca się właśnie edycja programu realizowana jest w roku szkolnym 2021/2022 i potrwa do 30 czerwca 2022 roku, a zgłoszenia do niej przyjmowane są do 26 listopada 2021 roku. Wszystkie informacje o programie oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej www.przyjacielenatury.pl. Partnerami XIV edycji programu są INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań oraz Czepczyński Family Foundation.

Grono przyjaciół natury jest coraz większe

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy w Polsce program edukacyjny o ekologii dla dzieci, organizowany już od 14 lat przez markę Kubuś. W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ponad 9 tys. przedszkoli (co drugie w Polsce) i ponad 5 tys. szkół podstawowych klas I-III (co trzecia w Polsce). Podstawowe zasady dbania o przyrodę poznało aż 750 tys. przedszkolaków i 360 tys. dzieci szkół podstawowych!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.